Македонска берза

По добивањето датум за преговори:

 • МБИ10 ќе порасне најмалку за 20%

  Гласови: 14 13,3%
 • Ќе порасне до кај 10%

  Гласови: 21 20,0%
 • Акците кои ги имам во портфолио ќе пораснат најмалку за 20%

  Гласови: 8 7,6%
 • Нема да добиеме датум

  Гласови: 36 34,3%
 • Јас немам акции, јас сум од Пехчево

  Гласови: 26 24,8%

 • Вкупно гласачи
  105
Член од
1 февруари 2016
Мислења
131
Поени од реакции
90
Тоа и кажав . . . Ако удри рецесија ќе следува убава корекција на Вол стрит, а и во ЕУ . . ., а мсе може и да не ја допре . . . мсе веќе немаш понуда на хартии . . . Имаш само 7,8 квалитетни хартии кои не се веќе ефтини и уште неколку како МТУР, Макошпед и Тетекс кои скоро и да немаат бизнис туку се класични инвестициски фондови...
Инаку таму ја нема Катица и оваа Влада која ќе те рекетира, па покрај Камчев ќе изгорат куп ситни акционери на ЗК Пелагонија.... Бетон Штип поради тоа што ќе ти ги запрат сите проекти, нема да ти платат, а ти си вложил милиони во тие објекти што ти ги запреле (Факултетите и Клинички Штип) . . . Бетон Скопје, Гранит, ФЗЦ стопирани им се тендери кои ги добиле пред 5 години, а КАПИТАЛНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ ти се секоја година реализирани под 50%, а со ребаланс ќе му купиш на Мерко ауди од 80.000 евра . . . .

Инаку низ Европа имаш ефтини акции, но имаш и големи игри . . . Еден твит на Трамп те кошта -10% тоа на мсе го немаш . . . . Ама на мсе ќе те отепа монотонија . . .

Колку за споредба Societe Generale се тргува со p/b=0,3 и p/e=5 и див.принос=10% погледни ги Renault, Volkswagen, Daimler, Unicredit, Intesa, Credit Agricole . . . . А ние тука дискутираме како СТБ,ТНБ, Алкалоид биле ефтини . . . . главните хартии на мсе се на ниво на Вол стрит, а се далеку поскапи од ЕУ хартиите . . .


Ако мислиш дека ЕУ и НАТО ќе те збогатат поубаво не ни почнувај, а познавањето за берза ти е НУЛА . . . види што сум пишувал пред година, две за влијанието на НАТО и ЕУ врз МСЕ..... и ќе сфатиш зошто сега никој не спомнува ни ЕУ, ни НАТО . . . а тогаш ги имаше доста . . .
Ако мислиш да одбереш некоја просперитетна фирма која расте, фирма која има добар менаџмент и визија САМО НАПРЕД повеќе се исплати од депозит . . .
Јас сум банкарски фан, а ти одбери си сам.
Фала ти, имам предвид токму некои банки, ( нлб не, отиде премногу) иако би одел повеќе со фармација (РЕП, АЛК)
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
545
Поени од реакции
245
Kolku sto znam a i kolku sto sum iskusen danokot na kapitalna dobivka ke bide prolongiran od pricina sto komunjarive se epten na berza :)
Vtoro bash naprotiv osekam deka ke bide i toa Nato i EU od pusti sram sto im gi sobleche gakite Orce pa ke se proba od tipot Mukaetov za preoden premier ;)
Treto i najcazno igrata na berza ne e zavrsena ima uste mnogu da se doigra sto znaci se nadzira uste edna 10% bar do kraj na godina !!!
Sto se odnesuva do eu ili usa market mislam deka prv pat ke go vidime eur/usd 1:1 ako ne i podole t.e nema da se znae koj gubi a koj dobiva plus ke frcat kazni i penali ????
Zarem ne ja gledate novata investicija pred hotel holiday inn ?
Tuka se isprepleteni i KMB i Granit i sporedno Mtur posto mu se diga cenata nesakajki :)
Mpt sutira peanal konecno ke si lapne bonus a i se slusa deka Mukaetov ke bide zamebski premier nekako mi mirisa na droga :)
Fuknaa teski milioni po taa drogata ne svatile deka ne se piperki pa go viknaa bosov da go molat da ja kupi trevata ili da gi poduchi kako so nea ? Slusam 50 miliona bila tehnologijata sto znaci ke ide surova ovaa godina t.e. dzBe se raduvale ke mora da brkaat mandat za da vo sledniot kupat sto im treba za da mozat da zarabotat ????
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.869
Поени од реакции
6.886
...pa ke se proba od tipot Mukaetov za preoden premier ;)
Treto i najcazno igrata na berza ne e zavrsena ima uste mnogu da se doigra sto znaci se nadzira uste edna 10% bar do kraj na godina !!!
Sto se odnesuva do eu ili usa market mislam deka prv pat ke go vidime eur/usd 1:1 ako ne i podole t.e nema da se znae koj gubi a koj dobiva plus ke frcat kazni i penali ????
Zarem ne ja gledate novata investicija pred hotel holiday inn ?
Tuka se isprepleteni i KMB i Granit i sporedno Mtur posto mu se diga cenata nesakajki :)
Mpt sutira peanal konecno ke si lapne bonus a i se slusa deka Mukaetov ke bide zamebski premier nekako mi mirisa na droga :)
Fuknaa teski milioni po taa drogata ne svatile deka ne se piperki pa go viknaa bosov da go molat da ja kupi trevata ili da gi poduchi kako so nea ? Slusam 50 miliona bila tehnologijata sto znaci ke ide surova ovaa godina t.e. dzBe se raduvale ke mora da brkaat mandat za da vo sledniot kupat sto im treba za da mozat da zarabotat ????
не верувам, па зошто се глупираат сега со оваа од Групер, ако веќе немаат кадар стави го за министер ех министерот Никола Поповски??
Работата да се опраи , мислам барем формално, треба по хрватскиот пример... кај нив самата партија на власт заедно со председателката Косор , го притвори актуелниот премиер, не некој поранешен, па го поминаа макар формално поглавието за Правосудство и влегоа во гЕУ... ама кај нас не е така едноставна ситуација, тука е и Дуи, американски пиун со нивна подршка, а Дуи не е расположена за внатрепартиски чистки...
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
269
Поени од реакции
312
Zborite koj kako sakate ,ama fakt e deka indexot MBI 10 odi nagore sekojdnevno, a pred faktite i ........ si znaete ponatamu.
Не бе колега @lycku ти така си мислиш, ваков крах на берза немало од 2006 :P :P :P
Сега сите триеме раце Гујо да се врати, и пошто МСЕ од него почна (тој ја направил првата трансакција) да се опорави и да застане на „здрави нозе“ како во 2015 :D

Шала на страна, мислам дека работите се одвиваат во одлична насока, како за македонската економија генерално, така и за МСЕ. Да, многумина се во право дека голем дел од компаниите се скапи, но секако дека постојат и мал дел небрусани камења за кои треба да се ископа малку под површина да се пронајдат.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.089
Поени од реакции
495
Не бе колега @lycku ти така си мислиш, ваков крах на берза немало од 2006 :P :P :P
Сега сите триеме раце Гујо да се врати, и пошто МСЕ од него почна (тој ја направил првата трансакција) да се опорави и да застане на „здрави нозе“ како во 2015 :D

Шала на страна, мислам дека работите се одвиваат во одлична насока, како за македонската економија генерално, така и за МСЕ. Да, многумина се во право дека голем дел од компаниите се скапи, но секако дека постојат и мал дел небрусани камења за кои треба да се ископа малку под површина да се пронајдат.
Не треба ништо посебно да се копа, не постојат некои скриени богатства. Ќе растат најмногу мпт, грнт, алк, кбм тие и сега се скапи да ама до нова година очекувам најголем релативен раст.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
545
Поени од реакции
245
30 miliona na MPT veke se vo rebalans a eve go i TETO so 100 miliona na povrsina :)
Da zivee Toplifikacija AD ispostava KMB :)
Ova kako da e SDSM na vlast se nekako gi prati sreka :)
Onoj kamionot vo delcevo so shutot na gradonacalnikot mislam bese granit kakva sreka bas oni da go pravat sekoj pat :)
Se nekako osekam deka onie investicii na ALK ke bidat vo nasoka na proizvodstvo na ulje taka da navali narode nemoze da ima bolji vesti za idninata na ovaa ekonomija !!!
Ne se oni krivi vie ste za ebenje :) :) :)
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
618
Поени од реакции
919
Da
30 miliona na MPT veke se vo rebalans a eve go i TETO so 100 miliona na povrsina :)
Da zivee Toplifikacija AD ispostava KMB :)
Ova kako da e SDSM na vlast se nekako gi prati sreka :)
Onoj kamionot vo delcevo so shutot na gradonacalnikot mislam bese granit kakva sreka bas oni da go pravat sekoj pat :)
Se nekako osekam deka onie investicii na ALK ke bidat vo nasoka na proizvodstvo na ulje taka da navali narode nemoze da ima bolji vesti za idninata na ovaa ekonomija !!!
Ne se oni krivi vie ste za ebenje :) :) :)
Nema sto, maheri se za na-ti-go-daj-mi-go. Ili kako vikase onoj, ke si platite normalno (!) i ke bide rabotata. A koj nejke da igra, e pa nafrkal.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
612
Поени од реакции
281
Dali dokolku od prodazba na akcii na trans.s-ka legnat vkupno preku 1mil.denari liceto stanuva DDV obvrznik?Vo zakonot jasno stoi deka za da bides DDV obvrznik mora da vrsis stopanska dejnost ili da izdavas imot na pravno lice.Druga rabota e daka se smetaat samo prihodi sto podlezat na odanocuvanje,a pri prodazba na akcii sega ne si dolzen da prijavuvas vo UJP,a i kap dobivka e oslobodena od danok.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.329
Поени од реакции
7.980
Dali dokolku od prodazba na akcii na trans.s-ka legnat vkupno preku 1mil.denari liceto stanuva DDV obvrznik?Vo zakonot jasno stoi deka za da bides DDV obvrznik mora da vrsis stopanska dejnost ili da izdavas imot na pravno lice.Druga rabota e daka se smetaat samo prihodi sto podlezat na odanocuvanje,a pri prodazba na akcii sega ne si dolzen da prijavuvas vo UJP,a i kap dobivka e oslobodena od danok.
Не, овие приходи од продажба на акциите одат во категоријата приходи од капитал.
 
На врв Bottom