Драга Кајгана (виртуелен дневник)

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Седам и си размислувам......
Во други држави секој човек си ја сака сопствената држава и е да речеме патриот.....од најмало, до најстаро. Речиси секоја фамилија, дома го има националното знаме на сопствената држава и секогаш кога се работи за празник како од типот Ден на републиката и слични, знамињата ги поставуваат пред своите куќи или на терасите.
Исто така има организирани прослави на тие празници, каде што сите заедно веејќи ги знамињата се веселат и уживаат во празничниот ден, исполнети со искрена љубов кон својата татковина.
Тоа сум го со свои очи надвор од Македонија, и секогаш ми било мака зошто ние Македонците сме толку необединети, поделени, партиски раскарани.......владее омараза меѓу нас, исполнети сме со гнев, разно разни негативни мисли.....како велат "да му умре козата на комшијата"...и слично.
Има еден непобитен факт....ретко кој кај нас вистински си ја сака сопствената држава....мислам на нас Македонците......што е навистина жално и трагично.
На прво место е љубовта кон партијата, која и да е......тоа е жално. Само на партиски митинзи можеме да видиме развиорени знамиња. Само на протести организирани пак од некоја политичка партија знамиња се веат. Општо земено......За нигде сме!
Обединети сме единствено кога се работи за победа на некој важен спортски натпревар, тогаш сме сите заедно, тогаш сме сите едно, тогаш си ја сакаме татковината........само и само тогаш!
Ретко.....но во помалите места низ источна Македонија сеуште може да се види развиорено Македонско знаме пред некоја приватна куќа......тогаш ми се полни душата.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
430
Поени од реакции
1.967
ДК во меморис на фб од 2012, на мои 14 години ми излезе дека сум го пишал овој статус:

"mislite deka vo gospod se veruva so prakjanje poraki po facebook, epa ste zgresile jas veruvam vo gospod pa na nikoj ne sum mu pratil poraka -.-"

Тоа беше период кога се вртеа пораки од типот, "прати го ова на 10 души ако веруваш во Исус".. Да знаев дека ќе дојде до ова денес што го прават по социјални мрежи, почнувајќи со сликањето на трпези за слави до копирање на истите 3 статуси за Божиќ и Велигден што ги вртат, уште тогаш ќе сум станел атеист..
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.809
Поени од реакции
83.986
Да имаш проблем со Република Бугарија поради тоа што го прави на оваа неспособна квази-влада треба малце да не размислуваш.

Глупаво е да ја насочуваш твојата негативна енергија кон нив.

Исто е како да ги хејташ Египет што играле подобро против Македонија, а да не го насочуваш хејтот кон вистинската причина - Македонија беше срање.

Исто е како да му се дереш на човек во количка "Зошто си инвалид сега не можеш да се качиш по скали!", наместо нервозата да ја упатиш кон зградата која не се грижела да направи патека за инвалиди да се качат.

Исто е како да го мразиш вработениот зошто баш му требаат пари а да преживее, а да не го мразиш газдата кој со месеци не го исплатил.

Исто е како да ја хејташ жената зошто фацата и се нашла пред боксот на мажот, а да немаш проблем со насилството на мажот.

Него шо ми беше муабетот....

А да.

Бугариштава шупаци види што ни праат, ич не покажуваат европски вредности како тоа што го направи Република Грција. Е тоа беше земја што знае што прави, не е како овие бугариве што се расфрлаат со ултиматуми и ветоа. #ЌеГласамЗаЕвропскаМакедонија а и за илон муск и наса
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Листам на ebay......неделна занимација, не дека имам потреба да купувам нешто.
Кога одеднаш ми се појавува како реклама "крема против радијација од 5Г"......ова ми беше навистина добро утринско смеење.......а пак од друга страна си велам, паметни......мајку му стара, ова е добар бизнис за сите оние кои веруваат дека имаат чип во глава. :pos::pos::pos::pos::pos:
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Драга, кај мене во фамилија убавите празници се нешто налик на групна терапија, ама во правец на тоа, ги вадиме фамилијарните трауми, секој на секого му префрла нешто што мислиш дека е од памтивек закопано, се праиме пуздер и после чмаеме како гуски. Ние сме Адамс фамилија, во некоја смисла уствари. И годинава не беше ништо поразлично, и искрено, почнува тоа да ми се свиѓа, како да им даваат посебна магија на празниците, и знаеш каков процес те чека, еден круг на препород. Ама ти олеснува, и добро е кога имаш сеуште со кого да седнеш на маса и да славиш, односно добро е кога е тоа сеуште со најсаканите луѓе. Здравје, сега наредно за Прочка ќе биде.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Низ животот научив да толерирам разни профили на луѓе освен еден тип на личности, а тоа се карактери кои имаат силен сентимент на гадење (морално и физичко), мала емпатија и секакви форми на стравови. Кога некој/а ќе ми каже како се гади од жени што готват со прстен пошто у прстенот се собираат прљавштини, како не јадат од луѓе кои се грди, се гадат од луѓе што се бацуваат у јавност, онаа била глупа курва и кокошка (не ја ни познава) итн.; после што следува „ми се повраќа од Х"; добивам нагони да ги задавам со голи раце. И никогаш не сум стигнал до зен состојбата да ги прифатам тие луѓе такви какви што се. Тоа ме потсеќа дека оние најпримордијални архајски, племенски, глупи сентименти кои честопати не кореспондираат со реалноста; туку ја покажуваат гнасната страна на човечката природа која е таква поради разни еволуциони фактори; се неизбежен дел од човековата природа.

Сигурно и мојот нагон да ги задавам спаѓа у истата категорија на сентименти. :)
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.990
Драга

Музика го спомена кафето, а ја сум голем негов љубител. Кога бев мал мајка ми ке направеше мал филџан, колку да топам бискивити во него и да ги јадам. Милина ми беше тогаш, а го практикувам и сега понекогаш.

Телефонот изгледа е умрен, се надевам дека и јас ке умрам.

За Kajгана од Куманово, Партизанен бандитен.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Dear

И Michelin Guide не е она што беше некогаш.
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Последно уредено:
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Колку само спомени ми врати едно обично видео со ретро реклами...


Посебно оваа песната за Симче што ја пее Ристо Самарџиев колку само ми беше заразна на времето... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom