Македонска берза

Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
ако мислиш на 3386 акции на СБТ, ако е голема промена би имало на СЕИ НЕТ писулче ? ( кој се стекнал, од управниот одбор и слично)
нелогичниот скок да не е во врска со новиот човек (порано од од ОХБ) кој сега ги води фирмите на Камчев ??
не мислам на акции мислам на информацијата до сјо од управата за финансиско разунување дека во рамките на фирмите на орце има поголеми трансфери.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
не мислам на акции мислам на информацијата до сјо од управата за финансиско разунување дека во рамките на фирмите на орце има поголеми трансфери.
Стефанова за „Империја“: Имотот на Камчев е замрзнат и тој не може да го отуѓува

„Имаме известувања за сите дејствија кои ги презема Јордан Камчев како управител и член на управен одбор и преземаме законски дејствија кои можеме да ги преземаме во овој момент“, кажа обвинителката Лиле Стефанова која го води предметот „Империја“, по информациите во јавноста дека Камчев се повлекол од раководните позиции во Орка холдинг.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
не мислам на акции мислам на информацијата до сјо од управата за финансиско разунување дека во рамките на фирмите на орце има поголеми трансфери.
не е само тој акционер во СБТ, па и народна банка имаше таму доста акции, имаше пред 7-8 години и јавни понуди од нив
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Kupeno povtorno sitno besk i nesto ppv. Iskreno posle ova so alk neznam kolku ostanaa na mala dusa pred 4000 index da probie.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.359
По куповните налози гледам.
Има еден што се појавува секој ден со над 1 милион евра.
Изгледа Французите што беа најавени, ќе пристигнат и капитално ќе влезат во АДИНГ.
Почело је почело
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Со здравје да си арчиш парите од ТНБ....туку дај акл дек да се влезе???
Кај да се влезе? Добро прашање

Пробај у фирма што има зголемени приходи, зголемена оперативна добивка, и кеш флоу што го следи билансот на успех

Јас барам таква, ама не ми иде. Ако најдеш нешто кажи (y)
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Кај да се влезе? Добро прашање

Пробај у фирма што има зголемени приходи, зголемена оперативна добивка, и кеш флоу што го следи билансот на успех

Јас барам таква, ама не ми иде. Ако најдеш нешто кажи (y)
Бидејќи сметам дека си многу подобар во анализи од мене. Ако не ти е тешко погледни ја фирмата и извештаите и дај мислење зошто не е подобра опција од нашиот Алкалоид
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
Бидејќи сметам дека си многу подобар во анализи од мене. Ако не ти е тешко погледни ја фирмата и извештаите и дај мислење зошто не е подобра опција од нашиот Алкалоид
Сајтов на бугарска берза кога ќе го споредам со МСЕ е wowwwwww.
Каде се Бугарите, каде сме ние. Трагично и жалосно :(
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Moze li nekoj da mi pusti bid/ask za STB. po cena i kolicina? Blagodaram.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Mene bash mi e super ovaa TETE pa i TTK ama najmnogu mi se dopaga SBT onaka posto e u moda :)
Me cudi edino PPIV kako kolera da ima fateno ama se naoga profiter sto saka da zakachi nesto na iskacanje ;)
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Бидејќи сметам дека си многу подобар во анализи од мене. Ако не ти е тешко погледни ја фирмата и извештаите и дај мислење зошто не е подобра опција од нашиот Алкалоид
Тешко ми е како не. Да анализираш фирма треба неколку саати за почеток.

Прва работа со која јас барем почнувам е акционерска структура. Јас лично не обожавам фирми со доминантна структура, пошто си во немилост на големиот акционер.

Може ми е тоа грешка на МСЕ, пошто факт направив најмногу пари баш од такви фирми, како ТНБ ОКТА или УСЈЕ, ама кај тие може многу и да се изгуби...тие што ми продале сигурно продале со огромна загуба.

Второ гледам каков е интегритетот на менаџментот. Ко ќе видам дубиози огромни хонорари награди и сл, ондак бегам.

Тек после доаѓаат финансиските резултати, ко што опишав погоре.

Ко ќе видиш, не ти остануваат многу фирми на МСЕ со сите овие критериуми
 
Член од
5 октомври 2018
Мислења
25
Поени од реакции
9
Каде се гледа/чита акционерската структура на фирма?
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Kupeno povtorno sitno besk i nesto ppv. Iskreno posle ova so alk neznam kolku ostanaa na mala dusa pred 4000 index da probie.
Баш оваа недела го разгледав набрзина ревизорскиот на Бетон, не ти делуваше тоа доста лошо или ти се чини премногу евтина за да оди уште надолу.

За Прилепска се мислам и јас ама нема потреба од брзање, не очекувам некој многу добар полугодишен извештај (без приходите од акции и камати)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom