Инсталација и подесување на Ubuntu

marko_d

Ретард
Член од
10 април 2009
Мислења
430
Поени од реакции
18
Систем > Администрација > Јазична подршка и таму ќе одбереш англиски, сеа чекорите можда не се баш така као што ти кажав пошто не користам убунту, ако заглавиш негде пиши :)
 
I

Intex

Гостин
А да, ова прашање ме копка долго па морам да прашам.
Зошто ми светка скрол лок диодата кога е вклучена македонска подршка?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
A jas da ve prasam zs koga ke probam da go instaliram linuxot (na stariot hdd deka ne mi e potreben)se ke namestam ke so trebit i eror cd nesto mi izlegvit.

Aj nekoja strana da go spustam edubuntu ako mojt,da probam so nego.
 
I

Intex

Гостин
A jas da ve prasam zs koga ke probam da go instaliram linuxot (na stariot hdd deka ne mi e potreben)se ke namestam ke so trebit i eror cd nesto mi izlegvit.

Aj nekoja strana da go spustam edubuntu ako mojt,da probam so nego.
Сигурно сакаш едубунту да симнеш или убунту?
За Убунту еве ти линк за даунлоад: http://www.ubuntu.com/GetUbuntu/download
И да, каков ерор ти излегува кога ќе пробаш да го инсталираш?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
A jas da ve prasam zs koga ke probam da go instaliram linuxot (na stariot hdd deka ne mi e potreben)se ke namestam ke so trebit i eror cd nesto mi izlegvit.

Aj nekoja strana da go spustam edubuntu ako mojt,da probam so nego.
Eve ti za Ubuntu

http://www.ubuntu.com/GetUbuntu/download

А едубунту цедето е надградба над Убунту инсталацијата......и не ти е потребно.......освен ако не сакаш да бидеш одделенски администратор.

се надевам дека следниот линк не е против правилата на форумов

http://ubuntu.linux.net.mk/forum/index.php
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Eve ti za Ubuntu

http://www.ubuntu.com/GetUbuntu/download

А едубунту цедето е надградба над Убунту инсталацијата......и не ти е потребно.......освен ако не сакаш да бидеш одделенски администратор.

се надевам дека следниот линк не е против правилата на форумов

http://ubuntu.linux.net.mk/forum/index.php
Pa nesto izgleda kaj mene ne cinit,go spustiv ovaj so mi go dade linuxov i go instaliram preku virtual box prvin za da vidam kako ke e i mi izlegvit deka cdeto nes ne cinit nz tocno so ke ti postiram slika.Znacit ne bilo do moite cdina:)D cela kolekcija so cdina od linux imam).
 

Attachments

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Pa nesto izgleda kaj mene ne cinit,go spustiv ovaj so mi go dade linuxov i go instaliram preku virtual box prvin za da vidam kako ke e i mi izlegvit deka cdeto nes ne cinit nz tocno so ke ti postiram slika.Znacit ne bilo do moite cdina:)D cela kolekcija so cdina od linux imam).
Абе луд:) вака ли се инсталира ќе влезеш преку БИОСОТ од таму ќе го инсталираш вака само можеш да направиш некој проблем на Видноусот:tapp:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Абе луд:) вака ли се инсталира ќе влезеш преку БИОСОТ од таму ќе го инсталираш вака само можеш да направиш некој проблем на Видноусот:tapp:
kako be preku bios,probav jas so restart na kompjuterov i boot odma da pocnit da si namestam ama pak istoto se pojavit.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Проба ли линуксот да го покренеш директно од ЦеДе-то......без инсталација....?
da se krevat taka,i go spustiv od stranata so mi ja dade ti ama pak izlegvit ko na slikana malce ponapred so ja kladov,na stariot hard imav win xp i od desktop na xp pocnav da go instaliram i mi pobara restart i setne imase da odberam linux i xp,odberiv linux i pocna istoto da se instalirat i pak erno5 eror(ke so e na slikata ponapred skros isto).Nz so e ova za dzabe mi letnaja 700mb.
 
I

Intex

Гостин
da se krevat taka,i go spustiv od stranata so mi ja dade ti ama pak izlegvit ko na slikana malce ponapred so ja kladov,na stariot hard imav win xp i od desktop na xp pocnav da go instaliram i mi pobara restart i setne imase da odberam linux i xp,odberiv linux i pocna istoto da se instalirat i pak erno5 eror(ke so e na slikata ponapred skros isto).Nz so e ova za dzabe mi letnaja 700mb.
Чекај, чекај, ти дава да избереш меѓу Џам и Линукс? При инсталација не излегува вакво нешто бе. Ко ќе подигнеш лајв CD, оди во Gparted и среди партиции како во туторијалот од СкајДрајвер. Не би требало да имаш проблеми така. А тоа инсталирање во Џам е малку сјебано, при одинсталација може да ти прави проблеми.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Чекај, чекај, ти дава да избереш меѓу Џам и Линукс? При инсталација не излегува вакво нешто бе. Ко ќе подигнеш лајв CD, оди во Gparted и среди партиции како во туторијалот од СкајДрајвер. Не би требало да имаш проблеми така. А тоа инсталирање во Џам е малку сјебано, при одинсталација може да ти прави проблеми.
Abe sekako probav vervi probav i na stariot hdd 80 gb mi e ne mi trebit probav da go instaliram,namestiv particii vo ext3 i vo 4 posle probav ama pak dzabe e,nesto vikat misalm deka cdto ne cinit.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Јовче брат како мојт само тебе да ти се дешавет проблеми? И 70% на темиве прашвиш за некои проблеми...Однесиси го на сервис и ги добиваш зеленко од мене
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Abe sekako probav vervi probav i na stariot hdd 80 gb mi e ne mi trebit probav da go instaliram,namestiv particii vo ext3 i vo 4 posle probav ama pak dzabe e,nesto vikat misalm deka cdto ne cinit.
Aj vaka пробај......

На тој стариот хард диск избриши ги сите партиции......и остави го така непартициониран....

Подигни го компјутерот преку лајв цедето..и одкога ќе се подигне линуксот...два клика на иконата install......
.... sledi go ekranot....
КОГА ќе те праша каде да го инсталира линуксот....штиклирај (уствари треба точка да ставиш) ..искористи го најголемиот континуиран празен простор на хард дискот....... линуксот сам ќе си го најде стариот хард диск и сам автоматски ќе си ги направи потребните партиции....одреми малку и ќе имаш готов инсталиран систем....dualboot со виндовсот.

(....само прво увери се дека хард дискот ти е препознат)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom