Каде ова лето? - прашања и предлози за туристички дестинации

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Некое место во околинава за помирен одмор? Да не биде ептен пензионерско, ама не мора да има ни посебен ноќен живот. Побитни ми се плажите и да не е претерано скапо.
Сарти :) Торони исто така во тој дел, Неас Мармарас е малце побучни4ко
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Сместувањето во Торони е малку поскапо за условите што ги нудат. Најслаба страна им е ова, ама плажи, мирен одмор и зајдисонце. Нема никој на плажите во тој период кога заоѓа сонцето, уживање.

Не знам колку е точно, ама ми имаат кажано дека Сарти почнува да наликува на оние побучните места.

И Тасос е добра опција.




Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.184
Поени од реакции
14.450
Да, Торони смештајот е скапичок а ништо посебно :)

Ноќен живот нема ич, баш пензионерско место е или за со мали деца. Ама затоа плажата и зајдисонцето се топ.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Не сум бил за Санторини, бил сум за Крит, ама мислам дека исти се цените за boat trip шо ги имат понудено. Цената беше околу 80е од човек. Можно е да е и поскапо на Санторини, оти ипак Санторини е. Незнам колку ти е лимитот за буџет, ама проблемот е шо тие работи шо ги сакаш не се ефтини. Би ти препорачил да направиш истражување на интернет од прилика колку кошта тој boat trip , колку е јадењето таму и тие други работи. Искрено на твојот план не му се доволни 100е по моја проценка
Тоа кое сум го опишувала веке е платено и не влегува ви буджетот. Jac видех во tripadviser, дека во Периса има ресторанти во които може да се хапне до 15 евра. Буджетот ми е на човек. Не е точно 80 евра, но не е и повеке од 100 за тие дни. Гледав и во hikers и таму има, но и jac како не сам била и не знаем, дали моге да им се доверим…!? Ке видим и во Boat trip.

И последно !:) Ако решиме, дека ке одиме во последен ден на Акропола, колко саати требат за разгледуване и можно ли е тоа да стане до 11 саат грчко вршме на обед ?
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не знам колку е точно, ама ми имаат кажано дека Сарти почнува да наликува на оние побучните места.
Зависи дали поновиот дел или постариот ама и на плажите одоколу има забави, на таа Гоа поготово, водата кај што е позелена. Есеноска бев на викенд, топ провод, печеше сонце крај на септември успеав да изгорам.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Зависи дали поновиот дел или постариот ама и на плажите одоколу има забави, на таа Гоа поготово, водата кај што е позелена. Есеноска бев на викенд, топ провод, печеше сонце крај на септември успеав да изгорам.
Во септември нема толку гужва. За во јули и август ми кажаа дека било побучно за разлика од претходните години. И во септември никогаш на одмор и без пари да е, пред две години на Крф се истури дожд цела недела...
За разлика од тогаш минатото лето беше потопло во септември.




Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
528
Поени од реакции
273
Evia Pefki: najeftino vo pred i posle sezona

 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Тоа кое сум го опишувала веке е платено и не влегува ви буджетот. Jac видех во tripadviser, дека во Периса има ресторанти во които може да се хапне до 15 евра. Буджетот ми е на човек. Не е точно 80 евра, но не е и повеке од 100 за тие дни. Гледав и во hikers и таму има, но и jac како не сам била и не знаем, дали моге да им се доверим…!? Ке видим и во Boat trip.

И последно !:) Ако решиме, дека ке одиме во последен ден на Акропола, колко саати требат за разгледуване и можно ли е тоа да стане до 11 саат грчко вршме на обед ?
Акропола јас изгубив 2-3 часа таму. Многу скали за качување, попат многу работи за разгледување, и ако имаш друштво пушачи ќе изгубиш повеќе и од 3 часа. За ресторантите во Санторини неможам да ти кажам ништо затоа што не сум бил таму, затоа види како што на trip advisor.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Акропола јас изгубив 2-3 часа таму. Многу скали за качување, попат многу работи за разгледување, и ако имаш друштво пушачи ќе изгубиш повеќе и од 3 часа. За ресторантите во Санторини неможам да ти кажам ништо затоа што не сум бил таму, затоа види како што на trip advisor.
Ок. Благодарим ! Значи не е битно да се посетува Акропола за толко мало време.:)
 

Кригла1988

Екипа 4600
Член од
5 јуни 2015
Мислења
54
Поени од реакции
80
Ве молам предложете ми место во Грција каде што ноќниот живот е солиден и има убави плажи?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Нашиот клип од Санторини.
[DOUBLEPOST=1530541480][/DOUBLEPOST]И краток патепис од екскурзиjaта ни
Вратихме се од екскурзиjaта до Санторини и ке ви кажувам дека тоа е остров приказка. Нешто поинаку од другите острови. Вистински вулкан од лава и емоции. Ако сакате само плажи - тоа не е местото за вас ! Ако сакате емоции, убавини и роментика - тоа е за вас ! Секои сам моге да одлучи со каков вид транспорт да оди, но погледод на Санторини од фериботот е незаменим. Од Атина е 80 евра на луге во 2 посоки за 7 часа и 30 минути пат по кои се минува около острови като Парос, Милос, Наксос и Иос.
Тоа не моге да се опишува со слики и думи.



Тоа дека Санторини е само за луге со големи финански можности не е вистина. И таму како на сите грчки острови моге да се поминува и со 2 и со 200. Ако сакате да нокувате со гледка кон калдерата и вулканот ке требва да платите од 200 - 500 евра на нок на соба. Тоа е бонус за убавото доживуване таму, но островат е мал и се нудат много рент а кар, кое е и лесен начин за прошетане на Санторини. За по-мало од час моге да се минува целиот. Мало по.во страни од калдерата цените на собите и сите друго веке са по-нормолни, а во градчетата во внатрешноста и на другата страна на островот цените веке са нормални како за Грциja. Повекето туристи са во курортите Периса и Камари дека е и наj-убавиа плаж на острова - черниот. Ние бевме во Периса и сите градови на калдерата ни беа на 20 минути со буса. Има и удобен мегуградски транспорт.

Периса


Камари - туку е аеродрома на Санторини


Иа - немавме срека сонцето да е над калдерата




На следниот ден се качивме до античка Тира. Стара столица на Санторини. Советот ми е, ако ако има малку време да ги користите автобусите до таму (5 евра на посока), ако не, по-убаво е да одпрошетате пеша, бидеики има убави погледи над Камари и Периса. По патот до таму могете да наjдете и некои мал вулкански камен.



След тоа посетивме и градчето Пиргос со цикладска архитектура.





Тук jадевме Доматокевтедес и санторинска салата, пивме Кока Кола и бира со лава ( 4 големи кјуфтета од домати, 1 салата Санторини, 1 Кола и 1 бира -19 €). Ние бевме 2ма и тоа ни стигна за обед.


След Пиргос беше ред и на Имеровигли. Тоа е наj - убавото место на острова. Тихо и со наj - убавиот поглед кон калдерата. Таму са и наj - скапите соби. Мало по-ватре, на 100 метра од калдерата цените са по-нормални. Таму пиевме смути - 6€.







Последниот град за денот беше главниот Фира. Пре убаво место, има гужва, но во Иа е повеке. Во Фира повеке ни допадна. Од таму си купивме сапун со лава од наj-квалитетнија за 5€.




Така минува вториот ни ден на остров Санторини.

Следува продолжение...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Третиот ден почнува со брод до вулканот Неа Камени. Таму има влез од 2,5€. На брода има гид кои води групата и на вулканот. Има неколко места во главниот кратер и на туристичката патека од кои неа Камени пуши и излегува сулфур.












След вулканот имавме 20 минути за пливане во топлите извори на Палеа Камени (стариот вулкан). Таму во водата има многу железо и белото станува оранжево.




Последен од турот беше остров Тирасија, каде можностите беа да одим на горе до град Манолас пеша или на грбот на магаре или да разгледуваме долу и да jaдеме во таверна морски шиш од ракчиња, октоподи, меч риба, итн. со картофи за 18€ на луге. Имаше и много по-евтини оброци, но ние одбравме тоа.









Продалжение...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom