Избор за песна за Евровизија 2010

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 февруари 2010
Мислења
92
Поени од реакции
6
Брука за жирито што ја игнорираа песната на Симон Трпчески. Ни еден единствен поен не доби од жирито, не случајно е тоа.
Мене таа песна ми е најубава, за вас може да е просечна, но сепак не е мизерија за да остане на дното со нула бодови. И сигурна сум дека е намерно сето тоа направено. Жирито цело време имаше пристап до гласовите од публиката и после калкулираа со своите гласови за да победи Ѓоко Таневски.
Не сум пристрасна, тоа го докажа публиката со своите гласови.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Леле еј појма немав дека изборов за Евровизија бил:)
Сношто ко си идам од чаршија ми кажа таксистот...Слушнав некои песни сега и шознам..ко секоја година-.-
Ова шо победи не е лоша.Сепак појќе ми прает ќефој песните од Влатко Илиески и од Дарко..Ова ептен просечно ми делуват.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Леле Влатко Илиевски видовте ли колку пудра имаше ставено? На машко не личеше.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Не ми беше фаворит Ѓоко, ама како и да е, победи и завршена работа е тоа сега. Непотребно е повеќе да се оптеретуваме зошто, како, дали можеше вака или онака, сега останува да се сконцентрираме на неговата подготовка и настап во Осло во мај.
Со среќа Ѓоко и давај се од себе (дури и повеќе од твоите можности) за достојно да ја претставиш Македонија!
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Изгледав 38 секунди од песната онака од љубопитност , можам само да констатирам дека на МТВ треба подитно да и се земе правото да организира ваква манифестација , не дека приватните телевизии ни се којзнае колку способни , но сепак мислам дека до толку лоши не се...
Навистина не заслужуваме ниту како држава ниту како народ ваков срам...

Инаку неспособноста најдобро се гледа по гледаноста , квалитетот на пријавените песни , квалитетот на жирито, квалитетот на Бината и тн...Ако вака продолжиме ништо чудно во наредните години да се пријавуват улични пејачи бидејки ваква манифестација е навреда за секој реномиран пејач,...
Согласно со условите и не е реално да очекуваме квалитетна песна со квалитетен изведувач да пратиме во Европа...А уште сега сум сигурен дека полуфиналето не го минеме ни под разно...
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Жити мене кажи ми дефиниција за евровизиска песна?
Бар ти немаш у последниве години пропуштено и кажи ми дали победничките песни се слични една на друга?
Секоја година победува различна песна, некоја интересен настап, некоја певлива, некоја непевлива ама познат човек денса во позадина, еднаш рок метал што ти ја знам таму, друг пат фолк песна...
И од кај тоа најевровизиска била Џипси Бенд?
Да ако Елена ја пееше ќе победевме на Евросонг? Секако дека не.
Секоја година праќаме просечни песни и далеку сме од победа. Која реално не ни треба.

Не постои пример што треба да е евровизиска песна. Помина времето во 80сетите и почеток на 90сетите кога требаше да имаш квалитетна песна и добри гласовни способности.

Сега Евровизија е културно - уметнички циркуз!
Роске драга....под најевровизиска песна мислам на песна која би можела да влезе во финале, односно да направи нешто повеќе, од она што го направивме изминтиве две години.Не мислам на песна со која може да се победи...далеку било од тоа....Песните како Џипси денс, не останале не забележани, и минимум и максимум им е влез во финале, а таму со Господ напред на кој како му било пишано:smir:
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Подобро да праќаме вакви лајт песнички секогаш, него да се резилиме со Боки 13, Ринг динг динг донг и Генгста оро.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Не знам дали знаевте за оваа вест. После ова добро ми се разјаснија бројот на гласовите на Белов, кој патем речено доби чиста нула од жирито.

МИТ Универзитет вети дека ќе ги плати телефонските сметки на оние кои ќе гласаат за Белов
петок, 19 февруари 2010

Пораката дека ќе бидат покриени сметките на оние студенти од МИТ Универзитет, кои ќе гласаат за Белов беше објавена на официјалната страница на Универзитетот.

Почитувани колеги, нашиот студент и ваш колега АЛЕКСАНДАР БЕЛОВ вечерва настапува со својата песна на националниот избор за песна на Евровизија. Затоа сите ние да го дадеме максималниот придонес за негов влез гласајќи по повеќе пати за него. Секој студент кој ќе донесе релевантен доказ за гласање, сите трошкови направени за ова гласање ќе Ви ги покрие МИТ Универзитет.
Оваа порака вчера кружеше на Фејсбук. Истата беше објавена и на официјалната страница на МИТ универзитетот под новости и соопштенија (http://moodle.mit.edu.mk/).



Дали навистина МИТ Универзитетот, кој на 13 февруари имаше забава во Струмица, на која пееше токму Белов, ќе ги плати телефонските сметки на оние кои го поддржале нивниот студент, најдобро ќе знаат оние кои ја послушале универзитетската управа и гласале за Белов.

Според гласовите од телевоутинг по првата полуфинална вечер, прв беше Влатко Илиевски, потоа Браво Бенд со Таа има се, па Белов со неговата Остани.

Извор
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Ѓоко Танески!
:tapp::tapp::tapp:

До кога ќе се брукаме,стварно не знам.

Песната ја слушнав двапати и можам слободно да кажам дека е тиња.
Плус делот со раперот кога се убацуа,уште посрање.

Единствено добро нешто во песнава е солото на Дамјан Пејчиноски(се прашувам зошто прифатил тој да учествува во поп-рап-рок песна).

Разочаран сум од изборов.Не дека имаше којзнае колку подобри песни,но боље Влатко да одеше него овој.Антипатичен ми е!
Уба е песнава,не е за фрлање.. барем од ланскана шо беше од Некст Тајм сигурно подобра,ама она рапувањето или шо и да беше стварно не му требало.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
више мислам дека на сите им е сеедно з а Евровизија,наредната година се ќе бидат дебитанти па после може и нема више да учествуваваме како тргнавме..само едно не ми беше јасно вчера како може гласовите на жирито да имаат предност пред оние на публиката...работава искочи ПУБЛИКО КОЈ ТЕ ВРТИ БРЕ!:nesvest:
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Леле само што дознав дека иде Ѓоко Таневски инаку од што бев разочарана од изборот на песни уште првата вечер не го проследив финалето а и не ми е криво бидејќи гледам не сум пропуштила нешто важно. Ѓоко Таневски со неговата песна уште на самиот почеток не ми остави некој впечаток, впрочем ниедна негова песна не била голем хит се се нкои просечни песнички... КАТАСТРОФА!

нема да ја гледам евровизја и онака нема што да видам!

некој ми кажа дека наводно оваа година и Италија ќе настапува, не го изгледав цело Сан Ремо но уште на самиот почеток нивните песни не ми се бендисаа.
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Во секој случај според мене подобро Ѓоко да оди отколку Влатко гавранот.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
5.970
Поени од реакции
3.574
Рачунајте на последно место со Ѓоко и Били звер :S Грев :tapp:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Нема ништо полошо од она лани :smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom