Како се справувате со пораз?

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
А пред кого да ја кревам главата? Пред себе? Ако сум свесен за својот личен пораз можам само да се мразам себе.
Личниот пораз боли и знае да ја разнишува самодовербата, ама сепак во животот нема само победи и нема логика да се мразам себеси за еден пораз. Празнината и разочараноста што ќе ја почувствувам со тој пораз, ќе ја избришам радоста која ќе ја имам во себе со наредната победа. Сепак нормално луѓето се различни по карактер и секој има свој начин на справувањето со поразите. Достоинствено мислев во смисол да бидеш свесен дека тоа е тоа, да не плукаш по други, да не одзeмаш туѓо заради тоа што си поразен, да не повредиш никој друг.
 
Член од
16 октомври 2007
Мислења
70
Поени од реакции
5
Личниот пораз боли и знае да ја разнишува самодовербата, ама сепак во животот нема само победи и нема логика да се мразам себеси за еден пораз.Празнината и разочараноста што ќе ја почувствувам со тој пораз,ќе ја избришам радоста која ќе ја имам во себе со наредната победа. Сепак нормално луѓето се различни по карактер и секој има свој начин на справувањето со поразите.Достоинствено мислев во смисол да бидеш свесен дека тоа е тоа,да не плукаш по други,да не одзимаш туѓо заради тоа што си поразен,да не повредиш никој друг.
Погрешно си ме сфатила, не би обвинувал друг за моите грешки, уште помалку би плукал по некого. Секогаш се обидувам да се ставам и во кожата и на оној што го презирам, ме прогонува Ф.С. Фицџералд - секогаш кога ќе почувствуваш дека треба да критикуваш некого, сети се дека сите ги немале предностите што ти си ги имал во животот
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Погрешно си ме сфатила, не би обвинувал друг за моите грешки, уште помалку би плукал по некого. Секогаш се обидувам да се ставам и во кожата и на оној што го презирам, ме прогонува Ф.С. Фицџералд - секогаш кога ќе почувствуваш дека треба да критикуваш некого, сети се дека сите ги немале предностите што ти си ги имал во животот
Не, не и ти погрешно си ме сфатил. Не зборев јас конкретно за тебе и дека ти плукаш по други. Само сакав да се доискажам што сакав да кажам со тоа дека достоинствено може да се примаат поразите.:smir:
 
Член од
16 октомври 2007
Мислења
70
Поени од реакции
5
Не,не и ти погрешно си ме сфатил.Не зборев јас конкретно за тебе и дека ти плукаш по други.Само сакав да се доискажам што сакав да кажам со тоа дека достоинствено може да се примаат поразите.:smir:
Ок, примено и прифатено.
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
119
Prokleto tesko!
Mozebi e taka zatoa sto mnogu raboti koi ne zavisat od mene, a zavrsile, propadnale, se unistile jas gi svakam kako moj licen poraz! Smrtta na baba mi, bolna od rak! Koga medicinata ne mozese nisto, sto mozev jas? Sepak skoro sekoj den se vozev pola saat do Gjorce zatoa sto znaev deka ako ja izmasiram, pogalam , i se nasmevnam ili so lazicka i dadam ispasirani jagodi koi najmnogu gi sakase, ke ja napravam srekna! Na krajot zaminav! Pocina tazna!
Sebicno, sebicno, sebicno od moja strana! Kako se spraviv? So mnogu solzi, potistenost i molk!
Najcesto se boram dodeka ne uspeam makar i da prokrvaram! Nikogas ne baram izgovori za neuspehot! Vo ovoj slucaj znaev deka sum nemokna i se otkazav!
Boli, kako i da e!
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Јаааааааа шо знам ... тешко веројатно....
по поразот ... ми треба еден ден да се свестам да ја разработам уше еднаш ситуацијата ... и најболното е ко ќе си ги согледам грешките... тие глупи грешки кои понекогаш ме чинат многу :tapp:
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.439
Поени од реакции
7.899
па тешко... бидејки сум малку по-чувствителен, некако треба време да помине за да ги заборавам поразите, и да се насочам на сегашноста.....
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Нема достоинство во пораз, само тврдоглавост може да те истурка низ него, од емотивните лузни патиме само ние кои си ги нанесуваме, не никој нема да му биде гајле, иако и победата има цена, но тоа е друга тема
Секако дека има достоинство во пораз. Можеби малку чудно но, поразите ми биле секогаш подраги во животот отколку победите, и многу повеќе сум бил насмеан по пораз отколку после победа. Тогаш ги добивам на тацна сите ситници кои се случиле и случуваат, ја откривам целата слика за “противникот“, за спаринг партнерот, а со тоа и поклонувам огромна почит дека тој некој, бил подобар од мене или едноставно во тој даден момент ѕвездите му биле повеќе наклонети.

Проблем настанува кога оној кому пружам рака за добра партија не сака да ја прифати или сака својата победа да ја претвори во нешто повеќе. Тогаш ги вртам столчињата па ги седнувам на друг дел од масата, односно јас веќе не седам на истата позиција, не ми се допаѓа кога оној кому му посветувам почит ми враќа со лошо. Но оној кој ми враќа позитивно, и ме сфаќа зошто не се лутам како повеќето, од мене добива уште поголема сатисфакција за својата победа. Јас сам го кревам на раце до облаци. Сакам добар натпревар, не ми се важни победниците.

Се отворив јеботе... :kesa:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Поразот го прифаќам машки, нејќам да губам но нели не може цело време да се победува. После секој пораз се искача со едо искуство повеќе и поучен од грешката која ја имам направено влегувам во следниот дуел. Она што нема да не убие само ќе не направи посилни така треба и да го сватиме секој пораз. Нормално дека не е исто како и победата но и тоа е дел од нашиот живот и мора да го прифатиме тоа.
Доколку станува збор за нешто важно кое многу значи а сме ја изгубиле таа борба ќе постои некоја разочараност но набрзо поминува.
 
Член од
23 февруари 2007
Мислења
780
Поени од реакции
69
Добро се справувам со поразот и не се замарам многу, когај тогај знам дека ќе бидам поразен. И во многу ситуации го очекувам поразот и го прифаќам. Не може секогаш да бидеш победник.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Упорна сум, одам до крај. Не се откажувам толку лесно. Не зборувам на љубовен план, зашто таму ситуацијата секогаш е поинаква. Поразот го прифаќам исто така како и успехот. Не паѓам во депресии и го прифаќам така како што е. Ако можам да сменам нешто одма менувам. Ми се менува начинот на живот ако е поразот голем, ама гледам да бидам стабилна и да не потпаднам во очај и страв за што понатаму. Секогаш има излез од било која ситуација, само ако се изнајде таа ситуација. Во суштина, мразам порази, но она што не ме убило ме прави да бидам посилна. Секој пораз мене ме зацврстува како личност, после размислувам премногу за се и се затварам. Но, ако нема порази и падови, разочарувања во животот нема да можеме да ги видиме убавите страни, и нема да можеме да ги цениме истите. Успехот го обожавам и за тоа и живеам, ама за да бидеш успешен и да се искачиш онаму кај што си зацртал, треба неколку пати да паднеш.

“There are no failures - just experiences and your reactions to them.”
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Го признавам поразот и сакам re-match - реванш :)
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
па неее нема да остане неказнето..ке го прифатам за профаќање али после....хммм
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Во животот има и подеми и падови, кога нешто ќе згрешиш може и да паднеш, сепак луѓе сме.Најискрено не ми е сеедно да доживеам пораз но понекогаш противниците имаат потреба да играш како нив, па макар и да е тоа неоправдано
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
ХМММММММММММММММ прилично тешко, дури понекад и не признам пораз.....се трудам да не губам, али коа ептен губам барам нова шанса!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom