Како се справувате со пораз?

Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Auuu...tesko,mnogu tesko.Trebase da go poslusam tatko mi koga mi velese da se pozanimavam so sport malku za da naucam da gubam,ama sega verojatno e docna za toa.:)

Ne sum nekoj dostoinstven gubitnik.Vo prvite momenti sekogas se protestiram,dokazuvam,objasnuvam,baram vinovnici,opravduvanja,duri i pred samata sebe.Osobeno pred samata sebe:nesum:..toa mi e prva faza.

Posle sleduva fazata koga go prifakam porazot i probuvam normalno da ziveam so nego.Polesno mi e otkako ke gi utvrdam pricinite koi dovele do nego.Se trudam da naucam nesto,ama imalo i takvi porazi od koi apsolutno nisto ne sum naucila.:kesa:Za sreka,ne bile golemi i se nadevam nema da mi se povtorat.Ne bi bilo fer,si pominav na red...:smir:

Treta faza,i p
osledna e koga go osmisluvam sledniot poteg ili se fokusiram na nesto drugo.So toa porazot e zad mene i spremna sum za novi pobedi ili porazi...:icon_lol:
Se obiduvam maksimalno da si go skratam vremeto od prva do treta faza,ali ne e sekogas taka ednostavno.

Ete toa e mojata trofazna :icon_lol: postapka za uspesno spravuvanje so poraz,koja se nadevam ke ja koristam mnooogu retko.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
506
Поени од реакции
25
Sekoj nekogas gubi.Ako gledame realno na porazot,treba da gi uvidime pricinite za istiot.Ili ne sum ja srabotil domasnata kako sto treba,ili premnogu sum se zaletal.
Pocesto,gubam oti se natprevaruvam so podobri od mene.
Vo toj kontekst dzabe e da se trudite ako najvazno vi e da pobedite.
Jas ne se razocaruvam od poraz i sekoj pat stanuvam se podobar i podobar.Bar taka se osekjam ... :)
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
На почетокот доста тешко.Ама кратко трае.Секогаш викам дигни ја главата горе и кога тогаш ке додје и твоето време за победа:pipi:
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Се тешам дека противникот имал среќа и дека ке го победам следниот пат/и тоа се случува де..=)Не се бесам значи.:pipi:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Тешко!

Искрено многу тешко ми паѓа поразот и го прифаќам прилично емотивно.
Но времето лечи се, па така и ова со тек на време заборавам на поразот.
 

aerodromka

Hiena
Член од
11 март 2007
Мислења
2.752
Поени од реакции
8
auuuuuuuuuuu najtesko, ama neznam zasto sekogas mnogu dobro go prikrivam za da ne dadam na drugite do znaenje deka mi e tesko :toe:
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Секој во животот си има свои подеми и падови.
Пораз мн.ретко прифаќам. Знам дека ова не е ок, ама се обидувам да го сменам најбрзо што можам. Секогаш се борам до самиот крај. Ако и тогаш не успеам, пробувам да се помирам со поразот, и покрај тоа што тешко ми иде, но внимавам следниот пат да не доволам да претрпам пораз поради истото нешто.
Поразот за мене е еквивалентен на неуспех. А еве што има кажано Ог Мандино за неуспехот во својата книга „Најголемиот трговец на светот“:
„Никогаш немој да се срамиш ако се обидуваш и не успееш, зашто оној што никогаш не успеал, никогаш и не се обидел. Неуспехот никогаш нема да те стаса, ако твојата решителност да успееш е доволно цвеста. Неуспехот се опишува само на еден начин. НЕУСПЕХ Е НЕСПОСОБНОСТ НА ЧОВЕКОТ ДА ГИ ПОСТИГНЕ ЦЕЛИТЕ ВО ЖИВОТОТ КАКВИ И ДА СЕ ТИЕ!“
 

sweet girl***

I wish that...
Член од
4 октомври 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
odam do kraj ako e toa mozno,a ako ne moze nisto da se napravi go prifakjam porazot
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.220
Поени од реакции
8.062
Recisi nikako. Mnogu mrazam porazi i mnogu sum neobjektiven. Skoro nikogas ne go priznavam.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Priznavam porazi, se raduvam na pobedi, nekogas nervozno, samokontrolirano so popratna napnatost e toj poraz, no glavata ne mi e dole, znam deka ke ima nareden pat,
 

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
Everyone crashes. Some get back on, some don`t, some can`t.

Во животот не ојт баш секогаш како шо имаме ние испланирано. Некогаш мораме да се справиме и со порази, некогаш со победи. Кој би сакал да губи?!?!Никој. Сите се справуваме со тоа на различни начини. Едноставно, ќе се помирам со некои работи, или не сум се потрудила јас доволно за да ја исполнам целта, или едноставно така било судбински скроено. Ако не сум па задоволна, се трудам да исправам нешто што сум згрешила или продолжувам понатака:smir:
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
епа ако изгубам во нешто... ке изгледам како да сум помирен со тоа...
но после кога идам дома ме фака нервоза шо кога најмалку очекува јас ке го надминам и после ке си летам високооо... хаха :pos2:
зависи каков пораз.... обично трае 2-3 дена ,, депресијата ,, ....
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.337
Поени од реакции
2.224
Знам како е да бидеш поразен, тешко е се нервираш и си викаш следниот пат нема да биде исто, и вчера тоа беше изгубивме таму кога игравме но дома ги поразивме повеке разлика така да ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom