Македонска берза

По добивањето датум за преговори:

 • МБИ10 ќе порасне најмалку за 20%

  Гласови: 14 13,3%
 • Ќе порасне до кај 10%

  Гласови: 21 20,0%
 • Акците кои ги имам во портфолио ќе пораснат најмалку за 20%

  Гласови: 8 7,6%
 • Нема да добиеме датум

  Гласови: 36 34,3%
 • Јас немам акции, јас сум од Пехчево

  Гласови: 26 24,8%

 • Вкупно гласачи
  105
Член од
10 април 2013
Мислења
612
Поени од реакции
281
Dali mislite deka generalno poslabite rezultati na kompaniite naMSE se rezultat na ekonomsko-politickata situacija vo nasata zemja ili se predznak i pocetok na na nova globalna kriza i recesija,koja ni ja najavuvaat ekomskite eksperti( Rubin-dr.propast) veke podolgo vreme?
 
Член од
16 август 2017
Мислења
376
Поени од реакции
792
I tnb doprodadeno, super banka sto super raboti, ali za moj vkus, mnogu skapa...
Ти викам јас ќе си дојдеш кај мене на Вол стрит :D:D:D ...
Во моментов во Европа имаш 3 пати поефтини акции од СТБ, ТНБ, МПТ . . .
Само има една квака . . . треба да знаеш геополитика и да предвидиш што ќе твитне Трамп . . . . . И да имаш среќа да те промаши рецесијата...

За политички навивачи и мегафони Вол стрит не го порачувам, за нив само МСЕ . . . а за мсе само локал политика . . . . . А таа вели тотална неспособност на владината администрација . . . .


СТРАНСКИ ИНВЕСТИЦИИ НУЛА !!! обично реинвестирана добивка . . .
Изгледа џабе менувавме име . . . . Ова НАТО и ЕУ не донесоа инвестиции..
Ало КОМУЊАРЧИЊА нели бе ќе имавме инвестиции, берзата ќе експлодираше, инвеститори ќе се тепале да инвестираат, фабрики на сите страни . . . . А тоа тотална апатија на мсе, нешто тивки сте ми во последно време . . . Некои од Вас почнале и лоповски Бетон да купуваат, па нели ги слушавте бомбите :D:D:D . . . Пази најголем инвеститор во Северна е Бахамите :D:D . . . А странците ја напуштаат мсе секојдневно (проверете извештај од мсе) . . . ЕУ тешко дека ќе не прими, а НАТО ќе бара место патишта да купуваме оружје (2% од буџет за армија мислам) . . .


п.с.
Едина светла точка на мсе е Гранит . . . Тие после тригодишен пад почнаа да растат, а ги фатија и оние малку тендери кои се распишаа . . . .
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2009
Мислења
291
Поени од реакции
117
Bole ako udri recesija, prvo na Wall Street ke udri :) na Wall Street se bajagi poveke preceneti akciite nego na MSE, eve kazi koja ne e, ja gi gledam ovie top 30 sto se, koja od koja poveke e preceneta...

ili nemora na Wall Stree, eve EU.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
618
Поени од реакции
919
Многу добри резултати за ГРНТ на полугодие. Едни од најдобрите.

Зголемени приходи зголемен профит и кеш флоу што го следи БУ...ма не да го следи, го надминува! Па тие наплатиле повеќе од што фактурирале!?!

Успеале дури и долгот да го вратат скоро па цел.

Уште да видиме дали тоа ќе се одрази поволно врз самите акционери? Или парите пак ќе завршат во награди на менаџерскиот тим
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
394
Поени од реакции
285
Сајтов на бугарска берза кога ќе го споредам со МСЕ е wowwwwww.
Каде се Бугарите, каде сме ние. Трагично и жалосно :(
Чисто информативно погледни ја страната, каква аналитика имаат за сите акции, споредно со цел сектор
Примерот е за софарма, ама може за било која друга:
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
75
Поени од реакции
60
Чисто информативно погледни ја страната, каква аналитика имаат за сите акции, споредно со цел сектор
Примерот е за софарма, ама може за било која друга:
Одамна имам идеја да направам нешто слично за нашава берза но мислам дека инвестицијата во време и пари би била залудна.
 
Член од
20 април 2009
Мислења
108
Поени од реакции
56
 
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2012
Мислења
267
Поени од реакции
206
Едно прашање за оние што тргуваат на странски берзи:
Коге ќе купите одредена акција,каков доказ имате дека сте сопственици на истата?
 
Последно уредено:
Член од
1 февруари 2016
Мислења
132
Поени од реакции
90
Поздрав до вас форумаши. Имате ли можеби идеја за портфолио за влог од 30 000 - 40 000еур? Имам некои свои видувања, но сепак ќе го ценам и вашето, долго време сте во ова, па би направил компарација/надополнување. Доаѓам од сектор маркетинг аналитика и СЕО оптимизација, додека упатеноста во берза ми е 3 од 10. Парите стојат, помислив можеби е добар момент да се вложат од аспект на октомври (почеток на преговори евентуално) и декември (нато). Фала, се читаме
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.869
Поени од реакции
6.886
Поздрав до вас форумаши. Имате ли можеби идеја за портфолио за влог од 30 000 - 40 000еур? Имам некои свои видувања, но сепак ќе го ценам и вашето, долго време сте во ова, па би направил компарација/надополнување. Доаѓам од сектор маркетинг аналитика и СЕО оптимизација, додека упатеноста во берза ми е 3 од 10. Парите стојат, помислив можеби е добар момент да се вложат од аспект на октомври (почеток на преговори евентуално) и декември (нато). Фала, се читаме
може да има пад на берза во Декември, ако навалат тие што ќе продаваат а сакаат да избегнат Данок од 01.01.2020 ... Од друга страна со ова уса-прц трговска војна ако отиде ГОЛД 2020 на 2000 ус$/унца , тоа значи 20% доле дека се реално и долар и евро па и ХВ (акциите) со се нив...
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
132
Поени од реакции
90
може да има пад на берза во Декември, ако навалат тие што ќе продаваат а сакаат да избегнат Данок од 01.01.2020 ... Од друга страна со ова уса-прц трговска војна ако отиде ГОЛД 2020 на 2000 ус$/унца , тоа значи 20% доле дека се реално и долар и евро па и ХВ (акциите) со се нив...
Тоа ми е отприлика и мене главен контра аргумент околу тоа зошто не би требал сега да влегувам, но сепак мислев овие претходно спомнати адути кај нас да не можеби одиграат компензирачка улога, па да рипне или барем да се задржи на ова ниво берзата. Дали би ми пишал можеби неколку карти на кои ти би играл со овој фонд?
 
Член од
16 август 2017
Мислења
376
Поени од реакции
792
Bole ako udri recesija, prvo na Wall Street ke udri :) na Wall Street se bajagi poveke preceneti akciite nego na MSE, eve kazi koja ne e, ja gi gledam ovie top 30 sto se, koja od koja poveke e preceneta...
ili nemora na Wall Stree, eve EU.
Тоа и кажав . . . Ако удри рецесија ќе следува убава корекција на Вол стрит, а и во ЕУ . . ., а мсе може и да не ја допре . . . мсе веќе немаш понуда на хартии . . . Имаш само 7,8 квалитетни хартии кои не се веќе ефтини и уште неколку како МТУР, Макошпед и Тетекс кои скоро и да немаат бизнис туку се класични инвестициски фондови...
Инаку таму ја нема Катица и оваа Влада која ќе те рекетира, па покрај Камчев ќе изгорат куп ситни акционери на ЗК Пелагонија.... Бетон Штип поради тоа што ќе ти ги запрат сите проекти, нема да ти платат, а ти си вложил милиони во тие објекти што ти ги запреле (Факултетите и Клинички Штип) . . . Бетон Скопје, Гранит, ФЗЦ стопирани им се тендери кои ги добиле пред 5 години, а КАПИТАЛНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ ти се секоја година реализирани под 50%, а со ребаланс ќе му купиш на Мерко ауди од 80.000 евра . . . .

Инаку низ Европа имаш ефтини акции, но имаш и големи игри . . . Еден твит на Трамп те кошта -10% тоа на мсе го немаш . . . . Ама на мсе ќе те отепа монотонија . . .

Колку за споредба Societe Generale се тргува со p/b=0,3 и p/e=5 и див.принос=10% погледни ги Renault, Volkswagen, Daimler, Unicredit, Intesa, Credit Agricole . . . . А ние тука дискутираме како СТБ,ТНБ, Алкалоид биле ефтини . . . . главните хартии на мсе се на ниво на Вол стрит, а се далеку поскапи од ЕУ хартиите . . .

Поздрав до вас форумаши. Имате ли можеби идеја за портфолио за влог од 30 000 - 40 000еур? Имам некои свои видувања, но сепак ќе го ценам и вашето, долго време сте во ова, па би направил компарација/надополнување. Доаѓам од сектор маркетинг аналитика и СЕО оптимизација, додека упатеноста во берза ми е 3 од 10. Парите стојат, помислив можеби е добар момент да се вложат од аспект на октомври (почеток на преговори евентуално) и декември (нато). Фала, се читаме
Ако мислиш дека ЕУ и НАТО ќе те збогатат поубаво не ни почнувај, а познавањето за берза ти е НУЛА . . . види што сум пишувал пред година, две за влијанието на НАТО и ЕУ врз МСЕ..... и ќе сфатиш зошто сега никој не спомнува ни ЕУ, ни НАТО . . . а тогаш ги имаше доста . . .
Ако мислиш да одбереш некоја просперитетна фирма која расте, фирма која има добар менаџмент и визија САМО НАПРЕД повеќе се исплати од депозит . . .
Јас сум банкарски фан, а ти одбери си сам.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
291
Поени од реакции
117
Па кај би оделе потценетите ЕУ акции ако удри рецесија? Аууу, страв ме и да помислам :)
 
На врв Bottom