Ин витро

Член од
16 јануари 2009
Мислења
85
Поени од реакции
3
има и така ризик природно да родиш и да му фали нешто зар не?
Тоа така старите баби викаат,леле тоа е вештачко мори му фали нешто!
има , некој како овој споре, боог да чува шо напишал ,, и никој не го избришал

При вештачко оплодување голема е веројатноста да се родат близнаци, меѓутоа од тие близнаци скоро секогаш едното завршува со смрт, а другото што останува е со одредени пречки во развојот. Затоа не треба човекот да се прави Господ колку и да се обидува никогаш не може да го изведе тоа во совршенство.
na ova mislev,, sorry

A сега и на темата , колкава е можноста да таткото шврљал, а шврљала и мајката , па пак си се сретнат брат и сестра ( у основа се работи за полубрат или полоусестра што сепак е инцест). Значи мое мислење е дека поради хипотетички ( шбб кбб -илити шта би било кад би било) не би требало да се осудува или помислува на анатемизирање на ваков вид на решенија на одредени проблеми.
инаку за оние кои полемизираа со ставот дека си играме господ или слично, само би ги потсетил дека и наочарите за гледање( слушните апаратчиња...) се медицинско помагало за исправање на одреден медицински проблем , ама повеќето од тие што ги застапуваат тие мислења , си ги користат
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
260
...
A сега и на темата , колкава е можноста да таткото шврљал, а шврљала и мајката , па пак си се сретнат брат и сестра ( у основа се работи за полубрат или полоусестра што сепак е инцест). Значи мое мислење е дека поради хипотетички ( шбб кбб -илити шта би било кад би било) не би требало да се осудува или помислува на анатемизирање на ваков вид на решенија на одредени проблеми.
инаку за оние кои полемизираа со ставот дека си играме господ или слично, само би ги потсетил дека и наочарите за гледање( слушните апаратчиња...) се медицинско помагало за исправање на одреден медицински проблем , ама повеќето од тие што ги застапуваат тие мислења , си ги користат
Баш убаво што ти текна за ваков пример со кој може да се направи споредба со вештачко оплодување со донатор.
Случајот што го наведе е пострашен од проста причина што неверството се сокрива, а посебно кога од него произлегува дете. Ваква тајна може да има многу страшни последици доколку понатаму се открие.
Значи, кај вештачкото оплодување со донатор мајката има законска обврска да му каже на детето од каде и како е создадено, но жената која извршила неверството освен морална тежина (ако воопшто е почувствувана) нема никаква друга обврска да му каже на детето кое е и од каде потекнува.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
Детално разработување на вештачкото оплодување има во законот кој ја разработува оваа тема и таму ги има сите прописи.

Закон за биомедицинско потпомогнато оплодување

Еве неколку извадоци од законот:

Член 6
Во постапката на БПО предност се дава на користењето на сопствени
полови клетки, односно ембриони на брачните и вонбрачните двојки врзкои постапката се врши (автологно оплодување)


Член 9
Право на користење на постапка на БПО имаат полнолетни и деловно
способни жени кои не се во брак или не живеат во вонбрачна заедница,ако претходното лекување е неуспешно или лекувањето со други методи е безизгледно и кои според возраста и општата здравствена состојба се способни за родителска грижа


Член 11
Пред спроведување на постапката на алогенеичко БПО во која се
користат донирани полови клетки или ембриони, за брачните или
вонбрачните двојки или жената од членот 9 став 3 на овој закон,
задолжително е претходно правно и психолошко советување.


Член 15
Донирање и набавка на сперматозоиди и јајце клетки, согласно со
одредбите на овој закон, може да се спроведе само врз основа на слободна писмена согласност на донаторите.
Донирање и набавка на ембриони според одредбите на овој закон
може да се спроведе само врз основа на слободна писмена согласност на мажот и жената кои се откажале од сопственото користење на ембрионот. Согласноста мора да биде составена во форма на писмена изјава заверена од нотар.


Член 28
Забранета е секоја постапка наменета за создавање човечко
суштество генетски истоветно со друго човечко суштество, било живо или мртво.
Човечко суштество генетски истоветно со друго човечко суштество,
во смисла на овој член, значи човечко суштество кое со другото го дели истиот сет гени.


итн ... кој го интересира нека си прочита.

 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
140
Поени од реакции
8
gledam po televiziive kazuvaat kolku dobar cin e ova i se prasuvam kako gledaaat na tolku dobrina
sto ke se sluci dokolku toa dete devojce ili momce slucajno se najde so svojata sestra ili brat sto ke se sluci togas
kakvo potomsvo ke imaat tie
vo sekoj slucaj ova za mene e bas ne human cin podobro da posvoite dete otkolku da sozdadete nesto koe realno ne bi trebalo da postoi
Znachi nepismeni ste ili glupi ne mi e jasno, uporno idete off topic i ja upropastuvate temata. Ne e temata za invitro fertilizacija tuku za mozhnostite od INCEST pri veshtachko oploduvanje i se nametnuva prasanje od moralna i etichka gledna tochka :tapp:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.513
Поени од реакции
110
Znachi nepismeni ste ili glupi ne mi e jasno, uporno idete off topic i ja upropastuvate temata. Ne e temata za invitro fertilizacija tuku za mozhnostite od INCEST pri veshtachko oploduvanje i se nametnuva prasanje od moralna i etichka gledna tochka :tapp:
Нема таков проблем. Како што може да се види со законот се регулирани тие норми и проблеми баш за да нема такви проблеми.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
140
Поени од реакции
8
Se palish na mene?:vozbud:

Koj be Zakon regulira i koj voopshto kontrolira shto i kako se sluchuva pri koristenjeto na doniranata sperma? Prikazni za deca i ubavi zhelbi, so zakon bilo regulirano!:pos2:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.743
Поени од реакции
7.452
исто како што има и веројатност од инцест ако таткото бил неверен, а едното дете не е свесно за постоењето на другото.
мора да има начин на кој тоа се регулира, сигурно не е така едноставно како што им изгледа на обичните смртници. :) придобивките од ин витрото ги надминуваат сите овие неодинформирани таласања за кои би можеле да расправаме до бескрај и назад :smir:

Znachi nepismeni ste ili glupi ne mi e jasno, uporno idete off topic i ja upropastuvate temata. Ne e temata za invitro fertilizacija tuku za mozhnostite od INCEST pri veshtachko oploduvanje i se nametnuva prasanje od moralna i etichka gledna tochka :tapp:
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
855
Argumentot e mozhebi apsurden, no ova shto si go napishla e glupost i totalno si offtopic, zatoashto si ja utnala temata, ne si ja razbrala i idi procitaj go prviot post i vrati se da diskutirame.

Temata nema vrska so in vitro fertilizacija od medicinski aspekt, tuku so onoj problem koj mozhe da se javi pri vakvoto oploduvanje kon koe se poveke feministichki bichoi pribegnuvaat i koj veke navleguva vo edna druga sfera kako etikata i moralot i opasnosta od svesno turkanje na sopstvenoto dete kon eventualen incest i toa isklucivo od sebichni pobudi.

P.S.
barem priznaj si deka si femino nastroena da znam so koj si imam borba, otvori se do kraj za da ti dam in vitro mudrost, preku net - "veshtachki"
:back:
не сум ја утнала темата, баш пишав дека јас би го прифатила ризикот да ми се случи инцест, доколку до тоа добијам живот (ме тераш сеа да се пофтарам).
не сум феминиста во никој случај :helou:
а што се однесува до изместување на моралот (таков ризик е мнг голем) но не со ризик на инцест, туку бидејќи жените имаат причина помалку да се мажат (а една од главните причини за брак се децата)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
140
Поени од реакции
8
Site skoro sho pishuvaat na temava se podskrieni femino de-mino, zatoa sho u realniot zivot slabo igraat...so isklucok na mene, ja sum ti nesho kao shovinista neli...well ok...mislam barem ne se krijam i uvek ke sum tuka za balans na rabotite, so...beat me if you can:smir:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.093
Поени од реакции
181.044
Да ја живнеме темава затоа што овој вид на забременување е доста актуелен кај нас а и во светот. Некој да сподели информации за ин витро бременост? Постапки, пофалби, критики од докторите? :)[DOUBLEPOST=1427410899][/DOUBLEPOST]Само да расчистиме дека ин витро начинот на асистирана репродукција е со клетки од двајцата родители, не ги земајте во предвид постовите погоре кои дискутираат на сосема друга тематика за донори.
 
Последно уредено:

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
227
Поени од реакции
65
Дајте споделете ако имал некој искуство со инвитро, кој доктор според вас е најдобар
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.231
Поени од реакции
36.088
И најпрофесионалниот не гарантира успех. Успехот зависи и од многу други фактори, а некогаш и од среќа. Сите доктори имаат различен однос кон различни пациенти и прашање е кај кого ќе успее и од кој пат. Одете кај оној којшто ќе ви остави најдобар впечаток, ќе ви посвети внимание и ќе видите дека е навистина заинтересиран за вас.
Некои во Плодност го нашле спасот, други во Систина, Ремедика, Органџиски итн.

Органџиски има многу бебиња. Гледам на Фб става слики од нив.
 
На врв Bottom