Зошто македонската музичка сцена е тапа?

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.754
Поени од реакции
4.978
Сакав да ги пишам и нив ама не ми текнуваше во моментот на името на бендот.

Се појавуваат млади таленти на македонската музичка сцена, не е тапа, прашање е на вкусови а за нив не се дискутира, на некој ќе му се допадне на некој не. Како што пишав фалат менаџери, премногу маркетинг, радио станиците да пуштаат цел ден македонска музика а не тоа да биде еднаш во 2-3 часа, да има музички телевизии, да има што е можно повеќе концерти со македонски музичари.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.132
Поени од реакции
11.690
Како е тапа, ги имаме Тајзи, ДНК, Јоце Панов, Викторија Лоба, Даниел Кајмакоски, нашето македонско девојче Каролина, неповторливиот Владо Јаневски, кршачите на женски срца Куку Леле и уште многу други ѕвезди на нашето ѕвездено музичко небо.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.754
Поени од реакции
4.978
Eве нешто интересно модерно
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.754
Поени од реакции
4.978
Еве нешто што на повеќето можеби и ќе ви се допадне.

Ваквите треба задолжително да ги вртат по мак топ листите на радио па и на телевизија за да има освен овие модерниве звуци со електроника и нешто со тапани со гитари. И не само на мак топ листи туку и секојдневно да се вртат. Што повеќе се врти по медиумиве тв и радио македонската музика повеќе опстојува.

Алтернативната музика треба да биде третирана онолку колку што е и онаа премногу комерцијалната музика.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
2.264
Поени од реакции
4.254
Има тука и таму по нешто интересно, не е за фрлање. Сепак фали поголема промоција. Колку и да велиме дека телевизијата не е важен медиум, сепак не може да се игнорира. Скоро некаде затекнав интервју со Пеце Суперхикс каде кажа дека спотот за „Луда главо“ лани бил емитуван едвај 5-6 пати на нашиве телевизии. Тоа е премалку.

Неколку пати ми се има случено, додека возам (пошто искрено само во кола слушам радио) да слушнам некоја добра македонска песна. И си мислам ова е нешто ново. А кога ќе ја побарам на YouTube да видам дека песната е од 2012 година. Па се чудам како тоа до сега не сум ја чул. Којзнае уште колку песни се имаат загубено „под радарот“ поради немање скоро никаква промоција.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.754
Поени од реакции
4.978
Пуштете Антена 5 и ќе сфатите дека македонската музика во текот на еден ден е само поплнување програмска дупка. Навечер после полноќ македонска музика колку сакаш а тогаш ретко кој да е буден да слуша радио само заради македонската музика.

Метрополис иако немам одамна слушано и тие како Антена 5 македонската музика им е само за пополнување програмска дупка.

Македонско радио радио 2 деновиве слушав и таму истата работа, само што таму барем секој ден еден час имаат емисија за македонска музика.

Канал 77 можам да ги пофалам иако сега оваа година воопшто и не сум ги слушал они пуштаат секојдневно доста македонска музика и тоа цел ден по нешто македонско се врти а и се пушта и нешто што никогаш не си ни помислил дека постои во македонската музичка сцена.


За други радио станици не знам овие ги има и во мојот град Тетово па можам за нив и да пишам.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.754
Поени од реакции
4.978
Eве уште нешто од новата генерација македонски пеачи кој си тераат со модерни звуци. Секако вкус е во прашање на некој ќе му се допадне на некој не.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.754
Поени од реакции
4.978
Последното од Сара Мејс. Мене песнава ми е чудна но интересна и убава.

Браво Сара:aplauz:
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.754
Поени од реакции
4.978
Синот на Зоран Џорлев, Наско искина со неговата прва песна
 
На врв Bottom