Зошто македонската музичка сцена е тапа?

Дискусија во форумот 'Музика' започната од Мистичен, 22 мај 2007.

 1. Vespertine

  Vespertine The Ugly Duckling

  Член од:
  22 септември 2009
  Мислења:
  2.761
  Допаѓања:
  2.932
  нема лоша музика, има лоши конзуматори, ако македонците сакаат тајзи да им пее, тајзи ке пее. Нема после абе тапа е. Народот е тапа а не музиката.
   
  На Bodhidharma и .......... им се допаѓа ова.
 2. Толстој

  Толстој екс Бомбастичен

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  11.730
  Допаѓања:
  11.841
  100 години има такви емисии бе брат, нема подобрување, нема ни да има.
   
 3. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.434
  Прво, незнам колку си упознаен со она што се дава на телевизија, но во последниве 7 години ние немавме Македонска музичко забавна емисија каде ќе можеме да ги видиме нашите пејачи/ки и да слушнеме некоја нивна песна, туку се беше турски, индиски серии и политика. Еве сега по толку години има една асална емисија во која естрадата зборува за себе, промовира нови песни, а пак се мрчи.
   
 4. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.434
  Батино, не читаш убаво. Викам дека емисијата ја заживува нашата естрада. Во време кога на телевизија нема ниту една Македонска забавно музичка емисија каде се промовира Македонската музика, се појави оваа емисија. Значи народот до сега преку телевизија неможел да слушне/дознае за дел од песните и пејачите, па сега дознава, а секој пејач би сакал да го има на телевизија, па сега кога се отвара таква прилика добро е тоа да го искористи. А тоа дали ќе се подобри зависи од тоа што нуди естрадата и од тоа што прифаќа публиката.
  :)
   
 5. macko i

  macko i Локален шериф

  Член од:
  8 јуни 2011
  Мислења:
  2.276
  Допаѓања:
  1.140
  За да се подобри треба прво да почнат да вложуваат во музиката , а не да земеш нешто најефтино што ќе ти трае недела две и толку дали. Се помалку пеачи користат композитори од калибарот на Копров , Неделковски, Костов и слично причина цената на услугите. Потоа има пеачи што парче прават на свирки , а најчесто пеат едно 90% српско и 5% англиско , па 5% македонско и потоа зошто било тапа абе ако сами не си ја ценат музиката кој да ја цени некој нашинец во америка пак да промовира нов хит можеби?
   
 6. Shawn Spencer

  Shawn Spencer

  Член од:
  10 октомври 2011
  Мислења:
  2.803
  Допаѓања:
  2.795
  Подводно со лигушот Ненад е добра емисија? За што, за промовирање курви? :pos:
   
 7. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.434
  Не се под редослед според бројот на емисијата, но овие се тие...

  Филип Божиновски
  Даниел Кајмакоски
  Викторија Лоба
  Марина Тошиќ (од Штип е)
  Сања Петковска
  Џесика Палашоска
  Маријана Станојковска
  Јоце Панов
  Влатко Илиевски
  Симона Попоска
  Ирена Спировска
  Мартинијан Кириловски
  Елена Велевска
  Бојана Атанасовска
  Боби Павловски
  Наташа Малинкова
  Александар Тарабунов
  Владимир Трајковски
  Боби Мојсовски
  Марјан Ристески
  Анета Наковска
  Викса
  Маја Вукичевиќ
  Елена Петреска
  Мелита Ракичевиќ
  ...

  Дел од нив се веќе познати и докажани, дел од нив допрва избиваат на естрадата, но најбитно од се е тоа што секој пејач во емисијата врши промоција на својата нова песна преку телевизија, не преку Интернет. Колку и да е биде Интернетот медиум, телевизијата останува најмасовен медиум.


  Успат во истата емисија беше направена промоција на првата песна на Мартинијан Кириловски. Ја освежи Македонската забавна музика со одлична песна и одличен спот, како за прв спот и песна...  :)
   
  Последно уредено: 19 август 2015
 8. Толстој

  Толстој екс Бомбастичен

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  11.730
  Допаѓања:
  11.841

  Маријана Станојковска таа лото ли шо го води бе? и она ли пее бе?

  И тв-то никогаш нема да остане најмасовен медиум, ало 20 век, разбуди се. Ама не е место за медиумите да зборуваме.

  Стварно прв пат слушам за 40% од пејачите, тоа е бидејќи не толку се бавам и замарам со МК музиката, еднаш сакав да пробам да прочепкам низ музикава, али јебига, немаше ништо квалитетно.. И види сеа, една емисија неможе да ја подобри нашата музичка сцена, без пари, пејач у мк у денешно време не бидува, или бидува али да си пееш по дома и кај комшиите.

  И да, не верувам ниту еден од овие да издаде квалитетна песна која ќе му се допаѓа на некого освен ти.
   
 9. Corvus

  Corvus Latrodectus

  Член од:
  24 јануари 2011
  Мислења:
  1.767
  Допаѓања:
  5.037
  Како бомба мисли дека изгледа:

  [​IMG]

  Како бомба изгледа:

  [​IMG]
   
  На Morgan Freeman, Ilumious и Red John им се допаѓа ова.
 10. Erich Zann

  Erich Zann Модератор

  Член од:
  13 мај 2012
  Мислења:
  13.645
  Допаѓања:
  28.684
  @Толстој смири живци другар :D Навредуваш нели? Не е убо такви ми ти работи.
   
  На Толстој и .Sky. им се допаѓа ова.
 11. .Sky.

  .Sky. ♫ Модератор ♫

  Член од:
  15 февруари 2013
  Мислења:
  6.625
  Допаѓања:
  7.056
  Во ред е да се дискутира за музичката сцена кај нас но каква е таа дискусија со навреди?

  Ќе ве замолам без навреди, дискутирајте како што доликува да се дискутира а не навреди итн. :D бљагодарим.
   
 12. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.249
  Допаѓања:
  3.959
  2018 година сме редно е да ја освежам темава се извадија доста добри работи во македонската музичка сцена.
  Ќе почнам од тоа што се појавија доста млади талети пеачки од 15,16,17 години Мартија Станојковска, Лина Пеовска, Антонија Гиговска, Мина Блажев. Је***а кај нас за да успееш мора прво да се појавиш во друга држава они беа во Србија на Пинкове Ѕвездички. Други од помлади Александра Јанева, би ги спомнал Либеро бенд кoj не знам дали спаѓаат од нова генерација но имаат една нова песна Моја се вика и стварно е добра, барем мене ми е добра песна другото нивно не е мој вкус.

  Друго имаме и од постарата генерација артисти пеачи. Каролина направи добри албуми со етно поп стилот, Слаткар има интересни песни иако премногу избега од тој прав жарн рап, Александар Тарабунов има добри песни, Владо Јаневски новата му е супер и ред други на кој не ми текнува сега.

  Фалат некој работи за да може да опстојува македонската музичка сцена секојдневно без многу паузирања. Џабе добра песна, добар спот ако воопшто не се врти по телевизиите кој сеуште се моќен медиум затоа што може да го видат така продуктот и постарата генерација луѓе кој не се активни многу на интернет, радио станиците треба повеќе да пуштаат македонска музика во текот на еден ден додека пак странската треба да биде само поплнување празнини во програмата и чисто да се слуште што е актуелно надвор од државава, да има организирање концерти со македонски артисти не само алтернативна музика туку и оваа доста комерцијалнава, кога спомнав телевизија фали музичка телевизија,фали цд продавници во сите градови да може да се купи цд-а со македонски артисти а не да има само во Скопје тоа.

  За сето ова што фали најпрво треба пари а пари денес се помалку има.
   
 13. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.079
  Допаѓања:
  1.886
  Има некој нов бенд, го даваат сега на радио нон-стоп. Главниот вокал има глас сличен на Даниел Кајмакоски.

  Уште не можам да ја најдам песната и бендот, но според мене се добри...
   
  На Tonchie му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Monte

  Monte

  Член од:
  12 мај 2014
  Мислења:
  305
  Допаѓања:
  260
  https://www.youtube.com/watch?v=MfyNsiGjirY :)
   
  На Tonchie и MARCELLO им се допаѓа ова.
 15. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.079
  Допаѓања:
  1.886
  На Monte му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: