Зошто македонската музичка сцена е тапа?

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.032
Поени од реакции
4.415
Добро песнава е за детската евровизија или за евровизијава за возрасни ? :vozbud: Дарко Димитров направил нешто предобро. Слушнете ја таа музика и аранжман па и текстот со пораката е предобар.:bravobe:

Текстот има порака за децатa бездомници и дека секое дете треба да си има топол дом.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.032
Поени од реакции
4.415
Гледав Стисни плеј денес на МРТ 1 и ја слушнав песнава.

Убав е и спотот.

Оваа Валери беше во шоуто На иста адреса и заедно со Антониа Гиговска пратечки вокал на Eye Cue на Евровизија.
 

VBU_Muzichki_Registar

Регистар на македонски музички изданија
Член од
24 октомври 2017
Мислења
20
Поени од реакции
14
Еве еден талентиран млад интерпретатор, Васил Ангелов. Ќе биде интересно да се следи неговара кариера и следните песни што ќе ги отпее. За музичката сцена да биде поквалитетна, треба да се бараат и акцентираат оние што носат тален и квалитет во себе.

https://www.muzichkiregistar.com/AlbumDetails.aspx?id=45618
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.320
Поени од реакции
8.093
Еве еден талентиран млад интерпретатор, Васил Ангелов. Ќе биде интересно да се следи неговара кариера и следните песни што ќе ги отпее. За музичката сцена да биде поквалитетна, треба да се бараат и акцентираат оние што носат тален и квалитет во себе.

https://www.muzichkiregistar.com/AlbumDetails.aspx?id=45618
Тотално генерички.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.032
Поени од реакции
4.415
Васил Ангелов случајно го слушнав на Youtube ми се појави негово видео како пее песна од Тоше.
Има талент за пеење, боја добра на глас. Сепак треба некој што ваквите таленти ќе ги бутка на сцена да нема прави песни и одеднаш стопира се со музиката и работи нешто друго.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
1.730
Поени од реакции
2.999
Ова може ќе изгледаше поинтересно ако Суперхикс не го имаа направено 100 пати подобро со Раде Рогожаров пред 15 години.

 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
5.840
Поени од реакции
4.564
Македонската музичка сцена беше топ особено крајот на 90те години од минатиот век и првите неколку години од овој нов век, но за жал сцената почна да замира со смртта на Тоше Проески есента 2007 год. од тогаш па навака ама баш ништо не се случува на домашната музичка сцена, ниту нови пејачи има таленти да ни се појавуваат, ниту нови музички хитови, тапа џонсон, наместо домашна музика да слушаме на наш јазик некои телевизии со години не трујат со странски музички турбо-фолк го*на и срања на Српско-Хрватски јазик, немам ништо против нашите северни соседи и нивниот јазик, но ние имаме наш јазик и не е нормално постојано МК телевизии да даваат емисии баш на странски јазици, конретно мислам на Српско-Хрватски ... да не споменувам знаете на што мислам на ГРАНД-ШОУ, Пинкове-Звездице и сл. го*наријади !
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.032
Поени од реакции
4.415
Македонската музичка сцена беше топ особено крајот на 90те години од минатиот век и првите неколку години од овој нов век, но за жал сцената почна да замира со смртта на Тоше Проески есента 2007 год. од тогаш па навака ама баш ништо не се случува на домашната музичка сцена, ниту нови пејачи има таленти да ни се појавуваат, ниту нови музички хитови, тапа џонсон, наместо домашна музика да слушаме на наш јазик некои телевизии со години не трујат со странски музички турбо-фолк го*на и срања на Српско-Хрватски јазик, немам ништо против нашите северни соседи и нивниот јазик, но ние имаме наш јазик и не е нормално постојано МК телевизии да даваат емисии баш на странски јазици, конретно мислам на Српско-Хрватски ... да не споменувам знаете на што мислам на ГРАНД-ШОУ, Пинкове-Звездице и сл. го*наријади !
Јас со тебе не би се сложил дека после смртта на Тоше нема ништо ново на мак музичката сцена. Напротив има и нови таленти само се зависи до вкусот дали некому ќе му се допадне или не.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.527
Поени од реакции
2.543
Јас со тебе не би се сложил дека после смртта на Тоше нема ништо ново на мак музичката сцена. Напротив има и нови таленти само се зависи до вкусот дали некому ќе му се допадне или не.
До некаде и во право е. Таленти од тогаш се појавија во Македонија, секако, преку Српските музички шоуа.
Но тие таленти ги нема нигде. Ако треба да ги набројувам ќе ја испишам целата страница.

Мислам дека проблемот со нив е до платата што им ја нудат менаџерите или локалите каде што треба да настапуваат.
Текстописци скоро и да немаме, менаџери исто така пеачиве немаат. Бар немаат асални колку што знам.

И Некст Тајм пишуваа скоро во врска со оваа тема, мислам дека кај нив на профил или па кажаа во некое интервју, не ми текнува баш каде...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
5.840
Поени од реакции
4.564
Кои таленти или јаки групи се појавиле на сцената после смртта на легендата Тоше ... Лозано не ми се допаѓа воопшто, Некст Тајм јок, Ај Кју и така и така, други кои ... а оној како се презиваше Кајмакоски хаха дај не зезајте последнава деценија, деценија и нешто сценава музичка ни е гроб и очај !
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.629
Поени од реакции
9.627
Кои таленти или јаки групи се појавиле на сцената после смртта на легендата Тоше ... Лозано не ми се допаѓа воопшто, Некст Тајм јок, Ај Кју и така и така, други кои ... а оној како се презиваше Кајмакоски хаха дај не зезајте последнава деценија, деценија и нешто сценава музичка ни е гроб и очај !
Нема пари у тоа, затоа немаш ни артисти, логично нели? Српските турбофолкери го држат цел балкан моментално, ништо забавно не може да пркне од нив.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
5.840
Поени од реакции
4.564
Па и нема потреба Македонски музички таленти да се докажуваат на некакви си музички шоуа и хепенинзи 500 км северно од нас, во туѓи држави и пеејќи на туѓи јазици, слични јазици, разбирливи, но сепак туѓи, на некакви си Београдски грандови и пинкови шоуа !
На времето пред 15-20 години тука во Македонија имаше такви шоуа на кои изникнуваа новите Македонски музички ѕвезди, ви текнува на онаа продукција М2 секоја година имаа нели натпревар од повеќе пријавени и на крај имаше победник, токму од оваа продукција и од овие натпревари изникнаа некои солидни пеачи и пеачки, но сето ова се раскурца уште одамна, па сега нашиве момци и девојки мора да трчаат да пеат во Београд за себепромоција !
 
Член од
1 март 2010
Мислења
5.320
Поени од реакции
8.093
Зошто луѓето мислат дека македонската музичка сцена е тапа?

 
На врв Bottom