Како да се добие туристичка виза за USA?

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.149
Незнаев каде да ја отворам темата па затоа решив овде, незнам дали има друга ваква тема, ако има избришете ја оваа.

Сакам да знам што е потребно за да се добие туристичка виза за престој во САД? Знам дека низ интернетов има многу сајтови каде што го пишува тоа, читав многу но сепак не ми е доволно јасно и би сакал некој што добил таква виза или било каква друга да ми објасни што е потребно за да се добие. Имам роднини во САД ( Greenwood, NY ) и сакам да ги посетам но незнам што треба да направам за да добијам виза. Знам дека некои луѓе добиваат виза откако претходно некои роднини од таму ќе им пратат гарантно писмо, но моите роднини велат дека сеуште немаат green card и затоа неможат да пратат такво писмо.
Нека ми објасни некој која е процедурата ако не му е тешко.
:smir::salut:
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.307
Поени од реакции
981
Сори, а колку време ти трае таа виза? :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.775
Поени од реакции
7.564
Нема врска дали имаат или немаат зелена карта, гарантното писмо е всушност некаков доказ дека таму постојат луѓе кај кои ти ќе престојуваш. Сега со новите формулари мислам и дека не ти треба гарантно писмо, туку пополнуваш во формуларот кај кого ќе одиш и они проверуваат. Ти требаат еден тон документи (потврди за вработеност на родителите, потврда дека си ученик/студент, извод од книга на венчани (мене барем ми бараа за моите), ми бараа и имотен лист од станот...) Најдобро е да се јавиш и да прашаш, а и отвори на сајтот на американската амбасада во Скопје http://macedonia.usembassy.gov/apply_niv.html и види го и формуларот https://ceac.state.gov/genniv/ и ќе видиш што се' е потребно. Ако ги имаш сите потребни документи и не лажеш во формуларите, не би требало да имаш проблем за добивање виза. Јас имав 5 годишна мултиентри, ми истече, одев по втор пат и по втор пат аплицирав, сега имам 10 годишна, исто мултиентри.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.149
Нема врска дали имаат или немаат зелена карта, гарантното писмо е всушност некаков доказ дека таму постојат луѓе кај кои ти ќе престојуваш. Сега со новите формулари мислам и дека не ти треба гарантно писмо, туку пополнуваш во формуларот кај кого ќе одиш и они проверуваат. Ти требаат еден тон документи (потврди за вработеност на родителите, потврда дека си ученик/студент, извод од книга на венчани (мене барем ми бараа за моите), ми бараа и имотен лист од станот...) Најдобро е да се јавиш и да прашаш, а и отвори на сајтот на американската амбасада во Скопје http://macedonia.usembassy.gov/apply_niv.html и види го и формуларот https://ceac.state.gov/genniv/ и ќе видиш што се' е потребно. Ако ги имаш сите потребни документи и не лажеш во формуларите, не би требало да имаш проблем за добивање виза. Јас имав 5 годишна мултиентри, ми истече, одев по втор пат и по втор пат аплицирав, сега имам 10 годишна, исто мултиентри.
Каква е таа мултиентри првпат слушам, кои се предностите на таа виза пред туристичката? Можеш да работиш со неа во САД?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.775
Поени од реакции
7.564
Каква е таа мултиентри првпат слушам, кои се предностите на таа виза пред туристичката? Можеш да работиш со неа во САД?
Мултиентри = за повеќе влезови, и таа е туристичка, ама не си ограничен на само едно влегување. Не можеш да работиш со ТУРИСТИЧКА виза. Туристичката виза ти е за туристичка посета само. Расчепкај низ сајтот, имаш се' објаснето. :smir:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.319
Колку што се сеќавам кога јас вадев пред 3 години се пополнуваат формуларите кој се дадени на сајтот, ако си во работен однос треба да извадиш М1 и М2 формулари, потврда каде ќе престојуваш (резервација од хотел или писмо од роднина со негова адреса), имотна состојба.
Се купува пин за јавување на телефон од комерцијална банка, закажуваш интервју на телефон кој го има на сајтот на амбасадата, плаќаш 100 долари или колку и да е сега за визата и одиш на интервју.

Визата трае од година за еден влез до 10 години за мулти влегувања
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
38
Поени од реакции
1
Jas zakazav za intervju za ovoj mesec za turisticka viza ama ne me prasaa dali sakam multientri ili neznam kakva, tamu ke me prasaat ili kako da kazam deka sakam takva viza??
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
343
Поени од реакции
40
царчиња дај малце повеке информации за ова туристичката виза
како оде процедурата ?
има некој скоро одено ?
 

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
761
Поени од реакции
421
Јас сум бил во САД, ама не со туристичка виза туку со работна, тип на виза: J1.
Туристичка виза е тип Б2 (Привремени посетители за туризам), чини 140 долари.
Повеќе информации на овој линк. На македонски пишува:
http://macedonian.macedonia.usembassy.gov/mk/visas/non-immigrant_visas/apply_niv.html
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.732
Поени од реакции
3.310
Визата (туристичката) за колку време ја даваат откако ќе поднесеш документи?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.319
Визата (туристичката) за колку време ја даваат откако ќе поднесеш документи?
Јас вадев во Август, ме повикаа за 3 седмици отприлика на интервју, додека визата ја даваат наредниот ден.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.319
Колку плати се на се и колку трае?
140 долари и не те разбирам што мислиш колку трае, мене ми закажаа за три недели, потоа јас им презакажав зошто требаше да патувам на закажаниот датум, па ме преместија за порано.
Ако мислиш на интервјуто, тогаш мислам дека фати околу 3-4 часа чекање зошто почна малку покасно со влегување, после имаше чекање за да те повикаат, инаку само интервјуто со вработениот во амбасада траеше околу 5 минути, ги прегледува документите и само основни прашање каде и зошто одиш во САД.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.732
Поени од реакции
3.310
140 долари и не те разбирам што мислиш колку трае, мене ми закажаа за три недели, потоа јас им презакажав зошто требаше да патувам на закажаниот датум, па ме преместија за порано.
Ако мислиш на интервјуто, тогаш мислам дека фати околу 3-4 часа чекање зошто почна малку покасно со влегување, после имаше чекање за да те повикаат, инаку само интервјуто со вработениот во амбасада траеше околу 5 минути, ги прегледува документите и само основни прашање каде и зошто одиш во САД.
Па мислев на тоа колку трае визата.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.319
Па мислев на тоа колку трае визата.
Мене ми даде мулти годишна, тоа е во зависност од какви ќе ти бидат потребите за одење таму, доставените документи и вработениот во амбасада.
 
На врв Bottom