Економски факултет (reloaded)

S

Sheldon Cooper

Гостин
Со колку бода од државна матура + успех се влага во државна квота?
 
Член од
7 ноември 2010
Мислења
123
Поени од реакции
28
Со колку бода од државна матура + успех се влага во државна квота?
Па нема некое правило.Зависи и каков е успехот на сите пријавени.На пример на економија е полесно да влезеш отколку на е - бизнис или фин.менаџмент(на овие два ти требаат така... повеќе бода :D)
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Па нема некое правило.Зависи и каков е успехот на сите пријавени.На пример на економија е полесно да влезеш отколку на е - бизнис или фин.менаџмент(на овие два ти требаат така... повеќе бода :D)
На пример, лани јас за малку влегов во државна квота на финансиски менаџмент, бев 60 од 63 со 95 бода од матура.
 
Член од
3 октомври 2009
Мислења
77
Поени од реакции
5
Па нема некое правило.Зависи и каков е успехот на сите пријавени.На пример на економија е полесно да влезеш отколку на е - бизнис или фин.менаџмент(на овие два ти требаат така... повеќе бода :D)
Зависи и колкави се квотите, лани поради тоа што на е бизнис во државна се примаа 170 луѓе беше мн полесно да се влезе таму во државна околку на економија каде што пимаа 60 луѓе мислам.
Оваа година е пак обратно на е-бизнис примаат 50 во државна и 30 приватна, додека на финансиски и сметководство државните квоти се проширени и примаат по 100 луѓе одприлика. Но како и да е на финансиски е секогаш најголема конкуренцијата.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
ама и не е битно на кој смер ќе се запишам затоа што во прва година исти предмети имаме а подоцна можам и да се префрлам на друг смер
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
115
Поени од реакции
41
Може ли некој да ми одговори? Во мајско - јунскава сесија пријавив два испита Основи на маркетинг и Инвестиционен менаџмент. И двата ги поставија да бидат на ист датум и во исто време. Што е финтава? Ќе мора само на еден да одам? Или? Ве молам некој ако имал слично искуство да ми одговори.
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
73
Поени од реакции
6
Пријави на студентски прашања - тие ке ти кажат или ќе ги променат термините

--- надополнето ---

Ако може некој да ми каже Ве молам дали треба се да се учи Основи на менаџмент? И кој е асистент по основи на менаџмент? Ве молам помогнете ми оти сум вонредно.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
288
Поени од реакции
31
Може ли некој да ми одговори? Во мајско - јунскава сесија пријавив два испита Основи на маркетинг и Инвестиционен менаџмент. И двата ги поставија да бидат на ист датум и во исто време. Што е финтава? Ќе мора само на еден да одам? Или? Ве молам некој ако имал слично искуство да ми одговори.
Имам полагано два испити во ист ден, ама не се поклопувале временски, така што, од едниот - право на другиот. Ако твоите се поклопуваат и временски, ти препорачувам на помош да ги викнеш Еци, Пеци и Пец.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Беше некој на увид јавни финансии да каже какви се границите за оценки? Слушам биле доста покачени.
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Колку што знам асистентката рекла дека требало да имаме минимум 46 поени без семинарска, за да биде предметот положен. Е сега можна е и варијанта за полагање на само прв или само втор. Крајните листи со поени, требаше денес да бидат ставени, така да ќе си почекаме малку:)
 
Член од
7 февруари 2010
Мислења
37
Поени од реакции
0
Kolegi, ve molaaaam ITNO da mi odgovori nekoj ako znae tocno u kolku chasot polagame utre POLITIKA NA TEHNOLOSKI RAZVOJ?
(Posto na web. na fakultetot do vcera imase istaknato termin za polaganje u 9.25, a koa gleam denes od 12!!?)

Fala mnoguuuuuuuu...i so srekja na site....(u ispiti se razbira:)
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Има известување на Зефир од Елена но не се конечните резултати, туку во врска со испитот и одење на поправен. За конечни оценки по јавни финансии не се знае точно кога.
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Колеги имам едно прашање до вас, во врска со книжењето :icon_lol:На пример треба да прокнижиме Резерви .Е сега имаме 2 конта едно синтетичко ->940-Резерви и друго аналитичко-> 9400-Резерви. И сега од кај да знам јас на кое конто да ги евидентирам резервите бидејки и двете гласат на име Резерви.... ? Значи кoга се евидентира на аналитичко а кога на синтетичко конто, кои гласат на исто име?
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
Колеги дали проф по МЧР ќе ми дозволи да направам стручен труд, семинарска или уште подобро да полагам однапред за да ме пушти ради тоа што нема да го фатам испито т.с. поправниот втор??? Да му се брукам утре или?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom