Ин витро

Член од
18 март 2008
Мислења
153
Поени од реакции
0
sto bi kazale za vestackoto oploduvanje.
mozebi nekoj sovet ili iskustvo
kritika ili bilo kakov komentar
ima mnogu parovi koi sto edinstven nacin na oploduvanje i zacnuvanje e ovoj
ili problem do zenata i matkata ili pak mazot nedovolno zivi spermatozoidi i zatoa edinstven nacin e ovoj.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Ако е едиствената шанса за да имаат дете, зошто да не :toe: Ако имаш желба за дете, зошто да не пробаш вакво нешто? Сметам дека е ок
 
Член од
16 август 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
Познавам неколку парови кој своето дете го добиле на овој начин, нема ништо лошо во тоа.Само зачнувањето е неприродно(во лабораторија) се друго е природно.
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Да доколку луѓето си имаат зорт и неможат инаку да добијат дете.Но имам другар кој уште од кога го знам решен е кога ќе се земе неговата жена преку инвитро да затрудни со близнаци.Е тоа не го сваќам.Негово ќе биде дали машко женско или две три пет.Јас ја разбирам желбата но не го правдувам оплодувањето кога може и по природен пат.
 
Член од
15 април 2008
Мислења
31
Поени од реакции
1
Нема никаква разлика дали оплодувањето е вештачко или природно, ако резултатот е посакуваното дете :)
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Има врска дали е природно или вештачко, ако немаше ќе беше и тоа природно, Инвитро Фертилизацијата е само за оние парови кои неможат на нормланен, природен начин да зачнат, затоа нели се зема од двата партнери материјал и се оплодува јајце клетката надвор односно во лаб. потоа со една лесна анастезија како опијанување е се вбризка многу претпазливо полека во матката на жената, исто така не успева кај секоја жена, а и целата бременост се води како патолошка, котнролите и прегледите се многу поинтензивни и на пократки периоди, за разлика од нормалната бременост....Јас имам пример од моја пријателка која беше ин витро оплодена, имаше бааги ризична бременост, лежеше секои три месеца по една до две недели на патолошка..... е сега не се сите такви но претежно се по ризични тие бремености кои настанале по вештачки пат, арно ама ако успее радоста е најголема:smir:
 
Член од
7 јуни 2008
Мислења
1
Поени од реакции
1
јас имам направено инвитро и фала му на тој што го измисли. по осум години конечно успеав да станам мајка.
само ќе кажам дека не е точно оти секоја ваква бременост се води како патолошка, па мора лежење итд.
имав сосема нормална бременост. многу бев активна, пешачев, одев на работа, возев автомобил...скоро до крај.
прегледите исто така како кај друготе бремености , ми беа еднаш месечно - крв, ехо, притисок, тежина итд.
мој совет е секој кој нема да успее природно барем 2-3 години, веднаш да оди на инвитро.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Вештачко оплодување

gledam po televiziive kazuvaat kolku dobar cin e ova i se prasuvam kako gledaaat na tolku dobrina
sto ke se sluci dokolku toa dete devojce ili momce slucajno se najde so svojata sestra ili brat sto ke se sluci togas
kakvo potomsvo ke imaat tie
vo sekoj slucaj ova za mene e bas ne human cin podobro da posvoite dete otkolku da sozdadete nesto koe realno ne bi trebalo da postoi
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
баш и не сфатив што сакаш да кажеш... да пообјасни
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
gledam po televiziive kazuvaat kolku dobar cin e ova i se prasuvam kako gledaaat na tolku dobrina
sto ke se sluci dokolku toa dete devojce ili momce slucajno se najde so svojata sestra ili brat sto ke se sluci togas
kakvo potomsvo ke imaat tie
vo sekoj slucaj ova za mene e bas ne human cin podobro da posvoite dete otkolku da sozdadete nesto koe realno ne bi trebalo da postoi
Целиот муабет малку не ти држи води, ама ете конкретно за болдираниот дел сакав да ти кажам дека и ако пример јас посвојам дете која е гаранцијата дека тоа утре нема да се најде со својот брат или сестра?
Премногу лошо си ја поставил темата, неможеш така грубо да кажеш дека тоа дете реално не би требало да постои, зошто има премногу девојки кои не сакаат да постојат како зајачко гомно, да се присутни на пописите, а да не остават ништо позади себе.
Се надевам ме сфати, за да може малку подлабоко да ги видеш нештата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
баш и не сфатив што сакаш да кажеш... да пообјасни
Јас ко шо рабрав проблемот е да некој зачнат од банка на сперма подоцна во животот може да се најди со својата сестра (појма да немаат дека се од исто маде излезени) да се заљубат да се замат и да си имаат деца.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Да бидеме искрени колкави се шансите да се најдат??? дај не плукај по нешто убаво... Да нема вештачко оплодување? зошто? знаеш колку среќа има пружено вештачкото оплодување на многу парови кои неможеле да имаат деца? и тоа некому да се ускрати?
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
moe e da ja otvoram temava pa vie diskutirajte i da vidime sto e sto sto e ispravno a sto ne

Да бидеме искрени колкави се шансите да се најдат??? дај не плукај по нешто убаво... Да нема вештачко оплодување? зошто? знаеш колку среќа има пружено вештачкото оплодување на многу парови кои неможеле да имаат деца? и тоа некому да се ускрати?
istovo moze i na popriroden nacin da se izvrsi
 

Spore

Kalabangaa
Член од
11 јануари 2009
Мислења
148
Поени од реакции
3
При вештачко оплодување голема е веројатноста да се родат близнаци, меѓутоа од тие близнаци скоро секогаш едното завршува со смрт, а другото што останува е со одредени пречки во развојот. Затоа не треба човекот да се прави Господ колку и да се обидува никогаш не може да го изведе тоа во совршенство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom