Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.490
Поени од реакции
16.137
Сто пати е кажано, ама многу сме мизерен народ, наместо што му љубомориме на другиот што нешто работи и гради и му ставаме сопки би било подобро да се бориме да бидеме подобри од него, ама не. Затоа ке си останеме тешко цивилизациско дно.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
D..... imaat li sega lugevo covecko obrazovanie i covecka kultura...citaj
Образуван сум после периодот кога DRUGARSTVOTO i KULTURATA било основано заедно со новата држава. Во тоа DRUGARSTVO I KULTURA немаше симулирања, лицемерие, издајства, измами, подметнувања. Не. За DRUGARSTVOTO I KULTURA немаше предмет во училиштата, затоа што се предаваше секојдневно во домовите, на улиците, на корзата, на големите и мали одмори во училиштата, во меаните и рестораните, во кината и театрите, на макадамите и калдрмите, во ковачниците и берберниците, на работните акции, на пругите и автопатиштата, во тунелите. Секаде. Децата, родителите, соседите, учителите, милицајците, лекарите, браварите, пекарите и таканатаму, секој на ист начин како по зацртан терк од шнитовите на Бурда, преку своите однесувања едни кон други, кон општеството, го предаваа тој “предмет“ кај помладите, а овие, го наследуваа и така продлжуваа да се однесуваат..,
A kako e denes
Не знам колку младите генерации ќе попримат од оноа однесувањеI KULTURA што исчезнува и се повеќе наликува на тивко шепотење, без моќ на советите, затоа што тие стануваат понезначајни и понеинтересни пред налетот на интернетот, и милијардите информации, игри и забави, кои се обезбедени преку нив, и ги окупираат, ги роботизираат, ги заробуваат и во секоја смисла на зборот ги “киборгизираат“...

Овие воспитувачи произведуваат виртуелни пријателства, познанства, без - “добро утро комшија“, “здраво школски“, а најблиските роднини стануваат далечни занесувајќи се во лажната блискост кога ќе се сретнат на “Скајп“. Никој никому не може да му ја почувствува топлината, допирот на дланките, искреноста и среќата во насмевката, тагата во насолзените очи...

Секој ги брои лајковите од познатите и непознатите, ретко кој со кого лично се познава. Таков е денешниот живот.
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
375
Поени од реакции
1.231
Драга

It's me, again.

Толку многу се напнав што останав без спиење оваа ноќ, веќе се разденува ама небитно.
Сосема случајно дојдов до муабет со еден дечко за матурата.
Ме замоли да му помогнам и објаснам некои работи. Ми беше мило што побара помош од мене и велам, why not?
Го прашав што има научено досега, што не му е јасно, за да му објаснам.
После 5 минути сфатив дека исто ко да правам муабет на дрво.
Дечково кој инаку учел средно медицинско нема абер да фати книга, да се потруди самиот да научи, без никаква помош и да бара решение на интернет се напна и ме нападна кога почнав да грешам бидејќи се однесуваше агресивно затоа што не знаел ништо и веројатно нема да го помине тестот.
На крајот си реков - Па кој ти е крив што си црпка невидена и ти текнало последните 2-3 дена да учиш?
Квакнале на интернет, од јутра до сутра и ги замараат останатите да им ги решат тестовите и примерите кои им ги оставила професорката во некоја група на фб, неспособни едни.
Утре истите вакви суштества ќе не лекуват, ќе се вработат со врски иако немаат две чисти во глава а е една од причините тие што вредат да си заминат од државата баш поради вакви неписмени и неспособни суштества да го мрднат газот и да се потрудат самите околу нешто што изгледа толку просто и едноставно.
На некој од вакви ваквите амеби му е смешно и "кул" што нема прочитано ниту една книга ама важно на интернет преку тастатура се најпаметни на свет.

Каква токсична младина, останав без зборови.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Групата на мажи која ги има однесено пред матичар легендине од жени од домаќински муабети на ФБ (антиваксерки + црни магии) треба да се одликува со медал за храброст. Да сум маж, буквално Годзила ќе ја чувам, онакво нешто не вдомувам.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
D..... javi se ako si bez rabota ili ako baras vakva rabota
--------------------
Gradot Skopje raspisuva oglas
za priem na eden kandidat-ka
na rabotno mesto otvaraj vrata-zatvaraj vrata.
osnovni barani uslovi
1.da e roden- istocno od linijata Kriva reka-Pcinja-Kadina reka.
Za lica rodeni vo Skopje dokumentite nema da se razgleduvaat i ke im bidat vrateni po posta.
2.Dobro da go govori i pisuva Stipskiot i Kavaderckiot dijalekt.
3.Poznavanje i komunikacija i so Kumanovski dijalekt ke se zeme kako prednost pri izborot na kandidatite.
4.Da go ima posetuvano disperziraniot fakultet najmalku osum godini do diplomiranjeto.
5.Da e so zavrsen prosek vo site godini so ocena 6,02.
6.Da redovno gi posetuva roditelite posle vrabotuvanjeto.
(pozdrav od roditelite do sefot da se ostavat vo soba 12.)
7.Prvenci od generacija od ukim i magostri ne doagaat predvid.
8.Tatkoto da poseduva kultivator i sealka, imanje na ferguson so drljaca i cisterna ke se zeme vo obzir.
9. Da negovite imaat stala na selo i pcelarnik vo planina.
10. Za roditel lovgija se dodavaat 10 poeni.Za ribar 5 poeni.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.111
Поени од реакции
9.712
Биднуваш робот, без емоции, грижи, нерви, со детални планови за иднината ----> Решаваш да станиш човек, посветуваш внимание, почит, се трудиш да ги разбериш
луѓето ----> Добиваш 0 за возврат, се ти пропаѓа, сфаќаш дека ова срање не е за тебе ----> Си се враќаш во роботска состојба. Мило ми беше humans :cool: Au revoir :motorce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom