Во Новата година посакувам (Филм и ТВ желби)

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Си останувам верна на самата себе. Ќе се цитирам себеси секоја година додека не добие Оскар. Еден ден ќе ми се исполни желбата. <3

Реков дека секоја година ќе си се цитирам, еднаш ќе се фати...
Годинава сигурно нема, ама ова чисто за да фати мајата... :pipi::icon_mrgr:
Леонардо ДиКаприо конечно во животов да добие Оскар.

Шансите желбата да ми се оствари се минимални, така да секоја година ќе си се цитирам со постов додека не наполнам 60 години.:pipi:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Посакувам филм кој ќе можам да го гледам и втор, трет пат.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.122
Поени од реакции
28.871
Да го стават стар варс на замунда у хд да можам да си го гледам :coffee:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Си останувам верна на самата себе. Ќе се цитирам себеси секоја година додека не добие Оскар. Еден ден ќе ми се исполни желбата. <3
Сакав да те спомнам - годинава можеби желбата конечно ќе ти се оствари. ;)
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.221
Поени од реакции
5.129
Ди Каприо да не добие Оскар за да му ја видам фацата со која пробува да прикрие дека помалце умира у себе секој пат кога ќе му напраат close up док трае церемонијата :icon_lol:.

 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Сакав да те спомнам - годинава можеби желбата конечно ќе ти се оствари. ;)
Види, последниве две-три недели читам доста многу околу тоа и има едно гласче на надежта кое се буди и си тлее, ама нејќам многу да си ги кренам надежите, да не се разочарам.:icon_mrgr::pipi:

Ди Каприо да не добие Оскар за да му ја видам фацата со која пробува да прикрие дека помалце умира у себе секој пат кога ќе му напраат close up док трае церемонијата :icon_lol:.

:cautious::unsure::bance:

П.С. http://idkwhyitsnotworking.tumblr.com/post/78422788076/leo-should-get-an-oscar-for-his-performance-every

:rolleyes::love:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.589
Поени од реакции
81.179
Во новава година посакувам да има што помалце филмови со суперхерои... напнаа веќе со ваквите дела, ама вака кога ќе видам, нема во брзо време да ми се исполни желбата :(
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
И јас во стилот на Злате ќе пробам, па да видиме што ќе излезе. Јас би си ставил крај на филмската година. Шта је било - било је. Има простор за уште еден до два филма таму на 30ти и толико. Сад је време за испити, глупости, колоквиуми, па ќе паузираме едно 2 недели. Годинава на филмски план ми помина доста успешно.
1. Го соборив ланскиот рекорд и годинава изгледав 258 филмови.
2. 29 проекции во кино од кои 10 премиери.
3. изгледани 13 македонски филмови од кои 3 проекции во кино, со што доаѓам до бројка од 44 наши филмови.

За 2016г. си задавам цел да изгледам помалку (отприлика 150че), а поквалитетни филмови. Време имам се помалку, па бар да биде потрошено на добри филмови. Нејќам да се заречувам дека ќе ги изгледам, зашто ко се заречам, ништо не правам. Вака нека биде ко задачи.
1. си давам за задача да го зголемам бројот на изгледани македонски филмови бар на 60 (вклучително со новите што ќе излезат во кино)
2. си давам за задача да ги изгледам сите Бонд филмови, имам изгледано бар 10-тина, ама ќе ги репризирам за свој ќеф
3. си давам за задача да ги изгледам конечно сите ЛОТР и Хобит делови :D
4. си давам за задача и X-men серијалот да го изгледам :нинџ:
5.си давам за задача да погледнам и повеќе балкански филмови (Србија, Романија, БИХ, Хрватска)
6. си давам за задача да го зголемам бројот на изгледани филмови од ИМДБ топ 250
imdb 250 izgledani 2015.JPG
7. си давам за задача да го зголемам бројот на изгледани филмови од листата на Злате -Светска кинематографија
svetska kinematografija.JPG
8. и да скокне бројот на изгледани филмови од каталогот за тапчовци :icon_mrgr:

tapcovci.JPG

8 задачи за 2016-та. Дали Shawn ќе ги исполни, stay tuned and you'll see. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Не верувам дека ќе изгледам уште многу филмови до крајот на годинава, па затоа резимето, заедно со листата желби за 2016 (препишана од лани, малку само дополнета) ќе ги пишам малку порано. Еве што посакав за 2015, колку остварив и што посакувам за 2016:

-ќе ги изгледам сите серијали филмови за суперхерои за прв пат. И Супермени, и Бетмени, и Торови и Иксменови, и Спајдермени, и Авенџери...

Сите - не успеав, но многу напредував! На почетокот на годинава имав гледано само 5-6, а на крајот:

-ќе гледам што е можно повеќе светска кинематографија, за да надоместам се што сум пропуштил

Тука многу послабо ми одеше, повторно, но изгледав десетина филмови.

-ќе ги комплетирам сите филмови од Филмскиот каталог за тапчовци

Сите, не успеав, но на добар пат сум. Ако не во 2016, за две-три години, сигурно!


-ќе присуствувам барем на 12 кино премиери/проекции

Само 3/12, за жал. :(

-ќе пробам да ги изгледам сите филмови за Бонд

Е ова е срамота - не ги ни начнав.


-ќе ја надминам бројката од 100 spotted movies

Success!


-ќе ја дополнам листава, по потреба... :P

Е па еве дополнувања:

-ќе изгледам минимум 30 анимирани кои сум ги пропуштил до сега. Еве како стојам со анимираните во моментов:


-ќе ги изгледам сите македонски играни филмови. До сега:


-ќе ги изгледам сите „Оскаровски“. До сега:


-во Moviespotting 2016, одиме ниво погоре. ;)
Желбите за 2017 остануваат истите, а еве колку од нив сум остварил во 2016:

-ќе ги изгледам сите серијали филмови за суперхерои за прв пат. И Супермени, и Бетмени, и Торови и Иксменови, и Спајдермени, и Авенџери...
1.jpg

Од 27 во 2015 - 50 во 2016, или во проценти од 16% - 29 %. Одличен напредок!

-ќе гледам што е можно повеќе светска кинематографија, за да надоместам се што сум пропуштил
2.jpg

Од 26 во 2015 - 51 во 2016, или во проценти од 7% - 11%. Задоволен.

-ќе ги комплетирам сите филмови од Филмскиот каталог за тапчовци
3.jpg

Од 103 во 2015 - 115 во 2016, или во проценти од 44% - 49%. Не успеав сите, ама и 12 е доста.

-ќе присуствувам барем на 12 кино премиери/проекции
Ако не сум избројал погрешно - 8/12 беа, што е подобро од ланските 3. :)

-ќе пробам да ги изгледам сите филмови за Бонд
4.jpg

Ова пак ми остана неначната тема. Ај, до година, здравје. :D

-ќе ја надминам бројката од 150 spotted movies
5.jpg
Повеќе од двојно! Who is the Cat?!

-ќе изгледам минимум 30 анимирани кои сум ги пропуштил до сега
6.jpg
Биле 105 во 2015, сега се 131, што значи сум изгледал 26. За малце, за 4! Ако ги додадам и новите, а од 2016 имам гледано преку 10, тоа се и повеќе од 30, па пак - задоволен!

-ќе ги изгледам сите македонски играни филмови
7.jpg
И тука слабо - од 24 на крајот на 2015 - 34 на крајот од 2016. Значи - 10 филма или во проценти од 31% - 40%. Па и не е така лошо. Ќе биде!

-ќе ги изгледам сите „Оскаровски“
8.jpg
Од 23 на крајот на 2015, 37 на крајот од 2016, или во проценти од 26% - 42%. Тука презадоволен!

Плус, во 2016 си зададов 3 други предизвици, и еве каков е мојот резултат во нив:

-Film Club!
9.jpg
:D :D :D

-5X Film challenge – Kajgana
10.jpg

:) :) :)

-Пат околу светот за 80 филма
11.jpg
Не успеав да го заобиколам светот, гледав филмови од 47 држави само, но со оглед на тоа што голем дел од нив беа кинематографии со кои прв пат се запознавам (Мавританија, Јордан, Виетнам...), пак сум задоволен од постигнатото. За 2017 овој предизвик ќе го изоставам за да можам да се посветам на другите.

-А еве ми го резултатот кај филмовите од 2016:
13.jpg

За 2017, продолжувам со малку спласнато темпо, не дека не можам, туку дека не сакам. Ќе пробам да начнам од сѐ ова погоре (клубот секако останува на исто ниво, но 5X предизвикот ќе го модифицирам и терам исклучиво на Letterboxd зашто тука и не наиде на некој добар прием). Ќе додадам само уште еден нов предизвик:

-Ќе изгледам што е можно повеќе филмови од новата КАЈГАНА ТОП 250 листа. Еве го мојот резултат во моментов.
14.jpg

Сумирано, 2016 ми беше можеби најдобрата филмска година во животот! Ептен се исфорсирав, но време е малку да забавам, затоа до година нема да одам со толкави бројки, па посакувам барем пола од ова годинава да ми се повтори. Среќен сум што 2016 ни го донесе филмскиот клуб, и најискрено посакувам да потрае. Среќен сум што полека, по скоро 3 години го финишираме проектот КАЈГАНА ТОП 250 (останаа уште 4 непознати кои ќе ги откриеме до крајот на годинава, како што ветив). Среќен сум што по петти пат ги прогнозирав освојувачите на Оскарите во петтата по ред тема за таа намена. Среќен сум што за некој ден ќе ја отворам Moviespotting 2017, по четврт пат (уште еден успешен форумски проект на кој сум особено горд). И среќен сум што некаде во март 2017 ќе продолжиме уште една успешна традиција, Кајгана филмските награди - официјално по втор пат, неофицијално - по трет.

А најсреќен од сѐ сум што мислам дека придонесов да го направам ова наше катче поубаво место, иако со врзани раце и ограничени можности. Им благодарам пред сѐ на @џимеј и @wot , по стоти пат, за поддршката и ви благодарам на сите што сте најкул дружината на форумов. Во 2017 вам ви посакувам да имате филмска година како мојата 2016, и да останете најдобри! ;)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Новогодишни желби - второ издание.

До крајот на годината има уште неколку дена, ама евентуално уште 1-2 филма таму на 31ви ако се изгледаат и тоа е тоа.

1. За разлика од лани кога изгледав 258 филмови, годинава не бев расположен за рушење рекорди, па си поставив помала граница, која исполнив пред една недела. Цели 153 изгледани филмови.
2. И проекцииве во кино, иако ги имаше поприлично, не ги надминаа ланските, па така 28 пати сум бил в кино годинава, а 13-14 премиери мислам беа.
3. Македонските филмови, љубов моја. Тука најдобро котирам со изгледани 17 македонски филмови од кои 5 кинопроекции, со што доаѓам до бројка од 61 наш филм. Добри 72% изгледани, иако според моиве листи има 86, а не 85 филма како што Злате има пишано.
mak filmovi.JPG

Годинава пред се` не беше многу арна годината, не ми се погодија многу филмови, пред се филмови на тв што сум фатил, да се надеваме на подобра 2017та.
За 2017г. си посакувам повеќе здравје, среќа, убави моменти и секако добри филмови. Нема да се преоптоварувам многу со бројки и пак ќе одам со 150 филмови. Пак ќе кажам, не сакам да се заречувам дека ќе ги изгледам, зашто кога се заречам, ништо не правам. Вака ќе си ги повториме задачите.
1. си давам за задача да го зголемам бројот на изгледани македонски филмови бар на 80 (вклучително со новите што ќе излезат во кино) - годинава си ја исполнив границава од 60 филмови.
2. си давам за задача да ги изгледам сите Бонд филмови, имам изгледано бар 10-тина, ама ќе ги репризирам за свој ќеф - тука паднав годинава
3. си давам за задача да ги изгледам конечно сите ЛОТР и Хобит делови :D - и тука паднав
4. си давам за задача и X-men серијалот да го изгледам :нинџ: - а паднав и тука
5.си давам за задача да погледнам и повеќе балкански филмови (Србија, Романија, БИХ, Хрватска) - српски имаше, еден романски, 2-3 хрватски и ниеден босански чинам, одиме понатака
6. си давам за задача да го зголемам бројот на изгледани филмови од ИМДБ топ 250 - зголемување на бројката за цели ДВА филма. :pos:

IMDB250.JPG
7. си давам за задача да го зголемам бројот на изгледани филмови од листата на Злате -Светска кинематографија (и тука ништо поарно)
svetska kinematografija.JPG
8. и да скокне бројот на изгледани филмови од каталогот за тапчовци :icon_mrgr: - same as here

tapcovci.JPG

Ќе видиме што ќе исполниме. Bye-bye, 'till next year. :D
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Ај да го живнеме Christmas Spirit малку....
Во новата 2017та сакам....

@Zlatikevichius да си ги исполни предизвиците што си ги поставува секоја година и да му се развие Филмскиот Клуб во најатрактивна тема во Филм и ТВ
@џимеј најмалку уште еднаш да ја посети Прага, да ги собере сите постоечки награди за расказ, и да ужива во сите проекти на коишто (ќе) работи престојнава година
@wot и понатаму да наоѓа сатисфакција во казнувањето
@Red John да не биде грампи кет и да се врати на хуморот
@wicked_1 да има уште многу успешни кампањи со коишто ме гњави да гледам маестрални филмови и да конечно се дотркала во Метрополата
со @Anon да се собираме барем еднаш месечно на кино
со @Blade Torch конечно да се видиме пред проекција
@Ron Burgundy конечно да ја види убавината на superhero movies, и да престане да piss on everything i hold dear!
на @Goodfella му поаскувам што поквалитетна филмска година и покрај тоа што најдобрите ги има изгледано
@grande-juve да ме следи на летер
@Хефест да си остане кул како досега
@Џонтра Волта да ја види убавината на Love Actually и да олабави малку во генерална
@whatto да продолжи да ме смее со секој пост
@dragonsky да гледа повеќе филмови, помалку фудбал
@Erich Zann да се активира нешто поеќе, зашто немам со кој да се расправам
@Io Sono Interista да ни се врати
и за крај, на дамата од Филм Клуб @Хоуп и посакувам многу chill моменти на подфорумот, помалку да се нервира, повеќе филмови да гледа, и да си оствари многу пријателства со fellow членовите од Филм и ТВ


@Iceboy @Донев @MyloXyloto @Васил МКД @Scirea @Psyside @Shawn Spencer не знаев што да пишам за вас, ама морав да ве испоштовам :LOL:

Среќна нова дечки!
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.589
Поени од реакции
81.179
Во новава година посакувам да има што помалце филмови со суперхерои... напнаа веќе со ваквите дела, ама вака кога ќе видам, нема во брзо време да ми се исполни желбата :(
Да се самоцитирам... Среќна нова филмаџии :)
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Ај јас ќе си пишам за мене :D
Да се активирам повеќе во дискусија, да влезам во Филм Клуб и да пробам да издржам цела година активно да си водам евиденција за изгледаните филмови и да си постирам во Moviespotting. Ќе пишев и за средување на Letterboxd профилот, ама реално нема да се оствари тоа :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom