Драга Кајгана (виртуелен дневник)

C

CoolIris

Гостин
Драга,

Во животот некогаш е навистина тешко некои работи да си ги објасниш дури и самиот на себе. Како и да е, во животот се поминува и се менува, некои луѓе засекогаш ги снемува, а зборот и убавиот гест е тоа што останува. Останува и гаи надеж за подобро утре.

Нека поминуваат овие тешки времиња...исцрпена сум...уморна сум....а животот бара будност, а не хипноза.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Абе прв пат кога испаднаа да слават влез и членство во ЕУ и Нато работев во сендвичара во Македонија, памтам имаше страшна гужва, секој ебан комуњар од истокот го довлечкаа на прославата.Памтам дека вриев у себе, прво шо бев приморан да го слушам говорот на Заев и се осеќав како и ја да да го подржувам тоа што го прави а второ шо стокава правеше гужва до 12 па наместо да си одам во 11 си отидов после 1 саатот оти мораше да чистам.

После настапот на ДНК, ја некаде при крај фрлам ѓубре и гледам од џамот Андреј од ДНК моча во едни грмушки, па реално сакав малку да го испровоцирам зошто пеат на ваков настап и му викнав нешо у стил, вака ли у ЕУ бе?
Он се насмеа само и ми дигна рака со знакот на обединета Македонија :icon_mrgr:
(Барем јас така го протолкував јебига на времето беа вмроооооо :D )
Еее времиња, се сеќавам беше Сабота, утредента не работев пак сум заглавил до 5 сабајле надвор а сум бил испаднат некаде од 1 попладне.

Една Бугарка запознав барем да тепам досада и таа ја нема сега заради короната, го напушти градот.Ако продолжи вака да тера овоа кој знае како ќе издржам, таква депресија и меланхонија ме пукнало...

А може и од ова ќе е...


 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.989
Добро е, сме добиле датум за муабет за датум.

Здравје боже ако сме добри и субмисивни за 150 години ќе бидеме како Итал..добро де, они сеа проблеми имаат, ама ете, ќе бидеме како Шпан..добро и они не се баш нај ок.Ама ете, ќе бидеме како Швед...добро, и они баш немаат добро лидерство во моментов, ама стварно, ако сме добри, ситуацијата ќе ни биде одлична исто како во Португ...ок, тапа се они, ама еве, да видиме у близина Грци...добро, лош пример тука, ама, што е со Бугарија или Ром....ок, нвм, муабеетот ми е, супер земји има во ЕУ, еве Англиј..ок, они имаа референдум, ама да го тргнеме тоа на страна, еве ги Германците се супер.
Ете, стварно, ако влеземе во ЕУ ќе бидеме баш како Германија.
ЕУ е права ствар човече.
Башка дел од НАТО сме, супер е тоа, ќе праќаме луѓе да убиваат деца на блискиот исток, помагаме за overpopulation на планетата

Фак јеа
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Ние сме како пластелин, животните ситуации не моделираат од ден за ден. Секој ден учиме колку луѓето можат и знаат да бидат сурови. Во секој нов ден ни докажуваат колку не треба да им веруваме. Доколку човекот е најпаметно и најсовршено суштество, овој свет не би требало да биде толку хаотичен и несовршен. Запомнете дека луѓето сакаат само да ги искористат останатите за да ги остварат своите цели и да ги задоволат своите потреби во даден момент. Не верувајте во нивните навидум добри и чесни намери. Не би го правеле тоа доколку не гледаат некаква корист од дадената ситуација. Ќе глумат дека се добронамерни се додека не си ги остварат зацртаните цели, а подоцна ќе се однесуваат кон вас како кон улично куче ќе ве навредуваат и понижуваат. Не дозволувајте им го тој луксуз и покажате карактер уште од самиот старт.

Screenshot_8.png
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Не можам а да не кажам дека новиот дебилен challenge на фејсбук со ставање стари слики од детството и младоста, кај мене воедно предизвикува некое непријатно чувство како тоа луѓето пропаѓаат и стареат, дали генетика, нервози или недоволна грижа за себе, а од друга страна чувство на благодарност кон Универзумот што сум даруван со убавина и младоликост. Но тоа не е доволно, од вчера почнав да јадам поздраво, да се качувам пешки наместо со лифт, да вежбам по дома и слични активности кон сочувување на скапоцениот дар. Да повторам, бескрајно сум благодарен.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Кукав ли кукав, како немам време за ништо, како куќава неможам да си ја средам, како едвај време наоѓам ручек да зготвам и алишта да спрострам..кукав пред мојов како посакувам повеќе од 24 часа да трае денот, да бидам нели домакинка, да замесам нешто и блабла блааа.....
На работа не поделија во тимови, останав дома и ...абе ништо не ми се пипа, дури бегам и од мојов во друга соба за да не рече - Ејјј, жено, одлепи го троа газот, напрај една манџа, цели денови се ашкаш!!!!!
:vrtioci::vrtioci::vrtioci::vrtioci::vrtioci::vrtioci::vrtioci::kafence:
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Полициски час од 16 до 5 часот
Анима мунди А КУЧИЊАВА ?
Чистете дома фекалииредно беше доста ги загадувавте сите јавни површи со кучешки гомна.
 

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
333
Draga. Vidi kakvi lugje ima. Mislat deka sekoj e za kupuvanje. Od koronata namesto da se svestija malku, nekoi naprotiv uste tolku propagjaat vo mrak A ne znaat deka jas ziveam vo seganosta, ne vo istorijata. Se plasam deka ke potrae koronava poveke otkolku ocekuvanoto. :toe:
Edit: Screenshot e textov dole!
2.jpg
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Драга,
Малку ми е жалосно што имам братучетка магистар по економски науки што зема 1500 евра плата а веќе 3-4 поста и се „Исус ќе не спаси од короната, пијте света вода“.
Ама малку.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
182
Поени од реакции
635
Немам пишано во темава година и нешто али морам негде издувен вентил за дешавкиве околу нас.
За коронава
Не сум по природа чоек шо се буни и му смета нешто, ради истата причина шо гледам реално(пробувам) како стојат работите во опшествово, и едноставно сум помирен со то дека ако Македонија ја биваше ќе се викаше Финска, Норвешка, Данска. Не можи бе на амеба од чоек ко ќе му кажиш има полициски час то да го смета ко навреда дека за инат на полицијата така и прднало да го прај то па ќе одиме навечер после 21 како ништо да не се десило. Не можи на пензионер гаден да му кажиш да не оди на пазар оти можно е да му биди последен, и да ти дај причина ко онај во велес шо му рекол на докторо да ги чисти ушите во болницата оти немало гужва сеа... мизерија се да му го ебам то титовото комунистичко понашање во нив. Не можи во екот на заразава неколку ниско интелигентни мамички да одат на 8 март и после тоа на скијање, пошто нели да пукнат душманите, нека видат дека имам пари и шетам. Не можи таа кокошката ретардирана шо беше на скијање да се врати од Италија и да продолжи со живото ко до маврово да пошла. Не можи да се враќаш од странство и да лажиш на граница дека идиш од Гана и да одбегнуваш карантин. Ќе заборајте на вакво понашање ако сакате да биди нешто од вас во живото.
Во однос на останатиов западен свет, па и кај нас, многу ми е криво шо за газдите кај шо душата ја давате, кодошите, шпиунирате итн, ви ги дадоја клоците за неполни 2 недели ве остаја на цедило, па не можи да ме убедуваш дека голема фирма немаше пари да ве држи некое време, али то нека ви е ука како функционира светот, дека кур не ме боли дали си бил со едната нога в гроб, ќе идиш на работа до последно па после еби се. Читав статуси дека газдата ако ги барал назад после периодов дека ќе барале дупло поголеми плати итн... не, ќе си работиш за истата оти не со во состојба да бираш, со кредити, сметки и кирии, како современ роб ќе те држат и тресат за јајца се дур не се качиш таму горе со нив и под тебе да има некој ти да му прајш истото. Таа е вистината макар и колку да мижиме.
Незгодно ми паѓа кога ги гледам како ги учат луѓе со хамери и чекори како да мијат раце после серење, или да седат дома ако имаат симптоми, оти ако тебе животот не ти е битен, на некоја фамилија и е, ради то шо овие работи се common sense, општа култура или како и да е.
За тие шо ви е досадно имате книги за читање онлајн, туторијали како да го прчите газот на инста во најуба сенка, а за помалку успешните во љубовта како мене има порнхаб премиум бесплатно.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Драга,

На сториња вечерва не знам колку сретнав со снимки од возење/седенки низ град после 9.Ај излегле, фраери се или не се в ред, ок, ама кај е полицијата?
Или само првите два дена беа гласни?
Истото е и за пензионерите после 11.Ментален склоп за проучување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom