Ин витро

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од santo, 5 април 2008.

 1. santo

  santo

  Член од:
  18 март 2008
  Мислења:
  153
  Допаѓања:
  0
  sto bi kazale za vestackoto oploduvanje.
  mozebi nekoj sovet ili iskustvo
  kritika ili bilo kakov komentar
  ima mnogu parovi koi sto edinstven nacin na oploduvanje i zacnuvanje e ovoj
  ili problem do zenata i matkata ili pak mazot nedovolno zivi spermatozoidi i zatoa edinstven nacin e ovoj.
   
 2. MaRyJaNe-poison

  MaRyJaNe-poison Beauty in Black

  Член од:
  11 септември 2007
  Мислења:
  2.722
  Допаѓања:
  163
  Ако е едиствената шанса за да имаат дете, зошто да не :toe: Ако имаш желба за дете, зошто да не пробаш вакво нешто? Сметам дека е ок
   
 3. ripka

  ripka

  Член од:
  16 август 2007
  Мислења:
  26
  Допаѓања:
  0
  Познавам неколку парови кој своето дете го добиле на овој начин, нема ништо лошо во тоа.Само зачнувањето е неприродно(во лабораторија) се друго е природно.
   
 4. Foxy`BuTTerFLY

  Foxy`BuTTerFLY Гостин

  Да доколку луѓето си имаат зорт и неможат инаку да добијат дете.Но имам другар кој уште од кога го знам решен е кога ќе се земе неговата жена преку инвитро да затрудни со близнаци.Е тоа не го сваќам.Негово ќе биде дали машко женско или две три пет.Јас ја разбирам желбата но не го правдувам оплодувањето кога може и по природен пат.
   
 5. dino-jr

  dino-jr

  Член од:
  15 април 2008
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  1
  Нема никаква разлика дали оплодувањето е вештачко или природно, ако резултатот е посакуваното дете :)
   
 6. Lavanda

  Lavanda Модератор

  Член од:
  18 април 2008
  Мислења:
  678
  Допаѓања:
  64
  Има врска дали е природно или вештачко, ако немаше ќе беше и тоа природно, Инвитро Фертилизацијата е само за оние парови кои неможат на нормланен, природен начин да зачнат, затоа нели се зема од двата партнери материјал и се оплодува јајце клетката надвор односно во лаб. потоа со една лесна анастезија како опијанување е се вбризка многу претпазливо полека во матката на жената, исто така не успева кај секоја жена, а и целата бременост се води како патолошка, котнролите и прегледите се многу поинтензивни и на пократки периоди, за разлика од нормалната бременост....Јас имам пример од моја пријателка која беше ин витро оплодена, имаше бааги ризична бременост, лежеше секои три месеца по една до две недели на патолошка..... е сега не се сите такви но претежно се по ризични тие бремености кои настанале по вештачки пат, арно ама ако успее радоста е најголема:smir:
   
 7. Mistique

  Mistique

  Член од:
  7 јуни 2008
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  1
  јас имам направено инвитро и фала му на тој што го измисли. по осум години конечно успеав да станам мајка.
  само ќе кажам дека не е точно оти секоја ваква бременост се води како патолошка, па мора лежење итд.
  имав сосема нормална бременост. многу бев активна, пешачев, одев на работа, возев автомобил...скоро до крај.
  прегледите исто така како кај друготе бремености , ми беа еднаш месечно - крв, ехо, притисок, тежина итд.
  мој совет е секој кој нема да успее природно барем 2-3 години, веднаш да оди на инвитро.
   
  На korka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. CELTIK

  CELTIK magionicar

  Член од:
  23 декември 2007
  Мислења:
  2.894
  Допаѓања:
  807
  Вештачко оплодување

  gledam po televiziive kazuvaat kolku dobar cin e ova i se prasuvam kako gledaaat na tolku dobrina
  sto ke se sluci dokolku toa dete devojce ili momce slucajno se najde so svojata sestra ili brat sto ke se sluci togas
  kakvo potomsvo ke imaat tie
  vo sekoj slucaj ova za mene e bas ne human cin podobro da posvoite dete otkolku da sozdadete nesto koe realno ne bi trebalo da postoi
   
 9. Тикви4ка

  Тикви4ка Нарцис со сина крв

  Член од:
  1 март 2007
  Мислења:
  3.132
  Допаѓања:
  273
  баш и не сфатив што сакаш да кажеш... да пообјасни
   
 10. CafeDelMar

  CafeDelMar Luminance

  Член од:
  29 октомври 2007
  Мислења:
  6.006
  Допаѓања:
  11.563
  Целиот муабет малку не ти држи води, ама ете конкретно за болдираниот дел сакав да ти кажам дека и ако пример јас посвојам дете која е гаранцијата дека тоа утре нема да се најде со својот брат или сестра?
  Премногу лошо си ја поставил темата, неможеш така грубо да кажеш дека тоа дете реално не би требало да постои, зошто има премногу девојки кои не сакаат да постојат како зајачко гомно, да се присутни на пописите, а да не остават ништо позади себе.
  Се надевам ме сфати, за да може малку подлабоко да ги видеш нештата.
   
 11. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.136
  Јас ко шо рабрав проблемот е да некој зачнат од банка на сперма подоцна во животот може да се најди со својата сестра (појма да немаат дека се од исто маде излезени) да се заљубат да се замат и да си имаат деца.
   
 12. Тикви4ка

  Тикви4ка Нарцис со сина крв

  Член од:
  1 март 2007
  Мислења:
  3.132
  Допаѓања:
  273
  Да бидеме искрени колкави се шансите да се најдат??? дај не плукај по нешто убаво... Да нема вештачко оплодување? зошто? знаеш колку среќа има пружено вештачкото оплодување на многу парови кои неможеле да имаат деца? и тоа некому да се ускрати?
   
 13. CELTIK

  CELTIK magionicar

  Член од:
  23 декември 2007
  Мислења:
  2.894
  Допаѓања:
  807
  moe e da ja otvoram temava pa vie diskutirajte i da vidime sto e sto sto e ispravno a sto ne

  istovo moze i na popriroden nacin da se izvrsi
   
 14. Тикви4ка

  Тикви4ка Нарцис со сина крв

  Член од:
  1 март 2007
  Мислења:
  3.132
  Допаѓања:
  273
  а што ако неможе?
   
 15. Spore

  Spore Kalabangaa

  Член од:
  11 јануари 2009
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  3
  При вештачко оплодување голема е веројатноста да се родат близнаци, меѓутоа од тие близнаци скоро секогаш едното завршува со смрт, а другото што останува е со одредени пречки во развојот. Затоа не треба човекот да се прави Господ колку и да се обидува никогаш не може да го изведе тоа во совршенство.
   

Сподели преку: