Документарци

Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Сега го гледав Le Peuple Migrateur или Номади на небото. Француски документарец во режија на Jacques Perrin. Снимен е за преселбата на птиците низ целиот свет. Филмот е полн со прекрасни кадри, одлична фотографија. Камерата е присутна и при летањето на птиците, толку е блиску што имаш чуство како да и седиш на грб :)

Барајте го и погледнете го 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
за вакви документарци имам гледано друг документарец како ги снимаат, има некои патки се тренирани и летаат точно до камерата


иначе од документарци многу ги сакам екстрим машинс на дискавери и топ 10 фајтери авиони
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Друг одличен и вечен документарец е Барака.
Ќе ти покаже такви сцени од животот, што душата ќе ти ја раздели на две :)

Смислата на животот кратко речено. Сето тоа преку прекрасни кадри и перфектно измонтирано и режирано.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Ретко на кој таа сцена со мајмунот нема да му остане во сеќавање.
Така убаво беше снимен што мене ми изгледаше како тој мајмун да ја знае вистината за светот и неговиот смисол и како да ја има соберено целата вселенска мудрост.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
ZG Negotinski krug raboti na 6 kratki dokumentarni filmovi za razlichnite kulturi vo Negotino, ne se profesionalni kako ovie, no se na visoko nivo, koga ke gi zavrshime poslednite dva koi se vo faza na snimanje ke gi pushtam da gi simnite i da dadite ocena :)
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Ceskэ sen


Едноставно документарец кој мора да се гледа :)
Филм кој е дипломско дело на двајца студенти на чешката академија за филм. Филмот е снимен во 2004 и предизвика такви реакции во Чешка, што за него имаше јавни дебати, расправаа влади и парламенти.

http://www.ceskatelevize.cz/specialy/ceskysen/en/index.php?load=aktualne

Приказната овде
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
196
Поени од реакции
0
Imam mnogu dokumentarci mnogu gi sakam i gi sobiram.. e sea gi imam tie seriite na discovery all you need to know, seriite na bbc wheater (wind fire water i neznam so beshe poslednoto) mnogu dobri po saatipol se. Isto imam nekolku od bbc za space. Imam za kineskoto chi i japonskoto ui, za ninji, za razlichni martial arts site praveni od bbc ili discovey. Ke izdvojam 2-3 so mi ostavija jak vpecatok : Worlds most extreme TV , Bowling for Columbine na Majkl Mur i Money masters - How Int Bankers Control America. Gi preporacuvam. A humanoid sakav da te prasham za Baraka kako mu e pravilniot naslov na angliski kako se pishuva, me zainteresira nekako ke probam da go najdam po torentive?
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
196
Поени од реакции
0
pearl напиша:
p.s. имам и еден многу добар за strings theory која ги врзува и прави баланс меѓу микро и макро космосот. Малку покомплексен, повеќето работи ги гледав бледо, ама ми остави впечаток. Овој ќе треба да го побарам, да не сум го дала на некој и никад побарала назад.
Za ovaa teorija ke ti preporacham 2 knigi ima i dokumentarec za ednata Brief History of Time - Stephen Hawking i Physical Possibilities of Time Travel - John H. Gott.
Mnogu mu vlegov, mozokot mi behse kajgana mesec dena :kajg:
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
bukake напиша:
A humanoid sakav da te prasham za Baraka kako mu e pravilniot naslov na angliski kako se pishuva, me zainteresira nekako ke probam da go najdam po torentive?
Барака барај го како Барака, оригиналниот наслов е тоа.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
9/11 документарец "911 Loose Change"

Знам дека 9/11 е прежвакана тема, но овој документарец треба да се погледа. Се работи за "911 Loose Change" (http://www.loosechange911.com/) во траење од час и 20 минути.

Flash верзија na DVD-to се наоѓа на http://video.google.com/videoplay?docid=-8260059923762628848&q=Loose+Change, во големина од 301 МБ.

За download на филмот може да се користи FLVDownload PowerTools 1.6 (http://www.flvdownload.com/download.html), а за гледање, FLV Player 1.3.3 (http://www.download.com/FLV-Player/3000-2139_4-10467081.html)

Коментар кој го опишува филмот:

“…The best packaged DVD footage for sharing actual TV coverage & interviews shown only once during WTC / Pentagon attacks–evidence strangely removed from repeat broadcasts …striking visual and narrative analysis–shown frame by frame–pointing to government-linked mass murder and a new Pearl Harbor …every school class should see !"
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
The Corporation (2004)Инфо за филмот: http://www.thecorporation.com/ и http://www.amazon.com/gp/product/B0007DBJM8/qid=1151835622/sr=8-1/ref=pd_bbs_1/104-9071177-1496713?%5Fencoding=UTF8&v=glance&n=130

Филмот во своја флеш верзија (прикажана на TVOntario, http://www.tvo.org/tvoforteachers/jun05/) се наоѓа на http://video.google.com/videoplay?docid=4356796119500200948&q=The+Corporation, во должина од 506MB т.е 3 часа.

За оние кои незнаат како, филмот може да ко сркнете преку сајтот http://javimoya.com/blog/youtube_en.php
 

DBG

Член од
26 март 2007
Мислења
212
Поени од реакции
6
ако некој сака да се трампаме со документарци нека пише...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom