Зошто македонската музичка сцена е тапа?

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
35.414
Поени од реакции
54.688
Онаа од Битола е добра. Мислам, не ми се свиѓа таква музика, али тоа што сака да го прави, тоа што треба да го прави, го прави како што е интенцијата, намерата и намената (или барем може да се каже - ко што треба, во споредба со други македонски имиња).
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.672
Поени од реакции
5.574
Онаа од Битола е добра. Мислам, не ми се свиѓа таква музика, али тоа што сака да го прави, тоа што треба да го прави, го прави како што е интенцијата, намерата и намената (или барем може да се каже - ко што треба, во споредба со други македонски имиња).
Глупости е тоа ако мислиш на онаа Prince$$ Donatsu. Нафрлано реченици безвезе и тоа за некој е уметност, нешто најдобро.

Имало сто пати подобри песни од тоа ама нема промоција за тоа добра по телевизииве кој сеуште се моќен медиум Е тоа е најголемиот проблем. Нема една добра емисија на телевизија кај што ќе слушнеш во живо пеење, свирење. Единствени кај што можеби повеќе се дава простор на македонската музика се Стисни плеј и Фолк Џубок на МРТ 1. На други емисии утринските ако отстапат пола час за да се промовира нешто ново.и тоа пред крај на утринската за да ја завршат со музика.

За радио станициве не знам не ги слушам премногу.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.191
Поени од реакции
12.898
Глупости е тоа ако мислиш на онаа Prince$$ Donatsu. Нафрлано реченици безвезе и тоа за некој е уметност, нешто најдобро.

Имало сто пати подобри песни од тоа
Оти еднодимензионално конзумираш музика?
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.982
Поени од реакции
11.696
Можда ке звучам преглупо, ама ова звучи сто пати подобро од моменталната т. н. рап сцена на Балканот. Плус девојкава пее со природен глас, а не со оној дебилен
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.567
Поени од реакции
7.685
Чекајте малку другари... Оваа со песната за Битола стварно мисли дека направила озбилна песна или е само обичен трол? Ако е трол не е којзнае колку интересна. Али ако не е мене ова ми е рамно на Гулабица или Глоријан...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.191
Поени од реакции
12.898
Чекајте малку другари... Оваа со песната за Битола стварно мисли дека направила озбилна песна или е само обичен трол? Ако е трол не е којзнае колку интересна. Али ако не е мене ова ми е рамно на Гулабица или Глоријан...
2boy7j.jpg
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.594
Поени од реакции
5.373
Чекајте малку другари... Оваа со песната за Битола стварно мисли дека направила озбилна песна или е само обичен трол? Ако е трол не е којзнае колку интересна. Али ако не е мене ова ми е рамно на Гулабица или Глоријан...
Веројатно нешто измеѓу. Провери ги текстовите на сите популарни trap и mumble rap песни и ќе видиш дека имаат уште поглупи текстови. На тоа се палат децава сега, јебига.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.982
Поени од реакции
11.696
Покатастрофално е што се палат на музика на ликови кои во некое нормално место би биле сместени во лудница
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
3.567
Поени од реакции
7.685
Ако денешниве деца се палат на ваква музика јас уште денес ќе почнам петиција за враќање на Елвир Мекиќ на естрадата. Тоа барем беше срање ама во рамки на нормалата. :D
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.981
Поени од реакции
5.721
Зошто луѓето мислат дека македонската музичка сцена е тапа?

Знаеш зошто?
Зошто нема оригиналност и се е бледа копија.
Во овој случај, бледа копија на Clarence Clarity.

Исто, нашиов трап ти е бледа копија но тоа е тоа кога овој правец е лимитиран за разлика од рапот на пример каде имавме автентичен и оригинален звук како оној на САФ, Чиста Околина и Темната Страна (исто и лириката/тематиката). Моментално и рап сцената е само бледа копија на тој звук од САФ т.е. DJ Гоце (семплови од македонски шлагери) + flow то Бажеј од STR2. Има и по некој Слаткаристика flow но тие се битни како ланскиот снег.

Општо, не се твори ради поривот за изразување туку сите си мислат дека ќе се стекнат со слава и богатство или да привлечат внимание. Затоа се е бледа копија или изгледа како слабо сработено, недовршено.

Едино, гитарските музики во Македонија немаат потфрлено (мислам на андерот) мада и тие некако стивнаа.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.456
Поени од реакции
11.032
Како бе да не биде тапа нашата сцена?
Па до пред 3-4 години главни ѕвезди низ градот беа српските турбофолкери. Пушташ телевизија, ѕвезде гранда и малите ѕвездички.
Сега пак е од Србија, ама е Раста. Тој ти е нешто трап/турбофолк...неможе ни сам да се одлучи.
Нашата сцена е отидена во курац...долго време слушам мак-рап, и како што е сега катастрофално, буквално никогаш не било...а има дупло повеќе артисти.
Долго време бев фан на Легијата, ама момците се како молив, колку и да го оштриш, исти резултат дава.
За поп музиката не ни пробувам да коментирам затоа што освен песна-две годишно, другото не е вредно да се чуе.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.917
Поени од реакции
3.474
Како бе да не биде тапа нашата сцена?
Па до пред 3-4 години главни ѕвезди низ градот беа српските турбофолкери. Пушташ телевизија, ѕвезде гранда и малите ѕвездички.
Сега пак е од Србија, ама е Раста. Тој ти е нешто трап/турбофолк...неможе ни сам да се одлучи.
Нашата сцена е отидена во курац...долго време слушам мак-рап, и како што е сега катастрофално, буквално никогаш не било...а има дупло повеќе артисти.
Долго време бев фан на Легијата, ама момците се како молив, колку и да го оштриш, исти резултат дава.
За поп музиката не ни пробувам да коментирам затоа што освен песна-две годишно, другото не е вредно да се чуе.
Ама за тоа не се криви Србите. Сами ние ги носиме, наместо да ги форсираме домашните, барем тие што ги имаме малкуте останати и добри.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.456
Поени од реакции
11.032
Ама за тоа не се криви Србите. Сами ние ги носиме, наместо да ги форсираме домашните, барем тие што ги имаме малкуте останати и добри.
Кои наши?
Кои останати?
Кој би направил незаборавен концерт?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom