Документарци

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.401
Поени од реакции
19.464
Вчера го даваа на ХРТ, за жал во време на финалето на Лига Европа, па сега го барав. Кого го интересира реална геополитика, бујрум!

 
Член од
22 август 2006
Мислења
460
Поени од реакции
958
Macedonia - The Balkan Express
Мини серијал (како репортажа, претставување на убавините) од 5 епизоди за 5 земји од балканот (Македонија, Хрватска, Србија, Словенија и Црна Гора)
Правено од Германска телевизија, ЗДФ и АРТЕ.
Една од авторките и режисерки на проектот ми е пријателка па ме замоли да го споделам.

 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.401
Поени од реакции
19.464
Не можам да заобиколам дека почнува со new nations и повеќе пати повторува оРХид.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.061
Поени од реакции
4.257

Одличен документарец на Вернер Херцог за луѓе од различни сфери кои се наоѓаат во тој момент на Антарктикот. Интервјуата со луѓето се баш во стил на Херцог, со прашања кои само тој може да ги постави и се тоа е зачинето со прекрасни кадри. Топла препорака од мене.
 
Член од
21 декември 2018
Мислења
90
Поени од реакции
42
preporacajte nekoj sajt za gledanje na dokumetarci
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
22.145
Поени од реакции
61.122
Мала помош, како се вика жената која ги коментира документарните што одат на АТВ (Амазон ТВ)? :)
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.655
Поени од реакции
5.569
Macedonia - The Balkan Express
Мини серијал (како репортажа, претставување на убавините) од 5 епизоди за 5 земји од балканот (Македонија, Хрватска, Србија, Словенија и Црна Гора)
Правено од Германска телевизија, ЗДФ и АРТЕ.
Една од авторките и режисерки на проектот ми е пријателка па ме замоли да го споделам.

На целиот серијал би било добро да се додадат преводи на српски, хрватски, македонски, англиски. Гледам има англиски превод но е автоматски оној од самиот Youtube/Google што го преведува најверојатно, не е лош но не е ни баш најточен.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.977
Поени од реакции
2.454
Дали некој знае некои добри документарци на тема историјата на хомо сапиенс и неговите предци, други видови на луѓе коишто коегзистирале со хомо сапиенсот итн.?
 
Член од
18 април 2008
Мислења
874
Поени од реакции
213
-голем дел од документарецот е со вознемирувачка содржина, должина е саат време.

Memory of the Camps (1985) Alfred Hitchcock

Unless the world learns the lesson these pictures teach Night Will Fall but by god's grace we'll live, we'll learn.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
10.083
Поени од реакции
15.244


The Last Dance хронолошки го прикажува воздигнувањето на Мајкл Џордан во Чикако Булс како е кревањето на популарноста на самата NBA во почетокот на 1990 година. Во самиот документарец се вклучени и сите останати клучни фигури од шампионскиот тим на Булси, а содржи повеќе часови видео / фото кое никогаш до сега не излегло во јавноста а се однесува на шампионскиот тим за 1997-98 година. Во документарецот се појавуваат и голем број на други познати личности и спортисти кои го изнесуваат своето гледиште / мислење за најдобриот кошаркар и тим во тој период.
Документарецот содржи вкупно 10 епизоди (има излезено 2 до сега), идеални за овие кризни корона моменти за пополнување на вашето карантинско време.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.442
Поени од реакции
10.984
Незнам дали сте запознаени со CuriosityStream, ама денеска имаат промоција од 12 долари за една година. Има и опција од 3 долари за еден месец.
Инаку CuriosityStream е стриминг платформа исклучиво за документарци.
 

CIL

Член од
21 август 2008
Мислења
748
Поени од реакции
54
Незнам дали сте запознаени со CuriosityStream, ама денеска имаат промоција од 12 долари за една година. Има и опција од 3 долари за еден месец.
Инаку CuriosityStream е стриминг платформа исклучиво за документарци.
Дали има документарни серии да се гледаат? Се заразив со нив на Нетфликс...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom