Зошто македонската музичка сцена е тапа?

Член од
1 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
9.393
Знаеш зошто?
Зошто нема оригиналност и се е бледа копија.
Во овој случај, бледа копија на Clarence Clarity.

Исто, нашиов трап ти е бледа копија но тоа е тоа кога овој правец е лимитиран за разлика од рапот на пример каде имавме автентичен и оригинален звук како оној на САФ, Чиста Околина и Темната Страна (исто и лириката/тематиката). Моментално и рап сцената е само бледа копија на тој звук од САФ т.е. DJ Гоце (семплови од македонски шлагери) + flow то Бажеј од STR2. Има и по некој Слаткаристика flow но тие се битни како ланскиот снег.

Општо, не се твори ради поривот за изразување туку сите си мислат дека ќе се стекнат со слава и богатство или да привлечат внимание. Затоа се е бледа копија или изгледа како слабо сработено, недовршено.

Едино, гитарските музики во Македонија немаат потфрлено (мислам на андерот) мада и тие некако стивнаа.
Не ти чинат слушалките ако си слушнал копија на Клеренс.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.970
Поени од реакции
5.691
Не ти чинат слушалките ако си слушнал копија на Клеренс.
Стилски т.е. аудио и визуелно е копија тука нема што да дискутираме.
Дури и изгледот...

Инаку имам доста добри слушалки.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
9.393
Стилски т.е. аудио и визуелно е копија тука нема што да дискутираме.
Дури и изгледот...

Инаку имам доста добри слушалки.
Визуелно океј, естетиката е таа, ама дека музички е копија, ни оддалеку не е.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.970
Поени од реакции
5.691
Визуелно океј, естетиката е таа, ама дека музички е копија, ни оддалеку не е.
Тука некаде се некој електро поп само што Клеренс ти е 90s поп-аренби а овој ти е повеќе Ла Кања стил којшто ти не го сакаш ако добро ме служи меморијата.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
9.393
Тука некаде се некој електро поп само што Клеренс ти е 90s поп-аренби а овој ти е повеќе Ла Кања стил којшто ти не го сакаш ако добро ме служи меморијата.
Музика не сe сеќавам да сме дискутирале. Фиц не знам дали виси таму или во Менада, ама и да е така, нема никаква врска со тоа што го создава. Исто ко да речам не пуштам песни од Кодак оти не ги сакам генгста црнците и нивниот лајфстајл.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.970
Поени од реакции
5.691
Музика не сe сеќавам да сме дискутирале. Фиц не знам дали виси таму или во Менада, ама и да е така, нема никаква врска со тоа што го создава. Исто ко да речам не пуштам песни од Кодак оти не ги сакам генгста црнците и нивниот лајфстајл.
Не оти нешто сакаше да пиеш солзи на либерали, МОФ, ЛаКања типци затоа прашувам.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
13.910
Поени од реакции
29.393

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.742
Поени од реакции
4.964
Мијата го промени жанрот
Песната во рок стил со звукот на електричните гитари и тапани. Спотот е одличен
 
Последно уредено:
На врв Bottom