Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Дк,

Читам статија пред некој ден на факултети, топло ја препорачувам на сите

За Охридското Езеро можеби има спас, за Преспанското, искрено не верувам, вели проф. д-р Златко Левков од Институтот за биологија

Професорот кажува за деструктивното однесување на државата и поединци кон еко-системот, и дека штетата што се нанесува е непоправлива и како тоа би се одразило во иднина.
Нормален човек би помислил дела вакви четива можат да ја разбудат свеста кај просечниот Македонец и да придонесат кон негово "будење", па не знам, можеби и некој револт или протест кон она што се случува заради кое двете најголеми езера ни исчезнуваат пред очи. Но, за жал Македонија не е нормална земја.
140383156_744277856499419_4086446613962164854_n.jpg

Не го ни прикривам името, нека стои. За жал вакво е мислењето на грото од населението. Не е битна природата, не е битно што пред очи ни изумираат езера стари милиони години. Битен е профитот на сопствениците на викендички!
Се чудам како може како народ да дозволиме ваква катастрофа да ни се случува пред очи и да сме толку летаргични? Ниеден протест, ниедна осуда од научната заедница, ништо! Простете, ама од стално сме биле, и ќе останеме, овци за стрижење!
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.792
Поени од реакции
7.012
Во последен период сум опседнат со Џеј Рамадановски и Saul Williams. Музички - сосема различни, едниот црпи инспирација од музичката авангарда (Дејвид Боуви, Бригит Фонтајн, афрички битови и во понови изданија некоја електроника минимал) и генерично би можело да се нарече хипхоп, црнечки Дејвид Боуви, а другиот не треба да пишам воопшто. Но, мислам дека, музиката која ја прават/правеле е во суштина, народна музика, музика за народот, музика за човекот, па преку него народна. Што текстуално, што културолошки - влечејќи од патосот на секојдневниот човек, на човекот од народот, орбитирајќи околу класното прашање на различен начин (едниот адресирајќи го проблемот, другиот поаѓајќи од него).

П.С. колку е тажно да единствен начин да привлечеш внимание од девојка преку мизогинија <3
 
D

dobramuzika

Гостин
барем три дена во неделата ми се започнуваат со купување на новите бројчиња од омилените стрипови и седнувајќи во локалниот кафич на кафе и крофна.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.702
Поени од реакции
22.081
Надополнување за членот со руски ник, оти не смее тагирање и магирање.

Етимологијата е таа.

Етнос=народ
фолк=народ
популус=народ

Етно музика, фолк музика, поп музика=народна музика.

Но нас тука на Балканот во мозокот ни е некако програмирано дека ако е балкански фолк, а притоа тој фолк не е од од пред 100+ години, тогаш одма е сељачко. Значи може Јовано, Јованке, може Море Сокол Пие, ама Гоце Арнаудов, не, не, пу пу, тоа е за сељаци што се шетаат во град со влечки Чик Куманово и слушаат Зона радио. Зошто? Што им фали на песни како Не Кани Ме на Миле Кузмановски, Лихнида Кајче Веслаше на Ефто Пупиновски, Розо Моја на Ибуш Ибраимовски, Бисер Балкански на Гоце Николов, Ај Да Беше Стрела Песнава на Гоце, Ако Згрешам Нека Изгорам на Пепи Бафтировски? Само затоа што се "тазе"? Само затоа што ментално ни е всадено дека критерумот за една песна да ја кажеме дека е народна е да НЕ знаеме кој прв ја измислил, кој прв ја испеал? Само затоа што технологијата нуди сега архивирање на информации на многу повеќе и поквалитетни начини од единствениот поранешен метод на усни преданија? Или само затоа што била отпеана на Фолк Фест Валандово, Цветници или Гоце Фест? Фестивали кои демек само сељаци и пензионери ги гледаат? Па јас можам да се гладам дека минимум 80% од народов не знае дека народната "Македонско Девојче" воопшто не е "народна". Дека прв пат е испеана од Јонче Христовски и Вилоета Томовска. А да им кажеш да набројат народни македонски песни ако не ја кажат прва во најлош случај ќе ја кажат меѓу први три.

Но од друга страна, кога ќе одиме на Оф Фест, и кога ќе дојде бразилскиот Гоце Арнаудов да пее тука, тогаш гледаме култура, тогаш гледаме уметност, тогаш гледаме корења, тогаш се поврзуваме со тамошните луѓе, тогаш музиката е мост што спојува далечни нации и сите тие поетски еуфемизми. А да идеме во Бразил "гарант" и таму ќе ти кажат аууу неее Гомеш Артемио (бразилскиот Гоце Арнаудов), тоа само пропалици по фавелите го слушаат, тоа само по биртии нискообразованата раја го пее. Но затоа вчера што бевме на Сао Паолскиот Оф Фест, настапуваше некој си Гоце Арнаудов од Македонија. Леле каква енергија пренесе, како ни го долови македонскиот народ, како не поврза со Македонците како да сме на Широк Сокак во Битола.

Кога Би Би Кинг пее нешто во стил:

I'm siting on the bank of Mississippi
ain't got a dime in my pocket.

I said, I'm siting on the bank of Mississippi
ain't got a dime in my pocket.

My woman left me this morning,
she took away my only whiskey bottle,

Oh Lord, my woman left me this morning,
she took away my only whiskey bottle.

е тогаш е блуз, тогаш ја запознаваме црнечката тага, тогаш културолошки се збогатуваме, се поврзуваме со патњата на Афро-Американците. Ама кога Џеј пее дека пиел ракија и дека она му го срушила цел свет, тогаш сме сељаци, копачи, чобани, тогаш сме талогот на општеството, Болетос во Велес, Еспана во Охрид, Гоцевата Порта во Битола, Даниелс во Прилеп, Шабано во Дабиле струмичко и Деспина во Скопје.

А можеш ли да замислиш драг Јуриј што ќе се случи ако песнава:


ја преведеме на англиски и им ја дадеме на Bon Iver да ја испеат? Па Зегин комотно ќе може да ги затвори сите аптеки и да отвори само една до Ла Кања и да ја налупа само со антидепресиви и демитрини.

А малку е поориентално, турско, арапско, тогаш ти се враќа "условниот рефлекс" од младоста, не, не, кака, кака. Кога ќе ти кажат дека да не го чепкаш шоперот како дете пошто џиииииишшшш и имаш трауми уште неколку години од шоперти, така и ова. Само што оваа "траума" останува може и доживотно.

А на пример оваа е од многу сметана за една од најдобрите пејачки на сите времиња. И тоа е сметана од Марија Калас која може и стварно е најдобра пејачка на сите времиња, а била инспирација и на Роберт Плант и Боб Дилан.


Така да ич цев да не ти чуе, Џеј ти е шансониер, Џеј ти е е манга, како Шарл Азнавур, како Хулио Иглезијас. Ако не подобар или еднаков на нив, барем не многу полош. Што ли би постигнал ако потекнуваше од англиско говорно подрачје или барем од земја со многу милиони жители? Колку синови мајчини има на Балканов што испеале песништа како Недеља, Сунце Љубави, Где чу сад моја ружо, Упалите за мном свече, Ночас ми се не спава, Угасила си ме, Од љубави до мржње? Ги има ама не се многу.

Дополнителна литература што може да ти "помогне во дилемава" :D.

Темава


Мада по тоа прашање победата тогаш ја однесе Разиел


Овие две статии



Ова видео клипче каде се објаснува зошто Синан е рокенрол


И секако бендов на кого им е јасно сево ова што се обидувам да го опишам и многу, многу повеќе од тоа.




П.С.

Гратис видео. Аца Лукас ја пее кавер Ствари Лагане. Влези му на видеово како да си "невин" на Аца Лукас. Тргни ги сите предрасуди за него, заборави се што знаеш и имаш слушано за и од Аца Лукас и ислушај ја песнава. Не можам да знам за тебе, ама мене кога почнува рефренот секое влакно на кожа ми се исправа. Види му стајлинг, говор на тело, рапавиот глас. Види му поглед. Види му ја изведбата, види како ја носи песната. Ако ова не е рокенрол, ако ова не е Том Вејтс, ако ова не е Леми Килмистер тогаш јас не знам што е. Ете нека ми најде некој три суштински (значи не површни) разлики меѓу Аца Лукас и Леми Килмистер и јас ќе го частам кафана.

 
D

Deleted member 12196

Гостин
Што баксуз била Короната...
Денес -15°, треба да се скока по крстот, ама ништо од тоа. Минатите години (без Корона) температурата плус 5-10°, сите беа храбри. Интересно ќе беше годинава...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Меѓу моите топ песни. Ќе го цитирам еден коментар на видео записов што во целост го отсликува настапот:

Imagine, no auto-tune, fireworks, scantly dressed dancers, yet his performance is just pure golden.


чичко Мик ќе си гази и на 100 години

Исто и баба Тина, на 90 години си ечи :love:

 
Член од
11 јануари 2021
Мислења
63
Поени од реакции
261
Драга Кајгана,

Исцрпено е мал опис за тоа како се осеќам периодов, ваков стрес ко што во последно време ме дрма, одамна не сум почувствувала. Дали е збир од претходните ку*оболења па сега одеднаш сè ми се враќа ко бумеранг, или пак сум попуштила со психата, којзнае. Само некако одвај чекам да помине периодов и конечно да станам и единствена обврска во денот да ми биде да мислам што да јадам.
Многу проблеми буткам под тепих поради други, според мене поголеми, но знам дека постојат и ќе најдам време да мислам и на нив.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Кајги,ќе дојде ли денот кога светот ќе укопча дека жената не е предмет?
Понекогаш мислам дека попрво некои вируси ќе ги снема отколку старовековните мислења за жената од човековиот памет.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Само куде нас свите негде се брзав. И увек ќе се најде некој падобранац и ќе каже : Ја се брзам може ли преко ред да улегну? И такој се кези како Господ памет да му га земал. Е што сакаш бе? Само затој што ти си се насмеал , ја да те пушти преко ред успут да ти гу препишу куќу и да ти га даду мој џигер и да ти кажу: С'с здравје да си га едеш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom