Ин витро

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од santo, 5 април 2008.

 1. B. Boop

  B. Boop Princ: Најозбилна...

  Член од:
  19 мај 2006
  Мислења:
  1.305
  Допаѓања:
  257
  Многу убаво кажано, сериозно, како што и доликува кога се зборува за оваа тема.
  Ризик постои секаде и кога зборуваме за природна бременост и кај вештачкото оплодување. Башка денес кога се` е напреднато контролите и следењето кај жените кои забремениле по пат на вештачко оплодување се` на повисоко ниво и ризикот се сведува на едно пониско ниво.
  Процес кој потполно заслужува поддршка и убави зборови, а пред се` малку повеќе сериозност кога се зборува за истиот, пошто со него се достигнува врв на човековото постоење - дете.

  Само ќе те поправам на крај во однос на тоа дека секој пар кој има проблем не може да си го дозволи. Од септември 2008 (треба да проверам дали е баш овој месец) ин витрото е достапно и за оние со помалку финансиски средства пошто парите се рефундираат од Фондот за здравство. :)
   
 2. Вештица

  Вештица love&reason

  Член од:
  2 јануари 2009
  Мислења:
  1.524
  Допаѓања:
  851
  и компјутеров на кој пишуваш е технологија па не те гледам да се буниш:pos2::pos2:
   
 3. igor108367

  igor108367 Dark Lord Sauron

  Член од:
  25 јануари 2009
  Мислења:
  2.513
  Допаѓања:
  108
  Da da taka vikas samo zatoa shto ne ti pritrebala. Da vidime utre ako ti se sluci tebe nesto takvo dali nema da probash. Inaku i site lekovi i vakcini se vonteleski i se pravat na vestacki pat vo labaratorii pa gledam te sprecuvaat tebe da gi primash.
  Site se bunat za invitro, a nikoj ne se buni ako ne daj boze izgubi raka pa mu stavat vestacka elektronska, ili pak ima problemi so srce pa mu stavat pacemaker i slicni raboti.
  Ama fala bogu ke dojde nesto vakvo i vednas pocnuvaat site da se bunat. Ne pravete vestacko oploduvanje, ne klonirajte, ne jadete genetski modificirana hrana, ne inperimentirajte na zivotni.
  Tuku ni precat samo rabotite sto ni odgovaraat.
   
 4. famarama

  famarama

  Член од:
  4 февруари 2009
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  7
  Ae, ja koa napisav moe mislenje, ne mislev da ocrnam nekogo, jebiga ima i priroden pat sekako, protiv tehnologijata neam nisho ali imam protiv toa sho se poishe se otvaraat banki za sperma i zenite se odlucuvaat za vestachko oploduvanje-single life ALIEN COMPOSITE, i toa i sakashe da vi ukaze avtorot na termata veruem, ali ne beshe dovolno hrabar i otvoren...no, i ne e bitno, zatoa sum ja tuka, da vi otvoram pat i svetlo da moze da cekorite kon celta, prirodno:baeh:


  ps.isklucok od postov se gorenavedenite, medicinski opravdani sluchaevi, no se mnogu malce vo sporedba so onie od azdisanost:)

  @ Betty Boop, posho me prasha ti, eve vozvrakam od opshta kultura prashanje, i ocekuem isto takov koncizen i nedvosmisen odgovor od tebe.

  Koga bi bila vo moznost da biras ti, od dvete varijanti, koja bi ja preferirala ti za zabremenuvanje.
   
 5. igor108367

  igor108367 Dark Lord Sauron

  Член од:
  25 јануари 2009
  Мислења:
  2.513
  Допаѓања:
  108
  Шансите да се родат близнаци се поголеми но денес има методи и за контрола на овој фактор.
  Од друга страна не постои ниту еден доказ дека овие близнаци се во поголема здравствена опасност од близнаците направени на традиционален начин.

  Спотибно од верувањата поголем дел од инвитро оплодувањето се врши со претходно познат партнер, а шансите да се случи поради непознавање на роднини да се појави врска помеѓу брат и сестра се многу мали. Само да биде јасно испитувањата покажале дека во Америка 20% од децата не го знаат својот вистински татко па сега заклучете сами дали е инвитро процедурата навистина толку опасна кај овој фактор.
   
 6. Jovannah

  Jovannah Smile me baby

  Член од:
  11 февруари 2008
  Мислења:
  584
  Допаѓања:
  48
  Истото може да се случи и со посвоено дете.

  Значи според тебе нема никаква надеж за брачните парови кои не можат да имат дете.
  Никој не може да знае како им е на тие луѓе, за однапред да ги суди за нивните постапки.

  Зошто реално не би требало да постои?????
   
 7. famarama

  famarama

  Член од:
  4 февруари 2009
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  7
  Jas mislam deka poveketo ovdeka ne ste ja razbrale temata, momakot ima rezon, i temata e sho ako dvajca zivi od isto genetsko poteklo, ponataka vo zivotot so spojat a nemaat pojma zasho se rodil degenerik, posho vikaat meshana krv-ubavo deca pravi, ili obratno...do 2 koleno rodnini ne se zimaat zasho ke bidat kao mutanti.

  povelete, ve nasociv, konechno, drago mi e....i se raboti za seriozen mnogu zastapen problem realen.:toe:
   
 8. igor108367

  igor108367 Dark Lord Sauron

  Член од:
  25 јануари 2009
  Мислења:
  2.513
  Допаѓања:
  108
  Шансите за тоа постојат и инвитрото ниту ги зголемува ниту ги намалува. Едноставно нема шанси тоа да се знае со сигурност.
  Кско што реков секој нас има 20% проценти шанас(барем ако сме од америка) да не си го знае својот вистински татко.
  И после е сосема возможно јас да се сретнам со неговата ќерка и да се омажам со неа и се тоа да не сум свесен.
  Со инвитро е исто.
   
 9. famarama

  famarama

  Член од:
  4 февруари 2009
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  7
  Sansite se se pogolemi, kako sho interesot se zgolemuva.

  Gi odzemam medicinski opravdanite slucaevi, zasho se forsira metodata u e vo ogromen podem momentalno, toa e poentata na temata.
   
 10. igor108367

  igor108367 Dark Lord Sauron

  Член од:
  25 јануари 2009
  Мислења:
  2.513
  Допаѓања:
  108
  Ефектот се намалува бидејќи се поамл број на жени се решаваат да имаат дете со партнер кој не го познаваат баш поради истата причина. Од друга страна инвитро ферилазацијата е најмногу користена од брачни парови кои не можат да имаат дете.
   
 11. famarama

  famarama

  Член од:
  4 февруари 2009
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  7
  Drago mi e ako e taka, no ne sum ubeden, a vo nedostatok na podatoci oficijalni i mrza teshka u momentov, apstiniram od diskusijava, posho nema da ima epilog, svoi mislenja kazavme, jas bev nedvosmislen i mislam deka pricinata e druga za toa, posho na site strani se trubi kao davaat 100 usd(dosta niska cena za genetski supreriorni pokolenija) za sperma od selektirani donatori, so bi znacelo deka interesot e ogromen, momentalno...no sepak vo nedostaok na oficijalni dokazi so brojki sho i nema shansi da se dobijat, posho samata procedura se cuva vo najstroga tajna, ke ja dam zavrshnata rech...

  Ne sum meteorolog, ama sum siguren deka vrne bichoi.

  over and out:smir:
   
 12. B. Boop

  B. Boop Princ: Најозбилна...

  Член од:
  19 мај 2006
  Мислења:
  1.305
  Допаѓања:
  257
  Дали знаеш како оди цела процедура за инвитро оплодување? Ако ја знаеш ќе си одговориш сам на себе што би одбрал некој како варијанта. :)

  Зошто да се подвргнам на сите тие постапки пред инвитро и да го малтретирам телото со непотребни терапии кога можам природно да го направам тоа?
  А за оној муабетот за дете од непознат човек не би можела да ти одговорам, пошто веќе имам еден, ама мојот е познат, а темата ми е многу осетлива да си замислувам ситуации. :wink:
   
 13. famarama

  famarama

  Член од:
  4 февруари 2009
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  7
  Blagodaram, na odgovorot, prezadovolen sum, zasho taka i treba da se dejstvuva so primeri.:smir:
   
 14. Вештица

  Вештица love&reason

  Член од:
  2 јануари 2009
  Мислења:
  1.524
  Допаѓања:
  851
  да ти кажам ако тоа е услов за јас да добијам живот (пази за живот правиме муабет не за лижавче) би го прифатила тој ризик. И не верувам дека децата што се родиле со ин витро или со помош на банка за сперма и викаат на мајка си мамо зашто направи нешто толку вештачко (апсурден ви е аргументов :pos2:)
   
 15. famarama

  famarama

  Член од:
  4 февруари 2009
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  7
  Argumentot e mozhebi apsurden, no ova shto si go napishla e glupost i totalno si offtopic, zatoashto si ja utnala temata, ne si ja razbrala i idi procitaj go prviot post i vrati se da diskutirame.

  Temata nema vrska so in vitro fertilizacija od medicinski aspekt, tuku so onoj problem koj mozhe da se javi pri vakvoto oploduvanje kon koe se poveke feministichki bichoi pribegnuvaat i koj veke navleguva vo edna druga sfera kako etikata i moralot i opasnosta od svesno turkanje na sopstvenoto dete kon eventualen incest i toa isklucivo od sebichni pobudi.

  P.S.
  barem priznaj si deka si femino nastroena da znam so koj si imam borba, otvori se do kraj za da ti dam in vitro mudrost, preku net - "veshtachki"
  :back:
   

Сподели преку: