Ин витро

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од santo, 5 април 2008.

 1. delfybuba

  delfybuba Schatje

  Член од:
  22 октомври 2008
  Мислења:
  1.213
  Допаѓања:
  89
  хм,од каде си сигурен за тоа?ете на мои блиски роднини им се родија близначиња вештачко оплодени,наполнија една година и живи,здрави се и ништо не им фали.На една наша пријателка и се роди девојче има две години веке и таа е толку паметно девојче,да се чудиш.Значи има примери што покажуваат дека и не е толку опасно вештачкото оплодување :smir:а за тоа дали ке се сретнат деца од исти татко баш неодамна се насмеав пишуваше за човек кој имал незнам точно колку ,мислам 17деца од неговата сперма па за да не дојде до инцест секоја година организирале средба за да се запознаваат децата-значи пак некој ке треба да се погрижи и за тоа:pipi:
   
 2. B. Boop

  B. Boop Princ: Најозбилна...

  Член од:
  19 мај 2006
  Мислења:
  1.305
  Допаѓања:
  257
  Еве како е решено тоа:

  Брачните парови кој поради здравствени причини не можат да имаат деца покрај методата ин витро добиваат уште една можност. Со новиот предлог закон за биомедицинско потпомогнато оплодување се овозможува доброволно донирање на сперма од полнолетни мажи. Вакво право ќе имаат и девојки кои сакаат да имаат дете а не се во брачна заедница. Профилот на донаторот на половите клетки ќе биде достапен за примателот во делот за евентуално наследните болести, неговиот идентитет не се открива.

  Донаторот на полови клетки претходно ќе потпише изјава во која тој нема да бара право на старателство врз идното дете. Со сперматозоидите на еден донатор ќе се родат најмногу две деца. Единствено прашање кое не беше јасно објаснето е - како ќе се контролира подоцна доколку овие две деца од еден донатор стапат во брак и дојде до можна појава на инцест.

  Половите клетки од донаторите ќе се чуваат и вградуваат во здравствени установи кој ќе добијат акредитација од министерството за здравство. Донирањето на сперма е бесплатно и за дарителот и за мајката.

  Селмани вели дека во законот ќе се прецизира дека секоја мајка оплодена на ваков начин ќе биде должна да го информира своето дете но и донаторот на половите клетки ќе има законска обврска да го информира своето потомство – во специјален државен регистер за биомедицинско потпомогнато оплодување ќе се води евиденција за генетски наследниот материјал од донаторот.


  http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=28416&mid=1500&tabId=1&tabindex=0
   
 3. Spore

  Spore Kalabangaa

  Член од:
  11 јануари 2009
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  3
  Нормално дека се раѓаат и здрави дечиња, ако се раѓаа сите со маана ќе се забранеше одамна invitro, ама има многу голем број на случаи каде што се родени деца со маана или едно починува.
  Летово кога бев на одмор и имаше една група дечиња што си играа во песокот и само едно беше настрана од нив, се гледаше дека нешто не е во ред и потоа разбрав дека детето било инвитро.
  Во секој случај има голем ризик со инвитро оплодувањето.
   
 4. Филозофка

  Филозофка Amelie Poulain

  Член од:
  21 јануари 2009
  Мислења:
  1.619
  Допаѓања:
  465
  :kesa: Боже мили какви ли коментари нема да прочитам овде, деца ве молам земете прочитајте што значи тоа вештачко оплодување пред да почнете да тресете празна слама.
  Вештачко оплодување не е само оплодување со сперма од банка, тоа е во случај к
   
  На korka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Apokalipto

  Apokalipto (М)

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  15.579
  Допаѓања:
  2.566
  Немаше ни да коментирам на темава со оглед на тоа како ја поставил Тодор но сепак, не може да му се замери си прашал нешто што секого би го позамислило, сепак не знаел дека истото на некој начин е уредено а и на крај на краиштата се е можно... има секакви ситуации и коинциденции барем во тоа верувам дека повеќето сме уверени...
  А постов кој го цитирам е чист промашај.... статива, (чист пример за размислување на човек што мисли дека знае нешто а фактички за истото нема врска)
   
 6. delfybuba

  delfybuba Schatje

  Член од:
  22 октомври 2008
  Мислења:
  1.213
  Допаѓања:
  89
  има и така ризик природно да родиш и да му фали нешто зар не?
  Тоа така старите баби викаат,леле тоа е вештачко мори му фали нешто!
   
 7. AlternativeF

  AlternativeF госпожата од втори

  Член од:
  1 мај 2006
  Мислења:
  4.276
  Допаѓања:
  5.729
  couldn't agree more :smir: ин витро оплодувањето е веќе толку добро развиено што е минимизиран ризикот од компликации (иако се уште постои ризик од срцеви болести, но тој секако постои и при природното зачнување на бебе, и како една од најголемите компликации се смета раѓањето на близнаци, тројки, понекогаш дури и четворки при што бебињата понекогаш се раѓаат прерано). темава малце ми личи на маалски муабети. знам еден куп луѓе што зачнале дете на тој начин и апсолутно ништо не им фали на децата. тоа само им помага на луѓето кои по природен пат не би можеле можеби никогаш да имаат дете. не гледам апсолутно ништо лошо во оваа метода.
   
 8. Дивајн

  Дивајн блаблабла

  Член од:
  3 април 2005
  Мислења:
  16.545
  Допаѓања:
  1.824
  А ти вака како најпаметна и најупатена во случајов, си зеде да право сите да ги омаловажиш и да се истакнеш над нив со еден пост од две реченици, со кои апсолутно ништо не кажа? А и да, темава е токму за вештачко оплодување со сперма од банка. Прочитај уште еднаш, па ќе видиш дека не те лажам.:wink:
  А на темава ... немам ништо против вештачкото оплодување, бидејќи не ни знам до кој степен на очај се родителите кои не можат да имаат свои деца, а верувам дека истиот го оправдува тој чин. Иако, поприфатливо ми е да се присвои некое веќе родено дете, кога веќе не може да се има едно заедничко од двајцата партнери.:toe:
   
  На Пеам на свадби му/ѝ се допаѓа ова.
 9. B. Boop

  B. Boop Princ: Најозбилна...

  Член од:
  19 мај 2006
  Мислења:
  1.305
  Допаѓања:
  257
  Ај да придонесеме малку на темата, наместо исмејување. :)

  Прво, нема термин вештачко оплодување, туку биомедицинско потпомогнато оплодување. Под ова се подразбираат двата вида оплодување: од сперма на мажот или доколку таа можност е исклучена тогаш има опција сперма од донатор.

  Еве дел од стручното објаснување, а целиот текст може да се најде на следниот линк: http://www.mia.mk/default.aspx?vId=57112999&lId=1&pmId=

  ... Корисници на правото на БПО можат да бидат полнолетни мажи и жени кои се во брак или живеат во вонбрачна заедница ако претходното лекување на стерилитетот е неуспешно или лекувањето со други методи е безизгледно. Предност во законот е дадено на оплодувањето со сопствени полови клетки, но ако тоа не е можно од медицински причини, тогаш во законот е уредено кој може да биде донатор на полови клетки, како може да се спроведе донирање и користење на полови клетки и ембриони. Овластените здравствени установи, покрај обврската за обезбедување на сите неопходни услови, стандарди и соодветен персонал за изведување на постапката, мора да ја гарантираат заштитата на сите лични, медицински и генетски податоци за донаторот и примателот, и да преземат неопходни мерки да не се открие идентитетот на донаторот и неговото семејство, како и идентитетот на примателот.
  Донирањето полови клетки е доброволно и за тоа не смее да се бара и добива паричен или друг вид надоместок. Законот забранува бирање на пол на идното дете, освен за одбегнување на тешка наследна болест поврзана со полот. Исто така се забранува мешање на полови клетки, тргување, договорање, посредување и јавно огласување, а не е дозволено ниту таканареченото „сурогат мајчинство“, односно раѓање дете за друг. Со законот строго се забранува секаков вид клонирање или вкрстување на човечки клетки со клетки од животни. Секој евентуален обид за вакво нешто се третира како тешко кривично дело за што е пропишана казна затвор до пет години. Останатите казни предвидени за прекршувања на законот, се движат од 7.000 до 12.000 евра, во зависност од тежината на сторениот прекршок.

  Корисници на правото на БПО можат да бидат полнолетни мажи и жени кои се во брак или живеат во вонбрачна заедница ако претходното лекување на стерилитетот е неуспешно или лекувањето со други методи е безизгледно. Предност во законот е дадено на оплодувањето со сопствени полови клетки, но ако тоа не е можно од медицински причини, тогаш во законот е уредено кој може да биде донатор на полови клетки, како може да се спроведе донирање и користење на полови клетки и ембриони. Овластените здравствени установи, покрај обврската за обезбедување на сите неопходни услови, стандарди и соодветен персонал за изведување на постапката, мора да ја гарантираат заштитата на сите лични, медицински и генетски податоци за донаторот и примателот, и да преземат неопходни мерки да не се открие идентитетот на донаторот и неговото семејство, како и идентитетот на примателот.
  Донирањето полови клетки е доброволно и за тоа не смее да се бара и добива паричен или друг вид надоместок. Законот забранува бирање на пол на идното дете, освен за одбегнување на тешка наследна болест поврзана со полот. Исто така се забранува мешање на полови клетки, тргување, договорање, посредување и јавно огласување, а не е дозволено ниту таканареченото „сурогат мајчинство“, односно раѓање дете за друг. Со законот строго се забранува секаков вид клонирање или вкрстување на човечки клетки со клетки од животни. Секој евентуален обид за вакво нешто се третира како тешко кривично дело за што е пропишана казна затвор до пет години. Останатите казни предвидени за прекршувања на законот, се движат од 7.000 до 12.000 евра, во зависност од тежината на сторениот прекршок...
   
 10. Вештица

  Вештица love&reason

  Член од:
  2 јануари 2009
  Мислења:
  1.524
  Допаѓања:
  851
  мислам дека ако им го кажеш ова на неплодни парови (во случај кога мажот е неплоден нели) ќе те стават на клада- и со право
   
 11. igor108367

  igor108367 Dark Lord Sauron

  Член од:
  25 јануари 2009
  Мислења:
  2.513
  Допаѓања:
  108
  Не треба да изненадува ваквото мислење. Во светот има цели организации кои се борат против вештачкото оплодување и тврдат дека е грев да се има дете кое не е на родителот во бракот, а да не зборуваме ако се работи за донација на сперма (тоа ти е веќе и грев за мастрибуирање).
   
 12. famarama

  famarama

  Член од:
  4 февруари 2009
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  7
  Samiot termin- ime si kazue, so moze da ima ubavo vo vestackoto.
   
 13. B. Boop

  B. Boop Princ: Најозбилна...

  Член од:
  19 мај 2006
  Мислења:
  1.305
  Допаѓања:
  257
  Ти знаеш за што вештачко се зборува на темава?
   
 14. famarama

  famarama

  Член од:
  4 февруари 2009
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  7
  mhmmmm, In vitro(vo casa) nadvoresno telo, reproduktivna tehnoloska metoda, zatoa i velam deka ne e prirodna.
   
 15. rossonerka

  rossonerka too good to be true

  Член од:
  8 октомври 2007
  Мислења:
  6.081
  Допаѓања:
  880
  Зашто така зборите за вештачкото оплодување?
  Во светот има многу иновации, се оди напред, медицината има многу нови откритија а едно од нив е вештачкото оплодување.
  Тоа не е замена за природното оплодување, него кај брачните парови каде жената не може да забремени како солуција го имаат вештачкото оплодување. Зашто да не пробаат ако се во можност и не ги искористат предностите што ги дава медицината?
  Не мора вештачкото оплодување да се споредува одма со оплодување од непознат донатор и од сперма од банка.
  Најчесто се врши со оплодување од спермата на мажот, каде од Х медицински причини не може да се случи забременување по природен пат.

  Имам две братучетчиња близнаци родени со вештачко оплодување и двете се живи и здрави. Нивниот татко си е вистинскиот татко значи нема тука непознати донатори.

  Е сега нормално има ризици.
  Па има постојано ризици и при природна и нормална бременост.
  Нормално е да има и при вештачко оплодување. Најчесто не се забременува од еден обид, него потребна е упорност и многу често резултатите се позитивни.
  Само што ова чини доста, така што не можат сите кои не можат да забременат по природен пат да си дозволат ин витро.

  Јас апсолутно го подржувам!
   

Сподели преку: