Како се справувате со пораз?

Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
За да осетиш колку е слатка победата мора да го имаш вкусено поразот! аха и Научи да паѓаш за да имаш добар полет
 
К

Кики.

Гостин
Ништо страшно, ретко покажувам дека ми е криво, иако најчесто во себе прва реакција ми е ( знаев дека вака ке биде ама ај ). Затоа втората секогаш е ( ајде бе има и полоши работи) и така продолжувам понатаму.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ќе јадам и ќе ми помине :)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Зависи кој и што подразбира под пораз !!!
Дали под пораз се смета и кога човек сам на себе ќе си даде одредени задачи и доколку не ги исполнил како што планирал, дали тоа се смета за пораз, ако се смета тогаш да тоа чувство е многу лошо кога некоја задача ќе ја исполниш до пола или до никаде и потоа сфаќаш дека само си изгубил време, труд, пари и живци ... чувството е лошо, обично требам во соба со денови и многу размислувам и после некој ден ќе ми помине и пак се по старо !
Најлошо чувство е кога мислиш односно си скоро 100% сигурен дека нешто си надминал, дека си се качил на некое повисоко ниво, дека си станал нов човек и на крај ќе сфатиш дека тоа биле само привремени и краткотрајни илузии и лажење самиот себеси !
 

SteamyLover

beautiful tango
Член од
24 октомври 2012
Мислења
202
Поени од реакции
554
Се е лекција, за подобро утре :)
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Искрен да сум, ТЕШКО !
Без разлика дали ваков или онаков пораз криво ми е ептен.
Али секогаш ме јаде инает и нерва па така да морам да поправам. Никогаш не сакам да останувам поразен. Живеам во стилот или се или ништо..
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Прашањето е каков пораз ?ако е животен,искрено тешко,ама па до некаде сум свесен дека и тоа e дело од животот,и тој е поделен на победе и порази.Али искрено ако се работи за спортскиот дел,е ондак,не можем да поднесем пораз.Може тоа е така,затоа што знам дека увек можем повеќе.
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Кога станува збор за натрпревар или компетативност поразот секогаш го прифаќам достоинствено ако сум изгубил чесно и праведно. А некогаш и се обвинувам сам бидејќи сум убеден дека можам подобро, од една страна тоа и ме мотивира да продолжам да се обидувам и 99 од 100 пати се покажало дека е вистина и секогаш можам подобро. А моралот тоа е веќе друга работа, кај секој може да попушти и ако подлегнеш на сомневањето е тогаш си изгубил дефинитивно.
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Нареден ден ставам на нов тип.:D
 

Huzzy Gurl

Animal Lover
Член од
14 септември 2008
Мислења
307
Поени од реакции
128
Ако има можност за реванш тогаш барам реванш а ако нема или ако изгубам по втор пат тогаш лесно се помирувам и не си ја замарам психата воопшто. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom