Зборувате со самите - себеси!?

  • Креатор на темата Eko1
  • Време на започнување
S

SSS-Stolica

Гостин
Си зборам доста често си размислувам на глас место во себе за најразлични проблеми...
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Да си зборувам и тоа најчесто кога сум изнервирана и не ми испаднало нешто како што треба:требаше поинаку да направиш,ете сега зезна работа,будала една,не размислуваш...
Или ќе си поставам некое прашање па сама ќе си го одговорам.Интересно е што според некои истражувања луѓето што зборуваат со самите себеси се поинтелегентни и дека “позитивниот разговор“ доста влијае на подобрување на самодовербата и допринесува за подобро расположение.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Да си зборувам и тоа најчесто кога сум изнервирана и не ми испаднало нешто како што треба:требаше поинаку да направиш,ете сега зезна работа,будала една,не размислуваш...
Или ќе си поставам некое прашање па сама ќе си го одговорам.Интересно е што според некои истражувања луѓето што зборуваат со самите себеси се поинтелегентни и дека “позитивниот разговор“ доста влијае на подобрување на самодовербата и допринесува за подобро расположение.
Навистина кога ми е лошо, кога сум изнервиран за некои банални (секогаш е за банални) работи, знам со неколку реченици, тивко да се преиспитам. Но морам да признаам дека не ми помага само-советувањето. Исто знам да си се испцујам убаво, да си ставам разни погрдни прекари, ама џабе...пак по старо е.
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
721
Поени од реакции
40
Да и ја си размислувам на глас а и си зборам сам со себе па мислам дека е нормално
 

Црвено

Am I pissin' u off-fa-fa?
Член од
12 септември 2007
Мислења
1.227
Поени од реакции
81
Се случува. Кога одам по пат обично секакви мисли ми се моткаат низ главава, па ми се случува и да кажам по нешто тивко, ама не сум секогаш толку тивка колку што мислам дека сум, а тоа го увидувам кога ќе ме загледаат чудно луѓето околу мене :icon_lol:
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
на глас досега не , фала богу :) ... а в памет нормално кој не си збора само со него :), си се консултирам самиот хахахаха :pos2:
 

рок-кејт

незгодна ко кратко ќебе!
Член од
22 мај 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
70
Не, барем засега не.. Ама знам на пример да си мислам нешо, да си се присеќам на некоја случка или нешо слично, и си се смеам сама со себе... И то многу често.. А, не зборвам, не сум дојдена до та фаза..:pipi:
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Често си збориме помеѓу себе. Најчесто во автобус, кога се шетаме или во такси. Мислиме дека е тоа нормално но луѓето мислат дека сме луди... ние не се сложуваме со нив.
Јас и јас сме најдобри другари.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Да, доста често. Иако во последно време се трудам повеќе да зборам со други. Себе се апсолвирав. :smir:
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Признавам :)
 
Член од
19 јануари 2009
Мислења
101
Поени од реакции
5
normalno, nenormalno e da ne zboruvas so samiot sebesi:kesa:
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
:pos2:во мислите, да, посебно кога останало недоречено нешто со некој, т.е. ако не сум му кажала шо сум мислела и ми е мака оти не сум и/му плеснала в лице и така продоложувам да си се карам во мислите хехе.. а на глас, само ако играм некоја игра шо ме нервира или на покер ако губам , си бладам :kesa::kesa::kesa::pos2:
 

Lanna

Taller, Stronger, Better
Член од
30 септември 2008
Мислења
550
Поени од реакции
165
Не сум нешто особено речита во муабетот со себе. Знам безгласно да си се испокарам со себеси ако во одредени ситуации не сум изреагирала како што требало да изреагирам, зошто нели, вистинските идеи секогаш доаѓаат во погрешно време. Знам да си се договарам со себе за одредени планови иако тоа е реткост зошто на крајот секако неплански постапувам. И ова обично е муабет во себе.
Гласно знам да си се прекорам или пофалам за извесни постапки. Пример многу често кога ќе се напнам или вознемирам за нешто знам да си повторам неколку пати "Мирна Светле, мирна"!, или да си кажам "Браво, алал да ти е"! - иронично ако сум оплескала нешто, или задоволно ако имам причина да сум особено горда на себе.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.985
Поени од реакции
12.544
Да, најчесто во моментите кога имам нешто оплескано, си велам Е бравос или Тешко тебе...Не сум се нашла другпат во муабет сама со себе, освен во овие ситуации :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom