Македонска берза

Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Баш оваа недела го разгледав набрзина ревизорскиот на Бетон, не ти делуваше тоа доста лошо или ти се чини премногу евтина за да оди уште надолу.

За Прилепска се мислам и јас ама нема потреба од брзање, не очекувам некој многу добар полугодишен извештај (без приходите од акции и камати)
за беск е преефтина се тргува на 0.20 од боок гранит 0.60, на беск ебида од 2.5м е . толку ефтина градежна копманија со ваква ебида од капитализација нема и верувам дека пазарот брзо ке се корегира, сумата која ја вложив не е значителна од причина што немам мн. еднаш земав на 9000 и сега 7+ здравје ако стигне некој денар пак. Дали пак дивиденда ке делат од 1500денари да ја продолжат традицијата не ми е мн битно.

Кај прилепска пивара се е јасно не треба мн објаснување се тргува на боок од 0.8 додека просек во америка кој го постирав овде е над 7 од боок за оваа дејност.Златен даб ја збриша скопска пивара со скопско и очекувам само добри вести.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
BESK делува примамливо, да. АМА

Ревизорскиот е со резерва за огромна сума средства


Фирмата има огромно покачување на побарувањата. Да се потсетиме дека така пропадна ВЕЅТ, имено со неплатени фактури после што фирмата не беше способна да ги подмирува кредитите.

Со нетрпение ги чекам полугодишните извештаи на градежните фирми, пред се’ Грнт и Беск, за да видиме дали некој им плаќа на тие јадници. Овие две, за разлика од штипски Бетон, имаа големи резерви на кеш, ама тие резерви не може да траат вечно.

Во првиот квартал Беск покажа мизерна оперативна добивка, и покрај тоа што ја спуштија амортизацијата на 70% од ланската. Креативното книговодство работи, ама само на кратки стази.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
за беск е преефтина се тргува на 0.20 од боок гранит 0.60, на беск ебида од 2.5м е . толку ефтина градежна копманија со ваква ебида од капитализација нема и верувам дека пазарот брзо ке се корегира, сумата која ја вложив не е значителна од причина што немам мн. еднаш земав на 9000 и сега 7+ здравје ако стигне некој денар пак. Дали пак дивиденда ке делат од 1500денари да ја продолжат традицијата не ми е мн битно.

Кај прилепска пивара се е јасно не треба мн објаснување се тргува на боок од 0.8 додека просек во америка кој го постирав овде е над 7 од боок за оваа дејност.Златен даб ја збриша скопска пивара со скопско и очекувам само добри вести.
edno info za dab vs skopsko od skoro 50/50 pred 4 god sega e 80/20 za skopsko.(skopski reon)
p.s ne misalam deka akcijata na ppiv e skapa i losha. samo spodeluvam info od teren.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
edno info za dab vs skopsko od skoro 50/50 pred 4 god sega e 80/20 za skopsko.(skopski reon)
p.s ne misalam deka akcijata na ppiv e skapa i losha. samo spodeluvam info od teren.
Точно така на 4 скопски се продава едно дабче, ќе видиме со новово даб класик ама тешко.
н
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Не знам кој колку продава, ама извештајов на ППИВ не изгледа сјајно

Пад на приходи, пад на добивка, зголемени залихи, зголемени побарувања...а највише ме буни делот зголемени удели во акции. Па добро, зарем повеќе веруваат на еди кој си отколку на самите себеси? Многу јака порака до инвеститорите!

Не знам, јас едно нешто не видов позитивно. Лажам, видов едно: конечно почнале да ги двојат амортизацијата од инвестициите во паричниот тек. Ко секоја нормална фирма во светов
 
Член од
19 декември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
49
Je, jak pad prihoda od 1%.
Автоматски споено мислење:

S tim da prihodi od prodaje nisu pali niti toliko. Ne možeš komentirati rezultate pivovare i proizvodjaca sokova prije glavne sezone jer prvih pola godine predstavlja manje od 40% ukupne godišnje prodaje, a znatno manje operativne i neto profitabilnosti.
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Je, jak pad prihoda od 1%.
Автоматски споено мислење:

S tim da prihodi od prodaje nisu pali niti toliko. Ne možeš komentirati rezultate pivovare i proizvodjaca sokova prije glavne sezone jer prvih pola godine predstavlja manje od 40% ukupne godišnje prodaje, a znatno manje operativne i neto profitabilnosti.
Sto znam. Imase edna po jutru se dan poznaje

Da prihodi se padnati samo 1%, a rashodi ripnati samo 3%. Ama toa rezultira so pad na operativna dobivka od 67%. A toa ne e samo. Toa e mnogu

Jas sporeduvam prvo polugodie so prvo polugodie. Taka da komentarot e validen. Ama ako ti e tebe polesno da pikas glava u pesok, tvoja rabota.
 
Член од
19 декември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
49
Ja znam da tebe boli ljuta rana jer si i na 7-8 tisuća denara pisao priču o amortizaciji i CF. Gledaj, firma je stabilna sa 5 milijuna eura operativnog profita i vise od 12 milijuna eura novca i kratkoročnih ulaganja. Bez denara ili eura duga sa stabilnom generacijom novčanog toka. Nema nikakve drame, iako bih ti volio da ima.
Автоматски споено мислење:

To sto pd godine do godine imaju pola milijuna eura vise ili Maje neto dobiti i operativnog profita može biti vezano uz pojedine investicije i kasnije amortizacije, vremenske prilike, rast cijena ječma i hmelja ili nekih drugih roba u proizvodnji. Da, ja ne vidim nikakav problem kod PPIV jer je to stabilan biznis u kojem ni vodeći konkurent, siguran sam u to, nije ostvario značajniji rast. Dok god su prohodi stabilni, stabilan je i tržišni udjel.
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
109
Поени од реакции
100
UNI odlicen rezultat. Najpotceneta od bankite.
 
Последно уредено:
Член од
16 август 2017
Мислења
412
Поени од реакции
1.067
Абе некој спомна пред некој ден Бетон Скопје ????
Приходите паѓаат веќе трета година и тоа драстично, а профит скоро и никогаш да немале . . . барем не некој значителен . . .


Ако на ова додадете дека должат во УЈП 1,5 милион денари и се тотално неликвидни . . . Ако се надодаде фактот дека Минчо е дунстер за менаџирање и дека сите фирми му работат лошо ( Бетон, Факом, Институт, Вардар Градско . . . . ) . . . . Јас би се размислил . . .

Инаку Бетон продадов на 13.000 откако ја закаснија последната дивиденда со исплата и сега не би се осмелил да влезам на 8.000 денари . . . Инаку во Бетон бев еден од поголемите акционери меѓу домашните физички лица, голем подржувач до 2014 година, а сега неќам да го погледнам . . . .
Единствен спас им е продажба на фирмата да ја превзема некој поспособен од Минчо . . .

п.с.
Инаку Минчо оваа година ги смени сите генерални директори во фирмите кои ги контролира . . . Ако имало надеж ќе ги оставеше да работат . . .
 
Член од
17 октомври 2017
Мислења
855
Поени од реакции
1.471
Ja znam da tebe boli ljuta rana jer si i na 7-8 tisuća denara pisao priču o amortizaciji i CF. Gledaj, firma je stabilna sa 5 milijuna eura operativnog profita i vise od 12 milijuna eura novca i kratkoročnih ulaganja. Bez denara ili eura duga sa stabilnom generacijom novčanog toka. Nema nikakve drame, iako bih ti volio da ima.
Автоматски споено мислење:

To sto pd godine do godine imaju pola milijuna eura vise ili Maje neto dobiti i operativnog profita može biti vezano uz pojedine investicije i kasnije amortizacije, vremenske prilike, rast cijena ječma i hmelja ili nekih drugih roba u proizvodnji. Da, ja ne vidim nikakav problem kod PPIV jer je to stabilan biznis u kojem ni vodeći konkurent, siguran sam u to, nije ostvario značajniji rast. Dok god su prohodi stabilni, stabilan je i tržišni udjel.
Da da, ne mozam da spijam od sto se sekiram za PPIV. More kosmari imam od toj Zlaten Dab :P

Znaes kolku se sekiram za PPIV? Otprilike ko za lanski sneg. Tamu nit sum vlegol nit mislam da vleguvam. Ne mi se sviga akcionerskata struktura. Nisto licno, ozbilno ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom