Последиците од коронавирусот (COVID-19) врз економијата

Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
‘Non-steroidal Anti-inflammatory Drugs may Worsen the Course of Community-Acquired Pneumonia: A Cohort Study:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28005149

CONCLUSIONS:
Our findings suggest that NSAIDs, often taken by young and healthy patients, may worsen the course of CAP with delayed therapy and a higher rate of pleuropulmonary complications.
There is now anecdotal evidence, particularly from France, that patients who take NSAIDs do considerably worse. It has been suggested they may lead to an increased death rate.

Може и да си го копирате, зашто кога ќе го види ова внуката на Хитлер која има авторитет на форумов, ќе го избрише :sakasuste:
Село гори, баба се чешла е работава.

Каков ќе беше ефектот, ако политичарите набавеа милиони маски и ракавици, па да ги поделеа/(или продадат по нормална цена) по народ и со наредба сите да ги користат кога надвор од дома... ама па на тој начин немаше да е интересно нели... вака одземи слободата, уништи економијата во името на здравјето, па после од кога ќе немаат за леб, како животните ќе ти јадат од рака.

Овие "загрижените" за народот, џабе ќе се состанчеа и немаше да си остварат целите:
јас прашав во Крка а и на телефоните за Ковид 19, за лек, стероид вика нема проблем; ама ова Non-steroidal Anti-inflammatory Drugs ме буни, конкретно какви лекови се тоа ??
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.185
Поени од реакции
14.456
Луѓево кај министеров на пост повеќето коментираат да се затворат сите фабрики и сите фирми, освен маркети и аптеки, дали се свесни што ќе се случи со државава ако се случи тоа, макар и на 2-3 недели?
 
B

Beginner

Гостин
Луѓево кај министеров на пост повеќето коментираат да се затворат сите фабрики и сите фирми, освен маркети и аптеки, дали се свесни што ќе се случи со државава ако се случи тоа, макар и на 2-3 недели?
Верувам не се е дури тогаш побрзо би умреле од глад него ли вирусот :D

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.923
Ќе биде забавно со оваа криза.
Пријател кој работи во угостителство со сопруга која работи во Спортлајф. И двајцата се дома без работа. Од кој батево више доби сигнал дека тешко и да биде вакнат на работа. Газдата на кафаната ќе затвара.
Со дете од 4 години, неплатена рата кредит од 6000ден и следна која тропа за 10тина дена више се во паника. Немаат никаква помош од свои родители и се оставени сами на себе. Што мислите колку ќе издржи таквото семејство?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
Има доста луѓе на форумот а и општо што веруваат дека е пуштен од некоја земја нели за да им ја уништи економијата на другиве. Туку економијата што ќе е пепел заради затварање на се е нешто што МОРАШЕ вака да биде. Ако не затвореа се сега ќе бевме исти Италија дури и ×10 пати полоши. За тебе сите 60+ годишни треба да умрат они не се битни нели посебично размислување од твоево е можеби она на директорката што се шетала 5 дена заразена и им се заканувала со отказ на колегите.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Ако ми најдеш официјални податоци дека починати во Италија е 10% повисоко од 2019, ќе те частам кафана. Ако не , те молам одлетај не ме замарај.

Јас себичен можда, ама ти ради неоснован страв спремен си новороденчиња и дечиња да страдаат во нареден период. А тие 60+ пак ќе страдаат, зашто пензиите нема да им се доволни за основен живот.
Автоматски споено мислење:

јас прашав во Крка а и на телефоните за Ковид 19, за лек, стероид вика нема проблем; ама ова Non-steroidal Anti-inflammatory Drugs ме буни, конкретно какви лекови се тоа ??
Имаш гугле де, ќе ти ги наброи кои се.

Ти бидејќи си повозрасен, ако немаш некоја дијагноза, уживај, исто прави како што треба за сезонски грип.

Ако сакаш лек за Ковид- 19, француски лекар препорачал некој лек за маларија што го користат, па и Трампчо го спомна, ама не е достапен по аптеки.
 
B

Beginner

Гостин
Ако ми најдеш официјални податоци дека починати во Италија е 10% повисоко од 2019, ќе те частам кафана. Ако не , те молам одлетај не ме замарај.

Јас себичен можда, ама ти ради неоснован страв спремен си новороденчиња и дечиња да страдаат во нареден период. А тие 60+ пак ќе страдаат, зашто пензиите нема да им се доволни за основен живот.
Автоматски споено мислење:


Имаш гугле де, ќе ти ги наброи кои се.

Ти бидејќи си повозрасен, ако немаш некоја дијагноза, уживај, исто прави како што треба за сезонски грип.

Ако сакаш лек за Ковид- 19, француски лекар препорачал некој лек за маларија што го користат, па и Трампчо го спомна, ама не е достапен по аптеки.
За 20 дена имаш 4000 жртви во Италија ќе направиме споредба кога ќе немат веке заразено таму.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
Луѓево кај министеров на пост повеќето коментираат да се затворат сите фабрики и сите фирми, освен маркети и аптеки, дали се свесни што ќе се случи со државава ако се случи тоа, макар и на 2-3 недели?
So Severdjistan me boli takvoto so ke sluci. Momentalno povekje sum zagrizen za Papua Nova Gvineja otkolku za Severdjistan vaka najiskreno. Isto citam nesto trebalo da im se rakopleska na lekarite zatoa sto si ja vrsele nivnata rabota koja patem receno treba da bide edna od najhumanite, da ne recam toa im e rabota, a drugo sami resile da bidat vo taa profesija. Sto ke bidi sledno, da im aplaudirame na pozarnikarite oti izgasnale pozar, na soobrakjanata policija oti pisala kazni.....
Veke ako nekoj zasluzuva aplauz se prodavackite vo prodavnici koi silom prilike go rabotat toa, ne deka im bilo zivotna zelba ili strogo se skoluvale za toa.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Луѓево кај министеров на пост повеќето коментираат да се затворат сите фабрики и сите фирми, освен маркети и аптеки, дали се свесни што ќе се случи со државава ако се случи тоа, макар и на 2-3 недели?
Што очекуваш од возрасни луѓе у државава, што имаат размислување како деца во основно? Гледам коментари бараат владата да им ги затвори фирмите во кој самите тие работат, мислат дека ова е школо и губиш часови без никакви последици.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
Што очекуваш од возрасни луѓе у државава, што имаат размислување како деца во основно? Гледам коментари бараат владата да им ги затвори фирмите во кој самите тие работат, мислат дека ова е школо и губиш часови без никакви последици.
Реално од овие мерки ќе се оправат, ама од кризата што следи која е поради државните долгови е од тие последици нема. Затоа е и злоупотребата на сезонскиов грип, народ да не почне да прашува, вака приказната ќе си ја лапнеме како циган мрсул.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.043
Поени од реакции
4.698
Мое мислење е дека реакцијата кон пандемијава е претерана.
Ако се земи предивид тоа што реалниот број на заболени е далеку поголем од тестираните, смртноста најверојатно е далеку под 1% (околу 0.25% доколку би се кладел), тоа што ваквите типови на вируси не преживуваат долго на топло време, плус самите мутации кои одат кон се помалку смртоносна верзија, владите можеа да реагираат сосем поинаку.
Далеку подобро ќе беше да се изолираат луѓето со претходни болести кои се најранливи на вирусов, но и општо на сите видови на инфлуенса.
Колку е тоа возможно не знам, ми звучи како далеку подобра опција отколку затворање граници, карантини и не знам што. Сепак, можно е да сум грешка, ова е само мое видување,
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.636
Реално од овие мерки ќе се оправат, ама од кризата што следи која е поради државните долгови е од тие последици нема. Затоа е и злоупотребата на сезонскиов грип, народ да не почне да прашува, вака приказната ќе си ја лапнеме како циган мрсул.
Ти држат вода многу постови ама те молам најди ми статистика колку луѓе починале пд сезонскиот грип лани во Италија, на годишно и на дневно ниво.
Онака ме интересира и мене чисто за споредба.
И јас сметам дека смртноста не е многу голема затоа што не се тестираат сите ама ме интересира тој податок.
Автоматски споено мислење:

Едит : Најдов, од таа страната шо прочитав вика дека и од сезонскиот грип слични бројки бележат, барем јас колку шо можев да поврзам.
Е сега зошто е тоа така, најверојатно заради староста на населението.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
Ти држат вода многу постови ама те молам најди ми статистика колку луѓе починале пд сезонскиот грип лани во Италија, на годишно и на дневно ниво.
Онака ме интересира и мене чисто за споредба.
И јас сметам дека смртноста не е многу голема затоа што не се тестираат сите ама ме интересира тој податок.
Зашто во оваа тема ми држат, а во онаа другата каде што падавичарите, барате логори, се тепате кој попрв да издадете/пријавете некого се на се исто ко во времето на Тито, смешни ти беа :toe:

Ај дека си женско па оправдано ти е да си емоционална, за разлика од машките членови кои се оперирани од логика.
Страна 380 имаш мој пост, имаш таму бројки и објаснувања.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.636
Зашто во оваа тема ми држат, а во онаа другата каде што падавичарите, барате логори, се тепате кој попрв да издадете/пријавете некого се на се исто ко во времето на Тито, смешни ти беа :toe:

Ај дека си женско па оправдано ти е да си емоционална, за разлика од машките членови кои се оперирани од логика.
Страна 380 имаш мој пост, имаш таму бројки и објаснувања.
Нема врска дека сум емоционална мене повеќе ме загрижува тоа што пола фамилија ми остана заглавена во Малта, а не се знае ова со карантините до кога ќе трае, имам постари родители и нормално ќе се грижам за нив, исто така имам и член во семејството кој пред нецел месец имаше потешка хируршка интервенција.
Да не набројувам други работи ќе испадни лелекам тука.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
Нема врска дека сум емоционална мене повеќе ме загрижува тоа што пола фамилија ми остана заглавена во Малта, а не се знае ова со карантините до кога ќе трае, имам постари родители и нормално ќе се грижам за нив, исто така имам и член во семејството кој пред нецел месец имаше потешка хируршка интервенција.
Да не набројувам други работи ќе испадни лелекам тука.
А како се грижиш за нив може да споделиш ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom