Документарци

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Јас го гледав Blackfish, барем за убави и паметни риби е ;)

Солидна документарка за орките и за водените верзии на Дизниленд како и животот на најпознатата Орка чувана во заробеништво.
Ви препорачувам да ја погледнете.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
K2: Siren of the Himalayas


Денеска го даваа на ЕХО. Не знам дали на торент се наоѓа, ама вреди да се симне во ХД, има прекрасни пејсажи.
Филмот се бави со експедиција на алпинисти кои го качуваат К2 во северен Пакистан, областа Каракорам - посебно место на планетава. Планината има најголема смртност и е супертешко освоива. Во година кога преку 8000 луѓе се качуваат на Еверест, на К2 не успева да се качи ниеден алпинист, а константно има експедиции....гледајте да го најдете, ќе сфатите зошто е така....супер филм!
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Овој ми се чини како одличен документарец, приказната е уникатна. Веќе подолго време го чекам по торенти ама засега го нема.

 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Документарец во 3 епизоди (на линков во релативно лош квалитет) во продукција на BBC4 (ех, МТВ наша да напраи ваков канал :rolleyes:). Автор е Џим Ал-Халили, физичар со ирачко-британско потекло. Темата е квантна механика - лепоти :D, уживајте!....одличен наратор е и ќе го заинтригира секого што барем малку го интересира наука, природа, физика....

http://topdocumentaryfilms.com/atom-tim/
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Конечно го изгледав We Are Legion убав документарец за настанувањето на познатата хакерска група Анонимус како и за движењето познато како Хактивизам.

Истересна приказна која ја раскажуваат дел од учесниците во истата како и некои новинари. 8/10
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.596
Поени од реакции
11.485
Почнав да ги гледам Gangland.

Документарки кои имаат седум сезони со по 12/13 епизоди а една епизода трае околу 44 минути. Станува збор за сите актуелни улични банди како Creps, Bloods, MS13, Aryan Brotherhood, La Eme (мексиканската мафија), моторџиските Hell`s Angels, The Outlaws и многу други банди ширум Америка, нивниот историјат, начин на функционирање, иницијации, работа и сл.
Топло ги препорачувам (y)
realCrime.jpg images (1).jpg Mara-Salvatrucha-Gang-El-Salvador.jpg
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Да е жив и здрав youtube и сите луѓе што делат вакви ствари со светот....

 
P

parvati

Гостин
На овј програм

images.jpg
Има напраено документарка, како филм серија за овија мајмуни, у серие сфак вечер глеам колко су луди и колко мноо мајмуни жииф у четири миљонски индиски град​
Сфе е напраено сс глумци(мајмуни) и сфе изрежирано сс кланови,краљица,алфа мужјаци,крадење,дешафке и борбе сс лофци на мајмуни,што сфе праиф мајмуни за да прожииф​
Monkeys thieves нешто такој се викаше серија​
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Има шанси некој да ми најде линк/торент од документарецот на Нетфликс за Мит Ромни...???

Вчера искочи у Америка...

Фала многу!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom