Инсталација и подесување на Ubuntu

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Па таму ми пишува, дека после тоа можам да го одинсталирам со Add/Remove Programs, што е доста лесна постапка.
Хмм... Линукс користи сосма други партиции, такада ако ти му дадеш инструкции да се инстлаира во C (во истата партиција каде што е Windows) тој поради фактот што користи други партиции (значи неможе да работи на NTFS) тогаш тој ќе си креира негови партиции (EXT3 и SWAP кој Windows-от нема да може да ги прочита) и ќе си се инсталира на неговите партиции, во тој случај Windows-от неможе тоа да го препознае... и не би го давал во Add or Remove Programs :toe:

Пак ќе кажам, на тој начин не сум инсталирал Линукс за да знам точно, али колку што знам јас (може и не сум доволно информиран) нема логика Линуксот да ти го даде во Add od Remove Programs како опција за негово анинсталирање.

Ако тоа што си го прочитал е напишано од некој Линукс матер тогаш 99% е така :) , само лично јас не би одел на таква варијанта да инсталирам Линукс во иста партиција со Windows и исто ти препорачувам и на тебе, али сепак твој си е компјутерот и ти го имаш последниот збор :)
 
I

Intex

Гостин
Хмм... Линукс користи сосма други партиции, такада ако ти му дадеш инструкции да се инстлаира во C (во истата партиција каде што е Windows) тој поради фактот што користи други партиции (значи неможе да работи на NTFS) тогаш тој ќе си креира негови партиции (EXT3 и SWAP кој Windows-от нема да може да ги прочита) и ќе си се инсталира на неговите партиции, во тој случај Windows-от неможе тоа да го препознае... и не би го давал во Add or Remove Programs :toe:

Пак ќе кажам, на тој начин не сум инсталирал Линукс за да знам точно, али колку што знам јас (може и не сум доволно информиран) нема логика Линуксот да ти го даде во Add od Remove Programs како опција за негово анинсталирање.

Ако тоа што си го прочитал е напишано од некој Линукс матер тогаш 99% е така :) , само лично јас не би одел на таква варијанта да инсталирам Линукс во иста партиција со Windows и исто ти препорачувам и на тебе, али сепак твој си е компјутерот и ти го имаш последниот збор :)
Ке си размислам добро. Еднаш го инсталирав, па го зафркнав Џамот, а и не можев да го подесам интернетот.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ке си размислам добро. Еднаш го инсталирав, па го зафркнав Џамот, а и не можев да го подесам интернетот.
„Прошетај“ низ подфорумов за линукс имаш објаснето и за тоа како да се конектираш.

- - - - -

Него дечки, го има некој инсталирано Ubuntu 9.04 ?
Ако некој го има инсталирано... ако инсталацијата и сите опции се исти или слични со 8.04/8.10 тогаш да го замолам модераторот да го промени насловот од: „Инсталација и посување на Ubuntu 8.04 и 8.10“ во „Инсталација и посување на Ubuntu 8.04, 8.10 и 9.04“.
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Јас инсталирав Kubuntu 9.04 и се е исто, само малку во шминката се разликува
 
P

Princ

Гостин
А да го сменам насловот во Инсталација и подесување на Ubuntu? :toe:
Да не додавам бројки во насловот така ќе направам, па ако имате подобар предлог пишете ПП.
 

thekillagorilla

Мортус
Член од
20 февруари 2007
Мислења
610
Поени од реакции
12
A nema ednostavno ko ke vlezis co CD-to opcija "install ubuntu 8.XX" ?

Ili guide-ov e za stavanje na vtor operativen sistem?
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Сеа приметив по сликиве.. а зашо уствари прво пушташ партиционер? Било какво партиционирање можеш да средиш во тек на инсталација... нема потреба од шетање наоколу.. :toe:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
A nema ednostavno ko ke vlezis co CD-to opcija "install ubuntu 8.XX" ?

Ili guide-ov e za stavanje na vtor operativen sistem?
Имаш таква опција, ако не се лажам прва е опцијата за Live CD, па после неа втората опција е Install Ubuntu... иначе туторијалот намерно е така напишан затоа што почетниците не се снаоѓаат баш со партициите и незнаејки ќе го инсталираат безврска линуксот и ќе заебат нешто од џамот :/

Сеа приметив по сликиве.. а зашо уствари прво пушташ партиционер? Било какво партиционирање можеш да средиш во тек на инсталација... нема потреба од шетање наоколу.. :toe:
Туторијалот за инсталација на Ubuntu не е пишан од мене, пишан е од Alex (претпоставувам дека го имаш сретнато низ македонскиов сајбер) а така е напишан заради почетниците да имаат поедноставен и попрегледен пристап за начинот на инсталација или како да се изразам... сепак оној кој е почетник ништо не го кошта да потоши 10-15 мин повеќе одколку да направи глупост :)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Нека оди темава како важна :helou:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Вака сега, основните работи за инсталација и после инсталација се опфатени но има еден дел за кој немам напишано, а тоа е делот „Како да се конектирате на интернет“. Е сеа бидејки тоа не зависи само од оперативниот систем, а јас имам интернет од телекабел со автоматски сетинзи, такада нема да пишувам за нешто што и самиот нема да знам за што пишувам. Значи доколку имате кабелски интернет не би требало да имате проблеми со конектирањето на интернер, а доколку имате некој друг интернет тогаш доколку не би можеле да се снајдете или побарајте на Google или прашајте во темата „Општо - Помош околу Линукс“ и ќе најдеме решение :)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Како да инсталирате тема за десктоп на Ubuntu ?

Има повеќе варијанти, али јас ќе ви кажам една која мислам дека е наједноставна.
Прво симнете ја посакуваната тема (не ја отпакувајте) и потоа одете на следнава локација: System > Preferences > Appearance (во табот Theme) и кликнете на дугмето „Install...“. Треба да ви се отвори еден прозорец, во тој прозорец ќе отидете на локацијата каде што ви се наоѓа симната тема, ќе ја селектирате темата (ќе повторам мора да биде запакувана) и ќе кликнете на „Open“. Потоа следуваат 1-2 прозорци за потврда на успешно инсталираната тема и прашање дали сакате веднаш вашата тема да биде заменета со новоинсталираната.


Како да инсталирате тема за Login Window на Ubuntu ?

Симнете ја темата за Login Window-от и на ја отпакувајте, потоа одете на следнава колација: System > Administration > Login Window потоа внесете ја лозинката на вашиот јузер и ќе ви се отвори еден прозорец. Одене во табот „Local“ и притиснете на дугмето „+Add...“ и треба да ви се отвори еден прозор. Во тој прозор одете до локацијата каде што ви се наоѓа темата која сакате да ја инсталирате, селектирајте ја темата (значи мора да е спакувана) и кликнете на дугмето „Install“. Ако добро ме држи сеќавањето и тука мислам дека ќе следуваат 1-2 прозорци со потврда и прашање... и тоа е тоа :)


Players на Ubuntu ?

Плеери има повеќе... али јас го користам Amarok плеерот за mp3 и вас ви ги препорачувам или Amarok или VLC плеерот.

За инсталација на Amarok, отворете терминал и пишете:
Код:
sudo apt-get install Amarok
За инсталација на VLC отворете терминал и пишете:
Код:
sudo apt-get install VLC
E сега... доколку инсталирате Amarok, тој под Default нема кодеци за mp3 но во новата верзија како што успеав да видам ставиле и автоматски детектор (ако може така да се каже)... значи кога ќе се обидете да отворите mp3 песна, тој „автоматски детектор“ ќе детектира дека се обидувате да отворите песна од непознат формат (во случајов mp3) и ќе ви постави прашање кое гласи „Amarok нема кодеци за mp3... дали сакате автоматски да ги инсталира“... вие ќе притиснете „Yes“, ќе се инсталираат кодеците и фурајте слушајки музика :)
Иначе плеерите можете да ги најдете во Applications > Sound & Video >...

MSN за Ubuntu ?

MSN-a за Ubuntu има еден тон, али како најслични со обичниот MSN се aMSN и Emesene... такада би ви препорачал еден од нив да си инсталирате такашто ќе пуштите терминал и ќе пишете:

За aMSN:
Код:
sudo apt-get install aMSN
За Emesene:
Код:
sudo apt-get install Emesene
MSN-ата можете да ги најдете во Applications > Internet >...


Skype за Ubuntu ?

Ова е прилично едноставно, одете на официјалната страна на Skype во делот за Download и симнете ја верзијата за Ubuntu (нека не ве бунат верзиите, иаку таму ги пишува постарите пасува и на 9.04) и одкако ќе го симнете само стартувајте го скрајот, логирајте се и тоа е тоа.

Хух... доста е за денес. :)
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
Зошто коа сакам да инсталирам било што на пример ВЛЦ ми вика:
E: dpkg was interrupted, you must manually run 'sudo dpkg --configure -a' to correct the problem.
не ми е јасно што треба да направам
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Зошто коа сакам да инсталирам било што на пример ВЛЦ ми вика:
E: dpkg was interrupted, you must manually run 'sudo dpkg --configure -a' to correct the problem.
не ми е јасно што треба да направам
Најверојатно е до големите букви во инсталационите пакети. Пробај инсталацијоните пакети ипши ги со мали букви пример:

Код:
sudo apt-get install amsn
sudo apt-get install vlc
sudo apt-get install amarok
значи инсталационите пакети кои сакаш да ги инсталираш пиши ги со мали букви, ако пак несака тогаш пиши:

Код:
sudo dpkg --configure -a
 

Слајдер

verification failed
Член од
29 јули 2009
Мислења
28
Поени од реакции
2
Скај... го дава во Add/remove програмс (всушност го инсталираш како програма(виртуел бокс) во џамот што зафаќа максимум 30 гига.... Сум пробал и така, кога немав интернет така го инсталирав убунту-то 7.10... (за ако го заебам да не ми останат партициите). После кога ставив нет. си направив нова инсталација на посебни партиции :)
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
би ве замолил за помош, пошто сакам да го инсталирам и Убунту, а имам 7-ца (сакам да пробам и ова чудо) еден туторијал како да го напрам то, т.е. да имам дуал бут и со 7-ца и убунту. Фала ви :smir::smir:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
би ве замолил за помош, пошто сакам да го инсталирам и Убунту, а имам 7-ца (сакам да пробам и ова чудо) еден туторијал како да го напрам то, т.е. да имам дуал бут и со 7-ца и убунту. Фала ви :smir::smir:
ти требаат 2 партиции, ако има 2 партиции виндоусот, супер, C: го оставаш за виндоус, D: го чистиш (си ги префрлаш податоците во C:)...

следно се знае, како и секој OS, местиш CD-то да е прв бут уред, ставаш цедето, рестартираш, стискаш install ubuntu и следиш упатствата...во делот за партиционирање на линуксот местиш мануално да ги наместиш партициите...претходно ке си забележиш која партиција колкава е (за да ги разликуваш во линуксот) и ке ја избришеш втората партиција (D:) ке креираш една партиција со формат - swap и направи ја 2000 мега негде (swap партицијата е неаксесибилна и се користи како виртуелна меморија) потоа рестото го правиш во ext3 или ext4 формат и mount point = "/" без наводниците...потоа следиш инструкции и толку :) ако нешо не ти е јасно или исконтактирај ме или изгуглај си за еден од многубројните сликовити туториали на интернет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom