Евтини авионски карти

Член од
23 февруари 2011
Мислења
909
Поени од реакции
1.254
Кој е најдобар пребарувач за авионски карти?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.397
Поени од реакции
3.387
Кој е најдобар пребарувач за авионски карти?
Тешко дека некој може да ти одговори на ова, најдобар незнам ама едни од најкористените во свет се
https://www.kayak.com/flights
https://www.skyscanner.net/
напишани според редослед на кој јас најчесто пребарувам, може ќе добиеш и други предлози за подобри од овие од некој друг член
 

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
761
Поени од реакции
421

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.832
Поени од реакции
5.240
Доста евтини карти има има и Ryanair, имаат некои промоции низ Европа за 10 еур.
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
Темава е малку застарена но се надевам дека некој ке прочита и ке ми помогне.
Сакам да резервирам 2 карти но да бидат различни (една обична без багаж и една Плус). Имам WIZZ DISCOUNT CLUB членство и ми вика дека за да имам попуст мора еден од патниците да сум јас што е во ред но не ми дава да изберам едната карта да е Basic а другата Plus.
Знае ли некој како да го направам ова?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
7.430
Поени од реакции
11.144
Кој е најдобар пребарувач за авионски карти?

Jas koristam skyscanner so toa sto otkako ke najdam koja kompanija i let mi odgovara gledam dali mozam direkno od nivna strana da kupam karta. Nekogas e poevtino da kupis direkno a imalo i slucaevi koga bilo poevtino (obicno so arapskite kompanii) da kupis preku skyscanner.

Ako kupis od prebaruvas i podocna imas moznost (imas fleksi karta) i sakas da smenis datum mora da ides preku niv i za taa usluga obicno naplakaat 100 funti + dodatinite trosocite od avio kompanijata.

Za Azija + Avstralija ako sakas da patuvas budget dobra opcija e value alliance mada nivniot prebaruvac seuste ne e pusten na net. Mozes preku flyscoot.com da zaobikolis oni gi davaat site opcii so site aviokompanii na value alliance. Preku niv vo bliska idnina treba da ima eftini letovi za ovoj del na svetot preku Atina. Fly Scoot (budget companija na Singapore Airlines) treba da zapocne da leta do Atina mislam od 2017.
 
Последно уредено:

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.618
Поени од реакции
610
Идејата е следна:

Скопје или околниве аеродроми (Солун, Белград, Софија, Приштина) - West Coast (ЛА/Сан Франциско).... одење помеѓу 01.05 - 10.05,

и враќање од Њујорк до некој од првонаведениве аеродроми околу 25.05-30.05...

Help?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
12.360
Поени од реакции
13.519
Colombian Airline Unveils Flight Without Seats

The Independent reports
that budget airline VivaColombia is considering plans to remove all seats from its planes and make passengers stand. They hope the move will drive down fares by allowing them to squeeze more passengers into each flight, opening up air travel to working class Colombians and budget holidaymakers.VivaColombia’s founder and CEO William Shaw told the Miami Herald the airline was looking into vertical travel options. He said:

“There are people out there right now researching whether you can fly standing up – we’re very interested in anything that makes travel less expensive.”
https://www.yahoo.com/news/colombian-airline-wants-passengers-stand-095900457.html


He added: “Who cares if you don’t have an inflight entertainment system for a one-hour flight? Who cares that there aren’t marble floors… or that you don’t get free peanuts?”

The concept is not new and airlines have been toying with the idea of standing sections on flights for years. In 2003 Airbus came up with an idea of allowing passengers to be braced in a vertical “seat”.

Ryanair also proposed standing areas on its fleet in 2010. At the time boss Michael O’Leary described the standing seats as “bar stools with seatbelts” and expressed doubts that seatbelts were even necessary.“A plane is “just a b----- bus with wings”, he said, “If there ever was a crash on an aircraft, God forbid, a seatbelt won’t save you. You don't need a seatbelt on the London Underground. You don't need a seatbelt on trains which are travelling at 120mph.”

Civil Aviation Authorities disagree however, and vertical seats have not been approved by regulators in any country so far.

Civil Aviation Director Alfredo Bocanegra told RCN radio that he does not approve.“People have to travel like human beings,” he said. “Anyone who had ridden on public mass transport knows that it’s not the best when you’re standing.”

We are sure this will all end well, and besides, there's always external 'seating' for the really poor.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
28.333
Поени од реакции
51.737
Koлку само нема ова да им го дозволат. Каде без појас бе, една појака турбуленција, 300 повредени ке има.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.495
Има некој летано со Prishtina Airlines? Денес букирав карта, имам нејасни работи.
Дали треба да се чекирам некаде? Да внесам пасош итн.
Пишува дека дозволен багаж ми е 20кг, ама не можам да најдам масимум кои димензии на торба се дозволени?
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
134
Поени од реакции
41
Да не знае некој кај да најдам евтина карта до штутгард? од скопје по можност? да одам недела понеделник за 08-09.04.2018?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom