Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
28 март 2006
Мислења
16.853
Поени од реакции
10.192
Мерки цел час :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:

10178015_949738271744986_797127309974234112_n.jpg
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.417
На овие од владата им е 100 пари попаметно да кажат, ебете си мајката правете што сакате, нема да има никакви мерки. Многу попаметно ќе делуваат вака отколку со генијалните потези што ги прават.
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2019
Мислења
1.137
Поени од реакции
3.591
Не е мала група, туку ти одбираш да ги слушаш само хипохондрите, па затоа другата група ти изгледа мала. А ова со цел свет е многу јак аргумент.
Многу поголема паника создаваат "свезналиците" чии што секој втор пост го содржи зборот хипохондрија. Кога би размислиле, можеби токму тие се вистинските хипохондрици во случајот, кои се обидуваат на секој начин да ја поттиснат реалноста, па тоа го прават и на форумов преку своите постови. Who knows? Можеби е тоа некој coping mechanism.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.566
Поени од реакции
17.153
Нелогично е што го редуцираат јавниот превоз на 50% (не знам кој тоа ќе го контролира тоа но ајде), а сепак нема да пуштат поголем број на автобуси да циркулираат низ градов. Некои луѓе се принудени да одат со автобус на работа. Јас не гледам поголем извор на зараза од автобус, затоа треба да врие од автобуси низ градов, за да се растерети гужвата внатре и на автобуските постојки.
Тие 50% изгледа ги сфатиле како пола тргнувања скратени, а не 50% патници.

Од друга страна, превозниците велат возиме со 50% капацитет, а сите давачки ги плаќаме (приватните).
Ама битно во Скопје само ЈСП биле не знам колку милиони во загуба.Па јавен превоз е бре, субвенционирајте.

Во другите места посебно каде е без општински јавен превоз, добар дел превозници користат комбиња или минибуси и гледаме по 50 души во комбиња.И овде не се криви, работат така поради рентабилност, пола народ замина на страна (превоз со странство работат ок) , а се возат само тие со ептен потреба.

Ако тие се со 20-35 седишта, замислете колкав е капацитетот.
По 10-18 души на ненормални термини од 45-60-80 минути?
Плус некаде се линиите скратени само од 6-9 и од 14-17.
Па тие се полнат уште на прва постојка.Ете ако можат магариња да платат 83000 евра, можат и субвенции за превозниците да возат со поголеми возила.Screenshot_20201022_122417.jpg
За нехигиената е јасно и тука сме беџ коментар.
За прегледите редовно до некаде е така, некои ич не им е гајле ама некои луѓе секој месец си одат на прегледи - освен последниве 7-8 поради општа Ковид блокада.Две страни на медалот.
Ама за нездрава исхрана далеку од крив е народот.Семејство со максимум 100 денари дневно сигурно не е во состојба да јадат риба еднаш неделно или салати.

А детево од 12 години со прекумерна тежина да го прежалиме однапред?

:mad:

И една работа не ми е јасна вака лаички.
Асимтпоматски потврдени случаи полно, а нели за да стигнат до тест мораш да имаш симптоми?
Ај разбирам контакти на веќе потврдени , ама во толкав број...
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.933
Поени од реакции
28.607
За тоа се зборува, можеби не на последните две страни, ама тоа е новата генијална мерка која сакаат да ја воведат. Јас немам против маската ништо (немам ни за ама за атер на хипохондрите) и ја ставам кога влегувам во било каков затворен простор каде што има повеќе луѓе, најчесто во супермаркети. Ама ово со маската и отворениот простор едноставно ми ја навредува интелигенцијата.
Mozes vaka da gi zaebes

IMG_20201022_121342.jpg
 
Член од
20 јули 2020
Мислења
1.325
Поени од реакции
9.191
Можеби сметаат на тоа дека ако не носиш на отворено и ако имаш некој рандом контакт во моментот ноже да биде фрка, друго објаснување нема.
Да сметаат стварно на тоа нема да ти улета крајслер пред тебе као да имаш кило хероин у џебови и цело тело да ти е облепено со динамит а на радиус од 100 метри од тебе нема ќорав човек.

Да ти ебам полициската држава да ти е страв да искочиш од двор, на секои 500 метри патрола као Багдад да сме. Милион казни се пишани изминатиов период.

За тие рандом контакти јас а верувам и повеќето дури и пред пандемијава имаме сретнато луѓе низ град што си носат маски, што ради такви рандом контакти, што ради депонијата од воздух што ја дишиме. Не само кај нас, сегде во светот е ова.

Ама ова што ни го наметнуваат сега да шетаме блиндирани е чист нонсенс и им се коси со другите ретардирани мерки. Не верувам дека некаде на друго место во понормалните земји ширум светов е задолжително носење маски на отворено, кога си сам и кога не влагаш у гужва.
Почнува грејна сезона, не им требаат и екологистите (секој нормален човек што сака да диши воздух а не чернобил нели) да им висат на врат па ајде сите носете маски и ништо нема да осетите.

Будали.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.069
Поени од реакции
3.232
СЗО и Станфорд проценка на смртност базирана на 61 студија од цел свет.
Просек смртноста е 0.23%, а во најголем број на региони е 0.2%.

Во исклучителни ретки случаеви иди до 1.63 %.

Некои региони имаат веќе над 50% заразеност.

Стасавме до 0,2% а? :)
Блиску бев. :D
смртноста најверојатно е далеку под 1% (околу 0.25% доколку би се кладел)
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.861
Поени од реакции
1.492
Значи задолжително да се погледни видеото до крај,12 минути е ама секоја секунда вреди :pos:
Cringe
Истражувал гревот нон стоп, за 12 минути како успеа секоја можна теорија на заговор да ја спомне и објасни:facepalm: Греота за жена му што живее со ваков простак и за децата жално.
А за мерките нели сеуште нема ништо изгласено?
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.417
Многу поголема паника создаваат "свезналиците" чии што секој втор пост го содржи зборот хипохондрија. Кога би размислиле, можеби токму тие се вистинските хипохондрици во случајот, кои се обидуваат на секој начин да ја поттиснат реалноста, па тоа го прават и на форумов преку своите постови. Who knows? Можеби е тоа некој coping mechanism.
Ма генијално. Која длабочина на мислата, која проникливост. Фројд, Јунг и Адлер во едно.

Ако некој ако има спиено со преку 100 жени мора да е педер, со секс со толку многу жени всушност се обидува да ја скрие својата хомосексуалност.

Ништо, батали класична медицина и отварај псијатриска ординација, има пари да направиш.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
752
Поени од реакции
1.185
Многу поголема паника создаваат "свезналиците" чии што секој втор пост го содржи зборот хипохондрија. Кога би размислиле, можеби токму тие се вистинските хипохондрици во случајот, кои се обидуваат на секој начин да ја поттиснат реалноста, па тоа го прават и на форумов преку своите постови. Who knows? Можеби е тоа некој coping mechanism.
Очигледно не го капираш поимит хипохондар.
Тоа се луѓе опседнати со своето здравје и на најмал некој симптом реагираат со прекумерна реакција.На хипохондар да му кажеш дека ништо не му е, си наебал. Ако си матичен одма ќе те смени. Може и да те тужи или во најмала рака ќе те оговара во секоја прилика дека веза немаш. Вакви се за жал 90% од нашето население, некои се самобендисани и веќе нападени од доктор па сами се лечат дома пошто докторите веза немат, или некои се постојано по болничките ходници и нон-стоп се испитуваат и бараат некаква терапија за се и сешто.
Уште на студии се сретнав со таков тип, генерација моја, кој што беше секоја недела дена, посебно зиме болен демек од нешто. Малце имал температура, малце грло ли го болело и одма пиеше некој тешки лекарства. Сега има чир на желудникот.
 
Член од
13 април 2019
Мислења
1.137
Поени од реакции
3.591
Не верувам дека некаде на друго место во понормалните земји ширум светов е задолжително носење маски на отворено, кога си сам и кога не влагаш у гужва.
Има. Албанија, Бугарија, Полска, Чешка, Италија и многу други европски земји воведоа задолжително носење маски на отворено. Не дека јас го оправдувам истото (ако си сам и на отворено, мислам дека би можело малку послободно да се однесуваме со маската) ама теоретски има научни оправдувања за можно ширење на вирусот. Знаеш зошто? Затоа што многу луѓе не би носеле маски на отворено, вклучително и на автобуски станици (тие се на отворено), плоштади (каде има гужва), пазари, чекајќи ред пред банки итн. Тоа '' отворен простор '' е релативно и секој различно ќе го сфати.

Да ти ебам полициската држава да ти е страв да искочиш од двор, на секои 500 метри патрола као Багдад да сме. Милион казни се пишани изминатиов период.
Кога немаше полицајци, зошто немаше и зошто не казнуваа?!
Треба да казнуваат, за да се почитуваат мерките и за да избегнеме "полициски час", кој за жал се поизвесно е дека ќе се случи.

Грешат властите, ама не е дека народот е цвеќе за мирисање. Глупаво е да се криеме зад грешките над министрите, а маската ја носиме само за да не не' казнат.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
8.089
Поени од реакции
7.189
Cringe
Истражувал гревот нон стоп, за 12 минути како успеа секоја можна теорија на заговор да ја спомне и објасни:facepalm: Греота за жена му што живее со ваков простак и за децата жално.
А за мерките нели сеуште нема ништо изгласено?
Шо греота штом го ислуша до крај кај шо треси зелени пред камера и таа е како него гарант, јас после 5 секунда ќе избегав, туѓ срам ме изеде :)
 
На врв Bottom