Инсталација и подесување на Ubuntu

I

Intex

Гостин
ти требаат 2 партиции, ако има 2 партиции виндоусот, супер, C: го оставаш за виндоус, D: го чистиш (си ги префрлаш податоците во C:)...

следно се знае, како и секој OS, местиш CD-то да е прв бут уред, ставаш цедето, рестартираш, стискаш install ubuntu и следиш упатствата...во делот за партиционирање на линуксот местиш мануално да ги наместиш партициите...претходно ке си забележиш која партиција колкава е (за да ги разликуваш во линуксот) и ке ја избришеш втората партиција (D:) ке креираш една партиција со формат - swap и направи ја 2000 мега негде (swap партицијата е неаксесибилна и се користи како виртуелна меморија) потоа рестото го правиш во ext3 или ext4 формат и mount point = "/" без наводниците...потоа следиш инструкции и толку :) ако нешо не ти е јасно или исконтактирај ме или изгуглај си за еден од многубројните сликовити туториали на интернет.
Да не заборавиш да му кажеш дека овие ext3 и swap партициите се прават додека е на Лајв ЦД и се прави преку GParter. :smir:

Денес и јас конечно го инсталирав новиот Убунту 9.10 и можам само да кажам колку поборо е среден од претходните верзии.
Далеку подобар од „Џамчето„.. Дефинитивно му кажувам збогум на чичко Бил.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
фала ви многу, ќе пробам и ќе кажам шо сум напрајл :smir:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Да не заборавиш да му кажеш дека овие ext3 и swap партициите се прават додека е на Лајв ЦД и се прави преку GParter. :smir:

Денес и јас конечно го инсталирав новиот Убунту 9.10 и можам само да кажам колку поборо е среден од претходните верзии.
Далеку подобар од „Џамчето„.. Дефинитивно му кажувам збогум на чичко Бил.
па мислев дека е логично и произлегува од тоа што го пишав :)
 
I

Intex

Гостин
па мислев дека е логично и произлегува од тоа што го пишав :)
Па има некои кои нема да разберат, затоа објасни им од збор до збор. :)

Денес го инсталирав 9.10 (малку доцнам, ама нема врска) и кога инсталирав драјвер за графичката, го рестартирав PC-то и сега ми кажува дека немам интернет конекција. Пишам pppoeconf во терминалот и ми кажува дека треба да сум логиран како root, а јас сум root, единствениот јузер е мојот.
Може некој да помогне како да ја средам конекцијата на друг начин, освен тој со pppoeconf?
Фала.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Па има некои кои нема да разберат, затоа објасни им од збор до збор. :)

Денес го инсталирав 9.10 (малку доцнам, ама нема врска) и кога инсталирав драјвер за графичката, го рестартирав PC-то и сега ми кажува дека немам интернет конекција. Пишам pppoeconf во терминалот и ми кажува дека треба да сум логиран како root, а јас сум root, единствениот јузер е мојот.
Може некој да помогне како да ја средам конекцијата на друг начин, освен тој со pppoeconf?
Фала.
во терминал влези прво ко рут

su root
password
pppoeconf
и натака тоа што си мислел да направиш :)
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
Др. Кулен и јас неодамна инсталирав 9.10 на лаптоп Eee.Pc од оние малечкитe на ASUS. Се функционира супер освен една чудна работа, па ако имаш памет да дадеш би било супер.

Од УСБ стик поединечни фајлови копиранајнормално, но при копирање фолдери скроз се исклучува прозорчето од стикот и десктопот престанува да функционира (т.е. не реагира на десен клик). Стикот се уште е монтиран и постои кога ке отворам Компјутер но е во read only mode.

По форумите на Убунту не најдов ништо за ова, ај дајте памет кој што се разбира од работава.
 
I

Intex

Гостин
Др. Кулен и јас неодамна инсталирав 9.10 на лаптоп Eee.Pc од оние малечкитe на ASUS. Се функционира супер освен една чудна работа, па ако имаш памет да дадеш би било супер.

Од УСБ стик поединечни фајлови копиранајнормално, но при копирање фолдери скроз се исклучува прозорчето од стикот и десктопот престанува да функционира (т.е. не реагира на десен клик). Стикот се уште е монтиран и постои кога ке отворам Компјутер но е во read only mode.

По форумите на Убунту не најдов ништо за ова, ај дајте памет кој што се разбира од работава.
Брат, кај сите е така. Кога копираш повеќе од 1 фајл наеднаш се случува ова, а ако копираш еден по еден не. Исто така не може да катираш, освен ако не копираш, па го избришеш фајлот кој е копиран. ;)
 

marko_d

Ретард
Член од
10 април 2009
Мислења
430
Поени од реакции
18
Др. Кулен и јас неодамна инсталирав 9.10 на лаптоп Eee.Pc од оние малечкитe на ASUS. Се функционира супер освен една чудна работа, па ако имаш памет да дадеш би било супер.

Од УСБ стик поединечни фајлови копиранајнормално, но при копирање фолдери скроз се исклучува прозорчето од стикот и десктопот престанува да функционира (т.е. не реагира на десен клик). Стикот се уште е монтиран и постои кога ке отворам Компјутер но е во read only mode.

По форумите на Убунту не најдов ништо за ова, ај дајте памет кој што се разбира од работава.
Користиш убунту на македонски ?
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Инсталирав "по грешка" на иста партиција и Џам и Убунту.Убунту сам си направи партиција во C: фино лепо.

Двата си работат топ.Си одбираш кој сакаш да го старта и тоа е. Ама ради безбедност сега ќе си ги исформатирам и двата оперативни и ќе ги ставам на различни партиции :smir:

Иначе на прв поглед Убунтуво некако ми делува MAC-интошски :P
 

marko_d

Ретард
Член од
10 април 2009
Мислења
430
Поени од реакции
18
Пробај стави го интерфејсот на англиски да ти биде, ќе се среди
 

Kajgana Shop

На врв Bottom