Кичево

Член од
25 мај 2020
Мислења
7
Поени од реакции
3
Здраво и од мене потекло од Кичево мажена во Штип ама Кичево си е Кичево
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.445
Поени од реакции
68.658
Пред 2 лета бев во Кичево последен пат. Имам другари Турци од Кичево и истите не знаеа да ми кажат ниту една класична кафана во градот. Прашавме некои луѓе што ги сретнавме, ама ни рекоа освен некој lounge bar, скоро и да нема некое место за јадење (не ги земам предвид тоа кичерајските ресторани за свадби). После еден дечко ми кажа дека не сум ги прашал правите луѓе :D
Бевме до Калето вечерта и беше поруинирано од тоа што го памтам. Не работеа светлата, мртва темница. Турциве не предупредија да не одиме навечер натаму, ама секако дека не ги послушавме. После тоа залутавме во некои од братските маала, не гледаа од тоа чајџилниците и берберниците, по 100 души напикани внатре. По прошетката, бевме во Њу ејџ lounge bar-от, а после тоа во Image дискотеката/клубот. Топ си поминавме. Меѓу цените во Скопје и другите градови нема никаква споредба, 10 пати поефтино. Се познаваше дека оние што се студентарија го имаат напуштено градот, бидејќи или имаше средношколци или некои постари, над 25 години, кои веројатно останале да живеат во Кичево. Само што излеговме од дискотеката, одма не застана полиција, да дуваме пред да си бегаме за Скопје.
Гледам во меѓу време се отворило некое ново диско.

Ми пратија слики дека Калето е многу посредено, со маси за шах играње.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Да...во Кичево сега кај македонците се популарни ланч барови и ресторани. кафиќите се посетуваат преку ден, обично албанските, кои се далеку во среденоста. ќерка ми на пример преку ден излегува во некои ,,елитни,, кафиќи што е жално по дифолт
за калето градот доби донација од 1.6 милиони евра од кои 700 000 или најголемиот ден се искористи за правење на некоја платформа на врвот на калето...како ,,кружна опсерваторија,, така нешто

Последен пат бев кога се градеше...све беше раскопано, но на големо се градеше

навечер е осветлено и тоа доста многу. Оддалеку свети одлично

Се надевам деновиве дека ќе го посетам калето па ќе ставам слики
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.186
Поени од реакции
21.329
Бакарди одлично има и за јадење, Vintage исто барем кога бев последно али не служат алкохол колку што се сеќавам. Омилено ми беше и ирскиот паб ко отвори имаше некоја шема како паб после попуштија не знам како е сега.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Bakardi e ok kako lanč bar...izleguvaat lugje da kasnat malku ....i opsto da izelzat navecer.
Republika e nesto između lanc bar i kafić...Vintage e albanski kafić vo koj izleguvaat i makedonci( tinejdzeri)
Vo posledno vreme šema kaj mladite posebno vo vikend e izleguvanje vo restoranot ATVA rezidens koj e na magistralata za Ohrid, na 5 km od Kicevo od desna strana
Utte na primer okolu 14 nema šansa da se najdi slobodna masa..a poveketo se mladi
Albanski kafići ima dosta..no i tie se prazni bez da dojdat strancite vo leto

Sega so koronova....albancite mladite pa i makedoncite, posle 21h vrtat so koli po ulici, i pijat alkohol vo kolite koilj go kupile po prodavnicite ili benziskite. Vo toa vreme nemoziš da vozis niz grad.....haos e
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.186
Поени од реакции
21.329
Такво дојде време ама кога ќе ми текне во времето за викенд плоштадот полн со млади луѓе ама бев уште детиште. Потоа Стефано со терасата ама и ноќниот имаше доста добри забави су се чудел како без вложен денар толку луѓе прибира ама ете. Стариот Бакарди, Клаб, Сити, 501, па кај Цанион во времето Лозанано пред 10 души ко свиреше, Енигма секако - ист микс секој викенд се вртеше. Потоа новиве ко отворија, Гравити, Флерт, Сикстис. Секако Медиум кој долго стоеше празен не верував дека ќе отворат нешто тука ама ете Имиџ исто ок. Жив беше градот уште пред неколку години жално колку се смени времето имаше живот. Едно време имаше и зад Пуцко Гламур мислам се викаше не беше лошо и едно време ама за краток период Саунд или Стерео не знам како се викаше мал круг луѓе идеја строго електро се тераше. Ваѓаа муабет дрогирашите одат што врска немаше а беше многу добро. Спомени.

И како го заборајв Импулс. Кремчињата одеа. А Дуле и Коки често идеа одлични забави.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Јас живеев во Кичево до 2004 година и морам да признам дека од тогаш се многу сменети работите, некој на поарно некој на полошо. Многу работи се поправени (асвалтирани улици, помодерен изглед, итн. ) ама има и лоши работи, како на пример со Крушино кој беше објект пар екселанс во тоа време, убедливо еден од најдобрите излетнички објекти во цела Македонија.

За калето не знам, немам појдено 4 години таму а тогаш кога бев не ме бендиса многу.


Исто за жал можам да констатирам дека тешките дроги (пред се хероинот) се многу повеќе раширени него во 2004...во тоа време тешките џанкери на прсти се броеја.


Генерално Кичево беше многу силно погодено од транзицијата и приватизацијата во 90-тите. Многу луѓе останаа без работа со затворањето на фирмите гиганти како Копачка, т.н. Штрафара, “ЖАС“, и многу други. Ова донесе многу социјални проблеми...и се надевам дека колку толку барем ќе се среди ситуацијата за тие што останаа тука, приватните фирми уште повеќе ќе заживеат и ќе има вработување.
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
1.497
Такво дојде време ама кога ќе ми текне во времето за викенд плоштадот полн со млади луѓе ама бев уште детиште. Потоа Стефано со терасата ама и ноќниот имаше доста добри забави су се чудел како без вложен денар толку луѓе прибира ама ете. Стариот Бакарди, Клаб, Сити, 501, па кај Цанион во времето Лозанано пред 10 души ко свиреше, Енигма секако - ист микс секој викенд се вртеше. Потоа новиве ко отворија, Гравити, Флерт, Сикстис. Секако Медиум кој долго стоеше празен не верував дека ќе отворат нешто тука ама ете Имиџ исто ок. Жив беше градот уште пред неколку години жално колку се смени времето имаше живот. Едно време имаше и зад Пуцко Гламур мислам се викаше не беше лошо и едно време ама за краток период Саунд или Стерео не знам како се викаше мал круг луѓе идеја строго електро се тераше. Ваѓаа муабет дрогирашите одат што врска немаше а беше многу добро. Спомени.

И како го заборајв Импулс. Кремчињата одеа. А Дуле и Коки често идеа одлични забави.
Имиџ е прогласено за умрено :pos:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.186
Поени од реакции
21.329
Имиџ е прогласено за умрено :pos:
Ne me cudi ko pocna ok bese novo itn ama pocnaq apla decista da odat i kako sto vikas, e umreno. Mislam edno vreme samo za vikendi rabotese.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Ne me cudi ko pocna ok bese novo itn ama pocnaq apla decista da odat i kako sto vikas, e umreno. Mislam edno vreme samo za vikendi rabotese.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
Da....ćerka mi izleguva tamu, i imam zabrana jas da izleguvam tamu....sum ja sramel...
Kako sto mi kaža kerkata, izgleda go otvorile povtorno
Ima problem pred 2 nedeli...nešto droga na sankot pronasla policijata...taka mi raspravase
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
За местата за храна )и кафе) Бакарди, Република ....
и особено Атва Резиденс кај Добреноец.Почнаа пола Охрид и Струга за јадење да одат таму, се надевам нема да се расипат како многу други места после мала галама за нив.Засега се без замерка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom