Ин витро

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од santo, 5 април 2008.

 1. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.877
  Допаѓања:
  6.521
  А кaкo ке знaaт дaли некoи кoи се сo вo брaк 6-7 гoдини,дaли несaкaле или немoжеле дoсегa дa имaaт дете кoгa би се пријaвиле? Или времетo гo сметaaт oд мoментoт кoгa ке aплицирaaт?Рaзoчaрувaчки е искренo кoлку им е темaвa нa луѓетo неинтереснa,a требa сите дa се зaсегнaти.
   
  Последно уредено: 21 март 2018
 2. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.496
  Допаѓања:
  31.997
  Докажуваш со резултати од испитувања во тие изминати години. Има таму на колку време правиш најразлични тестови и со тоа докажуваш дека е неуспешно повеќе од 3 години и бараш помош.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
 3. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.877
  Допаѓања:
  6.521
  Тешкo нa тие штo си имaaт прoблеми,a сите други тaквoтo ги зaбoле,сaмo сo реклaми гледaaт дa се извaдaт a нa терен ништo
   
 4. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.822
  Допаѓања:
  159.836
  Во ред испитувања и се останато ама за држави со задоволителен наталитет. Тука ем се кука, ем се комплицира.
   
  На Наќо Скопски му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MAJA 345

  MAJA 345

  Член од:
  14 октомври 2010
  Мислења:
  3.579
  Допаѓања:
  10.941
  Баш кога си барав нов гинеколог, за овој кај што одам кружат муабети дека бил намќор, оскуден со зборови и не се замарал многу да објаснува, со други зборови, не те држи за раче ко другарка и затоа бил тежок за да ти е доктор. Кои критериуми, боже сачувај. Напротив, човекот е можда малце терсене, али во три минути ќе ти објасни се што мисли, директно, се по список. Си реков конечно некој што нема да ме врти по балкони. Али ете, лоши карактери биле таквите.
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.822
  Допаѓања:
  159.836
  На сите со вишак килажа а под вишак килажа не мислам на 5 кила плус туку на огромнине женишта на наша возраст со сало од сегде што извира ги прашува директно, како сакаш да забремениш со 100+ кила? На таквите не IVF, да им ставиш оперативно фетус во осми месец и да мораат да го поносат само еден месец, ќе умре и фетусот и тие. И баш таквите се жалат, јбг, кога зборат докторите по контактни емисии да се пази на исхраната како канта да тропа, после проблем има, епа ќе има.
  Исто вака памтам татко ми му даде упат на негов пациент да извади заб оперативно на клиника и го прати кај еден исто ваков како Лазаревски. Хирург што со три реченици ќе ти каже се и додека те оперира ништо не прави муабет ама за 10 минути е изваден забот па макар со 200 корења да е уклештен внатре. Се јавува пациентов во 22 вечерта, на татко ми 200 сценарија му се свртеа во главата, овој му вика абе докторе се топ, одма излезе забот, дури ни болки немам ама ова хирургов, зошто не збори ич? :tapp: :tapp:

  Конкретно за IVF-то кадар имаме предобар во државава, освен Лазаревски знам дека и жената што е ембриолог, што нели лабораториски го изведува оплодувањето на клетката мислам дека е единствена во државава со такви квалификации па и на Балканов тешко да и има некој рамен, апаратурата е најсовремена и за такво нешто 2000 евра е навистина малку. Проблем е што ние сме утепани и дегени како овој Орце удружени со сите можни власти го користат тоа.
   
  На MAJA 345 и Наќо Скопски им се допаѓа ова.
 7. MAJA 345

  MAJA 345

  Член од:
  14 октомври 2010
  Мислења:
  3.579
  Допаѓања:
  10.941
  Во право си, ние сме научени сите да се фини кон нас и да ни прават забава, ако они врска немат што работат. Ене ја мојана екс матична цел живот што ми беше, ќе те испраша се за комшиите и ќе заборави да те наслуша на гради. Али битно она фина е за муабет. :D
  Офтопик сме више, али камо сите да беа само експерти и дијагнози од прва да погодуваа, па не мора ич муабет да ми прават.
   
 8. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.088
  Допаѓања:
  12.911
  За некои работи треба сенс за комуникација. Молчењето некои луѓе го разбираат како страв на докторот да им каже дека нешто многу лошо се случува со нив. Не е „држење за раче“ муабетот. Јас имав некои професори што си беа добри во струката, ама токмаци со немање елементарен сенс за комуникација со луѓе. Кај лекари тоа е многу важно според мене.
   
  На Наќо Скопски му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.877
  Допаѓања:
  6.521
  Мoже гo бивa ептен a плус претерaл гледaјќи Др.Хaус пa се oбземaл
   
 10. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.496
  Допаѓања:
  31.997
  Лазаревски си е реален и веднаш кажува што е проблемот, колкави се шансите и не дава лажна надеж.
  Ми имаат кажувано за еден од Плодност кој исклучува мобилен, кога ќе го побара некоја пациентка со компликации.

  Намерно е комплицирана постапката и барањата. Само првиот пат е потешко, после веќе имаш обезбедно дел од документацијата.

  Мора да има граница, не може да аплицираат и оние кои пробале десет пати во првите 3-4 месеци и тоа не го ни погодиле ни терминот и ги фатило паника. Колку само има вакви, една пријателка на жена ми 3 години не успеа поради вакви работи. Или некои што можат и по природен пат, ама имале желба за близначиња.

  Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: