Каде ова лето? - прашања и предлози за туристички дестинации

Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Со што бевте до Атина?
Автобус
--- Споено дупло мислење, четврток во 22:54 ---
Вечерта на ден 3 ја поминавме во Периса като времето беше добро за плажа до 20 саат, а след тоа одихме мало на прошетка во градот но по еден коктел на крајбрежната улица ( коктел мешан со сладолед е 9€, а има и по-евтини ).



Вечеравме во собата, бидеики бевме уморени.


Ден 4 почнавме со Емборио - село во кое живеат много луге од Санторини. Од тук си купивме фава, грозде и санторински краставици.

Училиште




Црн пипер


Главниот плоштад на цикладското село






След Емборио одивме и до винарна Санто во коja прават наj-популарното санторинско вино Винсанто кое е десертно и Асиртико. Таму си купивме една голема бутилка Винсанто за 23€, но има видове за секои вкус и буджет од 5 до 900 €. Но не е само тоа кое си купивме ... Таму е една од наj - убавите гледки на островот и има музеи на виното.








Последниот објект што го посетивме беше црвената плажа. Таму имавме време за плаж, слики и обед во таверна. Овои плаж е мало див и лугето одат со обувки за вода. Взехме си мало пемза, попливахме и се снимавме.








А след тоа пивме по едно смути и jадовме Санторинска салата – смути 5,50€, салад 6,50€




След чрвениот плаж беше време да одиме на бродот до Атина кои е гигантски и 7 саата пат не се чувствуваат. Еден сендвич и крофна за вечера са по 3, 4 €, кафе фрапе е 3,80€.



Залез од брода





Последната вечер поминавме во Атина во нов убав хотел 3 звезди.

Последниот ден некои од групата одиха до акропола, а ние останавме во хотела и прошетахме около него.






Автобусот доиде во 13 саат и во 24 саат бевме во Софиja.
--- Споено дупло мислење, четврток во 22:58 ---
Патувахме со агенциja и описаното со сувенирите и зехтина од фриишопа ми излегува 450€ на човек без да се пестим, како требва да одбележам, дека немавме вечери во цената и носивме мало храна, но не хапнавме сите.
Мислим, дека секои кои има можност да оди на одмор во Грциа, ке може да оди и за неколко дена на Санторини и ке може да се собере и во по-мал буджет од 485€ за 5 ноки (3 на Санторини и 2 во Атина) со поручек сутрин, транспорт, екскурзии на островот и други. Смеам да кажувам, дека таму 3,4 дена са топ, бидеики тоа е остров за екскурзиа, а не за одмор и не требват 7 или 10 ноки. За тоа време видевме много и на секое место имавме по 2 саата минимум, а во Иа, Имеровигли, Пиргос и Фира по много повеке.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.846
Поени од реакции
8.693
Ај нека ми каже некој што е разликата помеѓу Трпејца и местото Надол, колку се блиску и каде е поубаво?? Од тоа што можев да приметам, Надол има поубави плажи, помирно е, но нема продавници и ресторани. Затоа ме интересира дали е блиску до Трпејца??
Некој да сподели некое искуство :)
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Здраво, каде би ми препорачале одмор за со дете 1 година старо од местата на прв и втор крак. Би сакал песочни плази и да има негде да се прошета навчер да не е пусто местото. План ми е септември да одам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Здраво, каде би ми препорачале одмор за со дете 1 година старо од местата на прв и втор крак. Би сакал песочни плази и да има негде да се прошета навчер да не е пусто местото. План ми е септември да одам.
Сарти, Неас Мармарас. Прв крак е пустина во септември, паметно што одиш втор и во септември за малото.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Тасос е совршено место за одмор деца за таа возраст и предност давам таму. Кога со деца од 4 месеци и 2 години имам идено не е проблем за дете од една година. И ако си кола цел остров ќе го поминеш.

Втор крак е за малку поголеми деца, има бранови и ветер.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Дајте предлог за одмор сакам да одам фамилијарно со сопругата и детенце од 2 години... Проблем е што на сопругата од работа и дадоа само 5 дена слободни така да ќе треба да бидам таму 4 ноќевања сега од 24 ти Август... Поради тоа ми е битно само да е поблиску, и да се убави плажите со песок и чиста водата повеќе ради малиот... И би сакал тоа да е на море... Исто така заборавив да кажам би одел со сопствен превоз... Повеќе сум за Албанија или Црна Гора, во Грција не ми се оди многу многу, ама па во мојот случај според ова што сакам и барам Грција некако е најкомпактна...
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
529
Поени од реакции
275
evo ovde e kako izmisleno za familija so malo dete.

Se šeguvam, i jas imam malo dete, i mene ni mi se odi vo Grcija, ama brat, tamo e sepak najdobro i najblizu. Ne daj bože detenceto da se razboli, pališ auto i brzo si doma. Halkidiki, vtor prsten e mojata preporaka
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.161
Поени од реакции
107.612
Дечки, пошо не можам да се снајдам низ нетов, може да ми кажете колку е повратна автобуска карта Сараево-Скопје?
 
Член од
21 август 2014
Мислења
48
Поени од реакции
11
Здраво дечки. Некое искуство од мраморно море остров авша, или некои други места на мраморно море ?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Со мали деца се знае каде, втор крак во Грција или Албанија.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
21 август 2014
Мислења
48
Поени од реакции
11
Со мали деца се знае каде, втор крак во Грција или Албанија.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
Ок е тоа. Сне биле и таму и таму. Сега желба ни е Турција и некако збрчено ни е у главата мраморно море :) па се распрашувам за местата баш на мраморно море. Знаеш како е кога ќе збрчи нешто у глава? :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Предлог место за летен одмор за со девојка?
Лани бев Палма де Мајорка и Ибица, сега може нешто подобро :D

П.С Размислував за Португалија или Италија, ама појма немам каде би одел таму...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom