Коронавирус (COVID-19)

Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Со понашањево на народов се чудам како сме живи.
Среќа во Бугарија, Албанија, Србија, Босна, Косово, Грција се Швеѓани населени, па се однесуваат многу дисциплинирано.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Колумна која отвара многу прашања во врска со начинот на кој се справува Македонија и резултатите, мерките, институцијата здравство, терапијата...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Прегледај го приврзокот 248058

Обичен грип, не умирале поќе со коронава.
Vo Makedonija smrtnosta e nekade okolu 5% (gleam denes plus 6 pocinati), vo Slovenija e okolu 6%, ne znam kolkava e smrtnosta od sezonskiot grip kaj nas, ali siguren sum deka e barem 5 pati pogolema smrtnosta od korona. Kako i da e, nema vrska toa, site bile nad 65 godini ili leukemija imale, turi im kurot i taka kje umrele. Btw ima nekoja statistika kaj nas okolu vozrasta na pocinatite? Posto siguren sum na pocetokot od krizava imashe podatoci za dosta lugje vo nivni 40 ti - 50 ti godini bez istorija na bolesti koi tragicno zavrsija. Ili daj od tie shto lezhele na infektivna i go pobedile virusot da kazhat nivno viduvanje okolu ova deka koronata e najobicno gripce, ma kakvo gripce nastinka e.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.302
Поени од реакции
7.434
Лидери во регионот.

Исто така лидери сме во 'Јас ќе ти носам маска, глупости', 'ма каква корона бе тоа не постои', '5г инсталираат затоа дома седиме'.

И после истите тие цитираат вакви работи како кај нас се умирало повеќе, срамота било ова, Филипче е неспособен...
 
Член од
10 март 2020
Мислења
127
Поени од реакции
188
Ќе биди како ракета, ама од друга страна грипов е дундин дим, ќе умрат тие што и така ќе умрат, ама глупо е сите да страдаат за 1.200, колку што треба да умрат по математиката на Вело.
A pod stradanje sto podrazbiras. Biznismenite sto se bunat bidejki im propagaat biznisite donekade mozam i da gi razberam, makar sto nieden biznis ne e vreden covecki zivot , ama da mi kazuvas deka stradaat luge oti ne mozat da odat na kafe, ne mozele da se pricestat, ne mozele na maj da odat ili deka spobudalele od doma sedenje e toa e najsebicnoto nesto. Pa tolku li ne si gi sakate familiite, pa do pred nekoe vreme site se zalevme deka mnogu e brz zivotot, deka imame mnogu obvrski i deka nemame vreme za nisto ete sega imame vreme ako sedenjeto doma znaci deka so toa ke spasite necij zivot togas mozi da se izdrzi a plus sekoj mozi da si najdi nekoja zanimacija doma ili nekoja nezavrsena rabota. Stvarno ne znam od sto tolku stradate ( ne ke da e od policiskiot cas )
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.669
11ти Март:
6,6% умрени

Ништо страшно коронава скоро исто како обичен грип.
18ти Март:
Добро ајде да одиме со бројките од Кина, иако не е релевантно со Италија, во Кина процентот во моментов е 3.3% и се надеваат дека ќе дојди 1% кога ќе сумираат се, и еве да одиме со таа бројка значи со крајно шпекулативна бројка од 1%, излегува дека ќе умрат 52.900 луѓе.
18ти Април:
Тоа значи дека во Италија има 0,379% смртност од Корона. Инфлуенца има просек смртност од 0.11%. Тоа значи дека смртноста од Корона е 3.5 пати поголема.
28ми Април:
Смртност 0,857 %
Грипот има 0,11 %

Седум пати е посмртоносен вирусов во Њујорк.
23ти Април:
Бројот на луѓе кои имаат антитела е 10 пати поголем од бројката на заразени или околу 14% во Њујорк имале корона. Ова значи дека смртноста е некаде околу 0.7%, што ја прави Короната 6 пати по смртоносна од грип.
Ќе стасаме до 0,1% за месец два? :)
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
715
Поени од реакции
1.520
Vo Makedonija smrtnosta e nekade okolu 5% (gleam denes plus 6 pocinati), vo Slovenija e okolu 6%, ne znam kolkava e smrtnosta od sezonskiot grip kaj nas, ali siguren sum deka e barem 5 pati pogolema smrtnosta od korona. Kako i da e, nema vrska toa, site bile nad 65 godini ili leukemija imale, turi im kurot i taka kje umrele. Btw ima nekoja statistika kaj nas okolu vozrasta na pocinatite? Posto siguren sum na pocetokot od krizava imashe podatoci za dosta lugje vo nivni 40 ti - 50 ti godini bez istorija na bolesti koi tragicno zavrsija. Ili daj od tie shto lezhele na infektivna i go pobedile virusot da kazhat nivno viduvanje okolu ova deka koronata e najobicno gripce, ma kakvo gripce nastinka e.
Vo Slovenija statisticki e vaka(27/4/20):
85+ godini umrele 49
75-85 godini umrele 21
65-75 godini umrele 10
50-65 godini umrele 3

Ventilatorite na intenziva i infektivnite oddelenija so kislorodnata podrska i iv terapija zaedno so karentinot bukvalno spasija okolu 200 luge (sto e vrz osnova na vkupnata brojka priblizno 11 % pacienti so pokriticna klinicka slika). Bez ova smrtnata stapka ke bese mnogu povisoka.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
11ти Март:


18ти Март:


18ти Април:


28ми Април:


23ти Април:


Ќе стасаме до 0,1% за месец два? :)
Не бе веќе сме стасани вирусов е голо маде. Ајде да стасаме до 1.200.000 со антитела.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Среќа во Бугарија, Албанија, Србија, Босна, Косово, Грција се Швеѓани населени, па се однесуваат многу дисциплинирано.
Што ме интересира мене како се понашаат во другите земји?

Да не треба Филипче како Рама да шета низ Скопје и да се расправа со рандом пензионери кои не почитуваат препораки?
 
M

Macedon1um

Гостин
Што ме интересира мене како се понашаат во другите земји?

Да не треба Филипче како Рама да шета низ Скопје и да се расправа со рандом пензионери кои не почитуваат препораки?
Не треба да не интересира како се однесуваат во другите земји, ама и тоа како треба да не интересира зошто сме лидери во регионот по таа лоша статистика.

Дали е поради лошиот здравствен систем, или и други фактори се во прашање како загаденост итн
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Btw ima nekoja statistika kaj nas okolu vozrasta na pocinatite? Posto siguren sum na pocetokot od krizava imashe podatoci za dosta lugje vo nivni 40 ti - 50 ti godini bez istorija na bolesti koi tragicno zavrsija. Ili daj od tie shto lezhele na infektivna i go pobedile virusot da kazhat nivno viduvanje okolu ova deka koronata e najobicno gripce, ma kakvo gripce nastinka e.
Тука има податоци по старосни групи и за починати и за заразени:

А, еве и директно сведоштво од еден наш новинар, кој скоро оздраве:
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
@Lurtz за едно не си во право. Како го кажа она “па 10-15% имаат проблем со висок притисок” демек не може да е он причината. Теорија на заговори ...

80% од починатите во Шведска, фрапантна бројка, биле со висок притисок. Некои од нив со плус болести.
Денес на прашање од новинар кон Тегнел, дали терапијата за висок притисок може да е причината, одговори не. Веројатно немаат доволно податоци за нешто плус.

Ама да не се лажеме, хронично висок притисок е преголем ризик фактор за се, а не пак за ваков вирус што во 3 дена може ршум да направи од организамот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom