Книги кои би ги препорачале

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Злате не можам да го најдам постот, ама еднаш мислам пишуваше дека овие изданија што се продаваат стотче во Или-или се многу специфични наслови а и не баратаат убав рејтинг на гудридс. Земав 3 книги вчера, не ми текнува што како земав... мислам дека „Пиксел“ беше една од нив.

Ќе има предновогодишен саем на книга во МКЦ, почнува од понеделник.
Збирката брат онака, може да помине колку за едновечерно галење :D
Видов, ама ќе го испуштам авторот. :D

Се надевам овие другиве ќе пуштат некој попуст, посебно овие Артконект имаа wtf цени.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
Злате не можам да го најдам постот, ама еднаш мислам пишуваше дека овие изданија што се продаваат стотче во Или-или се многу специфични наслови а и не баратаат убав рејтинг на гудридс.
Тоа или на fb или во приватна порака тука сме зборувале. Овде не верувам дека сум пишувал нешто за тоа, затоа не си можел да најдеш изгледа.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
Препорака за книга со главна тема одмазда, нешто слично на 1Q84 на Мураками?
Баш 1Q84 не сум ја читал од Мураками - не можев да го најдам првиот дел никаде. А кога сме кај revenge plot-от, во моментов, искрено, ми текнува само на Wuthering Heights, што веројатно си ја читал.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.108
Поени од реакции
20.945
Прв пат пишувам на темава.

Сушата од Џејн Харпер. Одлична мистерија/трилер.
Приказна за еден полицаец (Арон Фалк) кој се враќа во едно гратче кое го напуштил пред многу години и во кое очигледно не е баш омилен лик. Неговиот другар од детството(Лук Хадлер) е мртов (заедно со неговата сопруга и дете), а Арон Фалк ќе треба да истражи што се случило (иако, тоа не е негова работна задача). Паралелно со оваа мистерија се испреплетува и друга од пред многу години, кога Арон и Лук биле деца.

Инаку, дејството се одвива во местото Киевара, град во Австралија, во време на најголемата суша што жителите ја паметат.

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Смртта на Артемио Круз од Карлос Фуентес.

Мајсторски изведена книга, преку игра со свеста и потсвеста. Нешто што успешно му одеше од рака на Џојс.
Стар лик, на умирачка, кој низ флешови се присетува на фрагменти од неговиот живот. На неговата најголема љубов, едно летување, на смртта на синот, неговото богатство, начинот на стекнување, неговите најголеми грижи и стравови, револуцијата во Мексико и така натаму.
По малку тешка книга за читање, бидејќи си бара концентрација и широко отворени очи, до каде стигнал ликот, што сака пак сега да каже, од кај никна сега овој момент, ама тоа си го прави претсмртното бладање и присетување.

Ја препорачувам.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Полноќна роза - Лусинда Рајли

полноќна-роза.jpg

Апсолутно ништо не ме влечеше да земам да ја читам книгата, прво кратката содржина која ми нагласуваше дека е некоја животна приказна и собирање искуства од светот воопшто не ми делуваше интеренсо, после некако жанрот историско љубовна драма воопшто не ме влечеше и трето многу некако ми делува ко книга за понежниот пол (розеви корици), но ми беше кажано дека морам да ја прочитам и дека си нема врска сликата што ја имам за книгата со вистинските содржини во неа (нешто како Don't judge a book by its cover).

И да, 1% не беше од тоа што очекував книгата да биде и таа беше толку многу подобра од очекуваното што дури еве завршив тука да ја препорачам и јас секому. Прво целава книга е со многу лесен стил напишана и може да ја чита секаква публика (скоро секаква), исто ова се чита во еден здив, на крај дури и ме фаќаше параноја како се намалуваа страниците, бидејќи знаев дека ќе заврши ова, сакав да трае подолго, уште да се навлезеше во сегашноста, се навикнав на ликовите и некако блиску ги чувствував сите. Книгава е преполна со неправди, емотивна е и трогателна, во многу ситуации просто криво ти е и се нервираш читајќи бидејќи толку било блиску работите да завршат поинаку или да се одбегнат, каде и да се свртиш имаш чувство дека се завршува несреќно и тажно во книгава, ама и дека после секое лошо, секогаш нешто добро останува/никнува од целата ситуација.

Накратко книгата оди паралелно со две приказни, една од минатото, друга од сегашноста, Правнук во едно индијско семејство трга во мисија да ја разреши мистеријата за семејството на прабаба му, притоа откривајќи колку животот бил суров за неа, а воедно обидувајќи се да ја попоплни празнината со која прабаба му најголем дел од животот живеела. Настаните во книгата се одвиваат во Индија и во Англија, а минатото кое се опфаќа во книгата е периодот кога Индија била англиска колонија.

Може да се научи тука и за култура и за обичаи и за предрасуди и стереотипи. Ама она што јас лично го научив од книгата е тоа дека иако оваа приказна можеби не е вистинита и не се случила никогаш, сепак постојат вакви животни приказни, а и многу потажни, со кои се справуваат луѓето низ свеотот. Некој учи да живее со болката, некој пропаѓа во неа, некој се издигнува над неа, секој различно се справува со тагата наречена живот, но тоа што е исто за сите е да бидеме среќни со она што го имаме, да го чуваме. Бидејќи за среќа малку е потребно, а за несреќа уште помалку.
 
Последно уредено:

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Дали јас имам лош впечаток или сите книги кои не учат на подобро јас, подобар живот, побогата иднина и т.н се пишувани за потиснување на машкоста?
Сите со теми како сакајте се себеси, ширете љубов, бидете мирни и послушни а не кажуваат како да се запознаеме со дивата страна на нашето човечко, она примитивното и како да го ослободиме и контролираме да работи во наша полза?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.196
Поени од реакции
35.745
Не знам кај прочитав али баш ја погоди поентата, вели “единствен начин да се збогатиш од self help книга, е да напишеш self help книга”.
Ако си прочитал една исто ко да си ги прочитал сите. Истите приказни препакувани на илјада различни начини.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
Дали јас имам лош впечаток или сите книги кои не учат на подобро јас, подобар живот, побогата иднина и т.н се пишувани за потиснување на машкоста?
Сите со теми како сакајте се себеси, ширете љубов, бидете мирни и послушни а не кажуваат како да се запознаеме со дивата страна на нашето човечко, она примитивното и како да го ослободиме и контролираме да работи во наша полза?
generalno da.
imas nekolku isklucoci so vredat da se procitaat.
brian tracy - victory; istite motivaciski govori kako i vo drugi negovi knigi,
samo sekogas potkrepeni so istoriski primeri od golemi vojni i genijalni potfati.

sun tzu - art of war; klasika

nikolas taleb - black swan, fooled by randomness, skin in the game;
malku e potezok za citanje, ama brutalno realen.

ima uste mnogu, zasega ovie mi teknuvaat.

a trendot na potisnuvanje na maskosta, e se poprisuten,
knigi, filmovi, se po red :mad:
 
Член од
19 април 2014
Мислења
402
Поени од реакции
1.117
Дали јас имам лош впечаток или сите книги кои не учат на подобро јас, подобар живот, побогата иднина и т.н се пишувани за потиснување на машкоста?
Сите со теми како сакајте се себеси, ширете љубов, бидете мирни и послушни а не кажуваат како да се запознаеме со дивата страна на нашето човечко, она примитивното и како да го ослободиме и контролираме да работи во наша полза?
Имам прочитано околу 5-6 книги од ваков тип и моето мислење е дека сите се копија од постарите филозофски дела( претежно стоичката) или библијата само малку изменети со личен пример, или пример кој одговара на денешницата).
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
generalno da.
imas nekolku isklucoci so vredat da se procitaat.
brian tracy - victory; istite motivaciski govori kako i vo drugi negovi knigi,
samo sekogas potkrepeni so istoriski primeri od golemi vojni i genijalni potfati.

sun tzu - art of war; klasika

nikolas taleb - black swan, fooled by randomness, skin in the game;
malku e potezok za citanje, ama brutalno realen.

ima uste mnogu, zasega ovie mi teknuvaat.

a trendot na potisnuvanje na maskosta, e se poprisuten,
knigi, filmovi, se po red :mad:
Fooled by randomness mi stoi vo bookmarks mesec dena, cekam da zavrsi karantinov pa da ja baram.

Ima MK prevod?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom