Како да се добие туристичка виза за USA?

Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
196
Прочитав десетици поста и ме интересира дали има шанса да се добие туристичка виза а без никаква гаранција од некој од таму. Едноставно сакаш да одиш да прошеташ туристички.
Sekako deka mozes.
Se sto treba e da dokazes deka ke se vratis nazad.
A ke dokazes so toa ako imas sigurna/stabilna rabota/biznis, deka imas familija zena, dete sto ke te cekaat nazad u Makedonija, nedviznini na tvoe ime i sekako, deka mozes finansiski da si go podrzis prezentiraniot plan za patuvanje ( rezervacii na povratni avionski karti, hotel itn. ).
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.133
Sekako deka mozes.
Se sto treba e da dokazes deka ke se vratis nazad.
A ke dokazes so toa ako imas sigurna/stabilna rabota/biznis, deka imas familija zena, dete sto ke te cekaat nazad u Makedonija, nedviznini na tvoe ime i sekako, deka mozes finansiski da si go podrzis prezentiraniot plan za patuvanje ( rezervacii na povratni avionski karti, hotel itn. ).
Од погоре наведеното немам само жена и дете :) Значи во тој случај тешко без гаранција. Вака што читав можам да извадам некои работи што мора да се имаат ама па од друга страна гледма на слични докази некој добил некој не добил виза
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.247
Поени од реакции
6.889
Од погоре наведеното немам само жена и дете :) Значи во тој случај тешко без гаранција. Вака што читав можам да извадам некои работи што мора да се имаат ама па од друга страна гледма на слични докази некој добил некој не добил виза

Dobra rabota i nekretnina - stan vo mkd ti e dovolna pricina. Pokazi povratna plus hotelski rezercacii i kesh i ok si
 
Член од
8 април 2015
Мислења
19
Поени од реакции
1
Zdravo sakam da prasam ja sum student 4ta godina treba da bidam sea ,megjutoa imam pola ispiti od treta sakam da apliciram za turisticka viza za Amerika dosega imam samo ednas aplicirano za J1 viza no me odbile imam eden drugar od amerika so americko drzavjanstvo roden vo USA sto raboti, pa dali bi mozelo samo so negovo garancija da mi odobrat viza deka ke sedam kaj nego tie 2 meseci i finansiski toj ke se grizi za mene i uste edno prasanje dali nekoj znae kako treba da izgleda toa GARANTO PISMO sodrzinski sto da se napisi vo nego ako ima nekoj isukustvo so takvo pismo da mu pratile i dali jas da go popolnam pismoto so negovi podatoci da go iskucam ili ke treba toj da go napise i da se potpise licno pa da mi go prati ako znae nekoj bi sakal da spodeli informacija fala mnogu
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
112
Поени од реакции
14
Zdravo Sakam da podnesam baranje za turisticka viza za USA pa me interesira dali ima nekakvi shansi da se dobija viza dokolku mi pustat garantno pismo a ne sum vraboten,i so odredena suma pari na smetka.i dali bi bilo vo korist povratna avionska karta vo prilog ?
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.399
Поени од реакции
21.383
25 години сум.
Обемно гарантно писмо од роднина кој е 40 години таму.
Куќа на мое име во вредност од 110.000 евра.
Заштеда од скоро 50.000 евра лично мои на сметка.
Татко ми вработен со плата од 1000 евра , мајка ми со плата од 300 евра. Али ова може и да не игра улога ако земеме у предвид дека сум 25 години.

Е сега проблемот е шо пред месец ипол си дадов отказ од работа со прилично доста добра плата , глуп ко кур требаше прво да го изодам процесот за виза па после да ги отерам у пм. :/

Шо мислите од искуство , со тие услови какви шанси имам за туристичка виза? Искрено бев многу оптимист , али по се изгледа работата игра главен фактор во добивањето.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
666
25 години сум.
Обемно гарантно писмо од роднина кој е 40 години таму.
Куќа на мое име во вредност од 110.000 евра.
Заштеда од скоро 50.000 евра лично мои на сметка.
Татко ми вработен со плата од 1000 евра , мајка ми со плата од 300 евра. Али ова може и да не игра улога ако земеме у предвид дека сум 25 години.

Е сега проблемот е шо пред месец ипол си дадов отказ од работа со прилично доста добра плата , глуп ко кур требаше прво да го изодам процесот за виза па после да ги отерам у пм. :/

Шо мислите од искуство , со тие услови какви шанси имам за туристичка виза? Искрено бев многу оптимист , али по се изгледа работата игра главен фактор во добивањето.
Нема правила тука. Реално голем минус ти е што не работиш, но и не мора да значи. Сестра ми немаше ништо имот на нејзино име, исто години колку тебе, заштеда некаде околу 3 000 евра, ама добра работа со солидна плата и пасош полн со печати. Ние сите бевме убедени дека она нема да добие виза, но ете немаше никаков проблем, плус она еднаш и е одбиена. Битна улога има и тоа каде си бил до сега и дали си се вратил на време, нормално заедно со малку среќа и да биде конзулот на десна нога станат сабајлето.
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.399
Поени од реакции
21.383
Најпозитивна ствар ми изгледа фактот шо бев во САД пред 4 год, па се вратив. Иако беше Ј1 виза , не прекршив ниту еден термин. Ај се надевам на добри вести па ќе видиме. :)
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
669
Поени од реакции
1.775
Ме интересира дали може да се аплицира за туристичка виза во друга држава со мак пасош? Студирам надвор од Македонија, и мислам дека шансите овде да добијам ми се поголеми него у Скопје. :D
 
Член од
19 декември 2015
Мислења
28
Поени од реакции
3
zdravo , za apliciranje na turisticka viza ,kolku kosta tarifatasto se plaka vo banka
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
112
Поени од реакции
14
Каква е состојбата моментално за давање туристичка виза, дали се порасположени или состојбата е иста односно многу тешко?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.562
Поени од реакции
39.407
На интервјуто веднаш се познава кој е сомнителен и планира да остане таму. Краток убедлив одговор на секое прашање без дополнително објаснување и не мора да носите еден куп документи со кои ќе изгледате како очајно да барате виза. Опуштени, насмеани, искрени и позитивни.
Или на некултурен начин да одговарате, еве докуметите па провери пишува се што те интересира.

Виза имаат добиено невработени, сами, без имот и оние кои немаат прошетано подалеку од Солун и Белград и оние со пасош без никаков печат. Зависи од тоа како ќе се претставиш и каков впечаток ќе им оставиш. Некогаш прават лоша проценка, ама тоа е, не се 100% точни.

Иначе џабе пари на сметка ако платата е ниска. 24 годишен во работен однос две години и плата од 300 евра, а на сметка заштеда од 20.000 евра. Се знае дека се позајмени за да отиде таму и да не се врати.
Бидете искрени, кажете дека имате спонозр и ќе бидете на негов трошок таму, отколку да трупате пари на сметка, а немате доказ кој е нивниот извор. :D
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сакам да прашам кои се шансите да добијам туристичка виза ако имам аплицирано на green card lottery?

Инаку сум 28години, немажен, со редовен вработен однос од 5 години на државна работа, од кои 1 година веќе имам решение на неопределено работно време.
Роднини немам, сакам да одам како турист. Имам одено еднаш со work and travel и ја испочитував датата за враќање, а имам и влегувано во десетина други земји.
 
Член од
16 април 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво,јас сум нов на форумов.
Денеска ме одбија за туристичка виза за САД. Сакав да прашам дали некој има искуство ако еднаш е одбиен,дали со следното аплицирање добил виза. И дали знаете некоја ангенција за посредување и спремање апликација и документи за повторно да аплицирам. Требаше да одам на ктрштевка ама тоа е тоа !
Фала Ви однапред
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.399
Поени од реакции
21.383
Здраво,јас сум нов на форумов.
Денеска ме одбија за туристичка виза за САД. Сакав да прашам дали некој има искуство ако еднаш е одбиен,дали со следното аплицирање добил виза. И дали знаете некоја ангенција за посредување и спремање апликација и документи за повторно да аплицирам. Требаше да одам на ктрштевка ама тоа е тоа !
Фала Ви однапред
Нема апсолутно никаква поврзаност со двата термини. Јас првиот пат добив, вториот пат ме одбијаа. За туристичка виза најбитно шо треба да покажеш е стабилно вработување со солидни примања, најмногу улога игра ова. Ако не си вработен со плата над 30.000 шансите да добиеш се за жал минимални. За апликацијата и документите се ти е објаснето на нет на страната на амбасадата, нема потреба да даваш пари на агенции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom