Кичево

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
За местата за храна )и кафе) Бакарди, Република ....
и особено Атва Резиденс кај Добреноец.Почнаа пола Охрид и Струга за јадење да одат таму, се надевам нема да се расипат како многу други места после мала галама за нив.Засега се без замерка.
Atva odamna ima restoran vo Kicevo do dusa malce popusti niz godinive ama sepak se dosta eftini i so ogled na toa sto rezidenc im e premium lokalitet razbirlivo. Sekoja cest za niv i so marketite i Atva Home za Kicevo imaat odlicna ponuda.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Atva odamna ima restoran vo Kicevo do dusa malce popusti niz godinive ama sepak se dosta eftini i so ogled na toa sto rezidenc im e premium lokalitet razbirlivo. Sekoja cest za niv i so marketite i Atva Home za Kicevo imaat odlicna ponuda.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
газдите на Атва маркетите и Атва рестораните се баџанаци. Нивните сопруги се сестри кои наследија некои пари, и така ги почнаа бизнисите.

Дуле почна со еден колонијал и постојано се ширеше, а Жарко прво почна со продавница за кондури...но се слуша...т.е. не се слуша туку е факт, дека Жарко главните пари ги направи како одговорен за градежниот дел во општината и тоа кај сите градоначалници. Не за џабе сите градоначалници до сега насекаде ставаа бекатон коцки наместо асфалт

Во секој случај тие се ретките бизнисмени македонсци што опстанаа во Кичево. Друго све скоро и да пропадна
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Атва ресторан, хотелски комплекс, Кичево

...секогаш кога нешто сакам да кажам или напишам, давам малку увод, па немојте да ми замерите ако сум малку опширна додека дојдам до главното, секогаш кога одам некаде прашувам каде, што, колку, па дури ако има можност се запознавам и со сопственикот на локалот давајќи ги моите оценки за престојот било позитивни било некоја замерка за подобрување,
... кога ќе возите накај Охрид или пак кога ќе се враќате од Охрид, таму некаде на пола пат, нели, секогаш цревата почнуваат во една жална симфонија да пречат во визуелното уживање на околината на нашата мила и напатена државичка Македонија, со еден збор треба да се застане и да се наполни и автомобилот со бензин, а и стомакот со нешто мераклиско и кога ќе се погледне лево и десно за нешто примамливо човек да седне и да касне нешто некако таму на средина од патот од Охрид, освен градба на новиот автопат, ништо примамливо,



... но, ако подобро погледнете токму под овој висок носечки столб, малку повнатре од автопатот каде возите, се наоѓа еден поголем објект, поточно хотелски комплекс, свечана сала и ресторан или да бидам поточна сместен 5 км до Кичево, лево, на регионалниот пат Е-65 (Кичево/Охрид) во областа наречена с.Долно Добреноец.



... хотелскиот комлекс Аtva Residence Hotel , изграден во 2019 год, располага со 17 соби мислам беа по 20 Е со buffet доручек и 2 апартмана 33 Е ,целосно опремени со џиџимиџи технологија,
...до хотелскиот комплекс има еден бел шатор што всушност е модерно уредена сала за свадбени, прослави со површина од 900м2 за едно 500 гости со украсен базен, дополнителни ефектни куќарки за коктел прием и фотосесија во украсниот дел за склучување на брак,



... самиот комплекс има паркинг за едно 200 автомобил, детско катче за играње ,,Atva land”, дрвено мосте, украсни грмушки, многу цвеќиња и порибено вештачко езерце каде големи украсни риби пливаат,



... кога ќе се помине сето ова со неколку фотографии, оти навистина има прекрасна позадина од зеленило и цвеќиња на мостето за убави и ефектни селфија го поминувате базенчето- рибник за „тазе“ фатени риби на скара и се доаѓа до споредниот дел каде се наоѓа ресторанот ,,Atva Kitchen & Bar”со ала-карт концепт услуга за едно 200 души седечки места во внатрешниот дел со удобен намештај и топол интеритер и едно 150 души седечки места во надворешен дел нешто како тераса и тоа покрај река,
...што да кажам, лепота од природа на мал простор, тоа жубори реката со пријатно ветре и опоен мирис од околното зеленило од едната страна, а од другата страна мирисот на приготвената скара која доаѓа на мојата маса да биде изедена њаааааами, мљааааац!



... прво си реков да внесам некој витамин и минерал пред јадењето, па си ја одбрав шопската која имаше необично изрендано сирење, ама какво сирење да се топи во уста, келнерот не знаеше за потеклото на сирењето, така да не можев да разврзам маубет!



...и секогаш сум таква, едно нарачувам, а друго гледам, па не можам да се одлучам, ама брзо го решавам проблемот со тоа што нарачаната скара ќе ја јадам моментално, а пицата спакувана за дома, нели, колку сме едноставни ние жените,



... желба ми беше нешто како плескавица ама нешто необично спремено и веднаш ми понудија специјалитет кога ме видоа ваква со желби за скара, едниот „Атва гнездо“ со 300 г месо и кашакавал одозгора и „Атва панцерота“ со 600 г месо, човече, тоа му доаѓа како фамилијарен сендвич и пак ме заболе глава кое да го одберам, добро бе не можете едно да понудите? а? зошто давате можност за избирање (истото го нема на менито го прават вака по желба во моментот), ама се снаоѓам лесно....ајде од двете донесете, па пола од едното, малку од другото да се проба, а ручек два дена нема да правам кога ќе го спакувам останатото за дома со се пицата...па па па, јадење,



... впечаток? пааа све супер, свежо, таман испечено, таман зачини, единствено замерка имам што немаат класичен помфрит, туку така компири печени големи парчиња, првото беше порција 180 ден, второто 250 ден порција,



... на крај на јадењето мора да се круниса со благо, па бев расположена за некоја потпечена палачинка со шлаг и шумско овошје, инаку има би рекла едно десет врсти различни палачинки со различни додатоци, ама се воздржав, не зедов од сите да пробам веќе бев прејадена, а очите не се гладни!
до следна моја посета, се надевам дека ќе го задржат квалитетот, а и малку треба да поработат на келнерите, морат да знаат податоци околу јадењето, а не само „не знам“, „можеби“ , од каде е сирењето, месото, што како се приготвува...барем така сум учена кога седам на маса сакам да знам што јадам,
Атва Мени
еве поново мени за тие што можеби викендов ќе идат накај Охрид, нема да погрешат ако застанат да се одморат едно пола час, па и да каснат !
оценка? 9 /10!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Vistina li e deka faking Nikola Zerdevski ja kupi Kukjata na umetnosta za 360.000€? Toj sto vo vremeto vo Napredok topka ne mozese da fati? Burevesnik objavi deka zad toa sepak stoi Sejdini. I onaka se cudam kako Zerdevski se najde vo krugot na FFM. Svasta. Steta za mestoto, imase potencijal iako hranata bese dosta losa po moj vkus.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
има делумна вистина.....но кармата секогаш е тука...за секој случај

малку е постар случајот(година две), и некои детали сум ги заборавил....но поентата е дека мотелот го купија мислам сватовите од Кочо Зерде(каде што е мажена ќерка му).....но кратко после тоа пукна афера кога се случила некоја кражба а ,,газдите,, почнале да го
ги вртат снимките од камерите, па така виделе фамилијарен скандал со неверство и..... пукна тиквата
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Vistina li e deka faking Nikola Zerdevski ja kupi Kukjata na umetnosta za 360.000€? Toj sto vo vremeto vo Napredok topka ne mozese da fati? Burevesnik objavi deka zad toa sepak stoi Sejdini. I onaka se cudam kako Zerdevski se najde vo krugot na FFM. Svasta. Steta za mestoto, imase potencijal iako hranata bese dosta losa po moj vkus.

Никола го знам многу добро од дете уште ко беше и дека тој набројал 360 к мало морген. Беа релативно богати и порано (по влашка линија) ама во таа лига не се, преголем залак е тоа за нив како фамилија, татко му значи зборам и така.


Чиста намештаљка да фигурира друг како газда само, инаку ко што знам не беше Владо Толески газда преходно? Тој како лик не знам по матен дали се има родено во Кичево.
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.487
има делумна вистина.....но кармата секогаш е тука...за секој случај

малку е постар случајот(година две), и некои детали сум ги заборавил....но поентата е дека мотелот го купија мислам сватовите од Кочо Зерде(каде што е мажена ќерка му).....но кратко после тоа пукна афера кога се случила некоја кражба а ,,газдите,, почнале да го
ги вртат снимките од камерите, па така виделе фамилијарен скандал со неверство и..... пукна тиквата
Мотелот го купија пред половина год и точно е финансиерот е зетот нивни. Тиквата тука не е никако пукната, случката што ја кажуваш е постара и е поврзана со Станица Стража (нели и таа е нивна) но не на таа линија...се работеше за тогашната девојка на Нико. Небитно, поентата е таа, не го купи Нико Куќа на уметноста туку фигурира тука затоа што е од негови луѓе,можеби и во документацијата стои неговото име,ништо чудно.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Да напоменам за случајот Зердески, во ФФМ се влезени фамилијарно, прибидејќи и татко му на Никола, Кочо (Зелкар) има играно фудбал на времето.

Никола имаше некој (минимален) талент за фудбал, али по влашка линија татко му го туркаше секаде, па едно време Зердески јуниор беше и голман на младинска репрезетација, како ни сам не знам.

Генерално беше добро дете...е сеа ова со купување на куќа на уметноста ме вчудоневиде :pos:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Се шири денес веста од едно дете кое починало во Кичево. Знае ли некој причината? Може и преку пп.
 
Член од
4 октомври 2015
Мислења
37
Поени од реакции
27
Zakacil MRSA a ne sepsa. Kako i da e od banalna pricina go nema covekot.

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.487
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Definitivno ,,kućata na umetnosta,, vo s.Knežino ja kupil prets. na FFM Meti...

Ona so Zerdevcite izgleda beše pustanje na spin od samite akteri vo dalaverava...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Definitivno ,,kućata na umetnosta,, vo s.Knežino ja kupil prets. na FFM Meti...

Ona so Zerdevcite izgleda beše pustanje na spin od samite akteri vo dalaverava...
Да очекуваме таму муслимански верски собири наместо ликовни колонии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom