Во Новата година посакувам (Филм и ТВ желби)

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.910
Поени од реакции
48.770
Во новава година посакувам да има што помалце филмови со суперхерои... напнаа веќе со ваквите дела, ама вака кога ќе видам, нема во брзо време да ми се исполни желбата :(
Да се самоцитирам... Среќна нова филмаџии :)

Ај трета мајка... :/
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.235
Поени од реакции
4.518
Во новата година посакувам да ни се роди еден убав филмски и еден музички македонски тв канал. Преку таквото ми е веќе од политичкиве емисии и телевизии со се и сешто а ништо интересно.

Ова нема да се оствари во брзо време нити пак можеби 2018 ама добро е да се посакува можеби ќе дојде и тој ден кога ќе имаме вакви работи.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.000
Поени од реакции
5.721
Кај сте ми бе снешковци? <3
Омилени сте ми, знаете (или што би рекол модераторот), goes without saying.

Во новата 2018та посакувам:

@џимеј оваа желба ќе ја пишувам овде секоја година додека не ми се исполни. Сакам оваа година да ја држам во раце првата твоја книга.
@wot сонце, тебе ти посакувам да пиеш кафе со Корвус годинавa.
@grande-juve пошо не ме почека да пишам у темава „Гранде да се врати на форум“, што сакаш да ти посакам сега? Awesomest сестра имаш, awesomest другарка имаш, опкружен си со awesome женски, што сакаш повеќе? Ајде Јуве нека земе титула тогаш.
@wicked_1 мој да си се врати во филм и тв под итно!
@Red John доста ми копираш оценки! Аlso, годинава ти посакувам асален ДЦАУ филм конечно. КОНЕЧНО!
@Goodfella да глеа поеќе од 2 филма месечнo, женска има фатено гарант.
@dragonsky да дојде во клубот, хех. хех. Сериозна сум though.
@Хефест ќе дипломираме годинава?
@Iceboy ме мачиш. Тешко ми е да те глеам дека Каплинг глеаш по една епизода месечно. Втора година ќе те фати како ја гледаш. Маратонски се гледа тоа. И појачај со активноста на летер. Ете две желби за тебе.
@moongoses да направи летер конечно
@Erich Zann тебе од лани истото ти го посакувам, само еднаш се скаравме оваа година, тажно.
@whatto значи доста за срцињата на летер
@Толстој да се разгледа посериозни филмови, што е со лимонадите и драмедиите дуд.
@Zarniwoop ќе се вратиш додека ми дојде редот?
И секако дека најдобрите на крај....
@Anon цуци, имам цела листа за тебе, ќе ти ја пратам по пп. И барај ме за кино.
@Zlatikevichius ланската желба ми се исполни и се однесуваше на клубот. Оваа година, желбите ми се усмерени кон друг твој проект, кој за жал пропадна, а за среќа јас сакам да го реинсталираш. Сакам од 01.01 5х предизвикот повторно да го пуштиш in motion.

Honorary mention: @Gazpapir @Krk1 @devilko @Донев @MyloXyloto @ob1 @Васил МКД @Scirea @FilipMKD007 дечки сакав и за вас да пишам нешто ама дел од вас многу слабо ми доаѓаат во филм и тв па еве ја користам приликава да ве мотивирам да не посетувате почесто.


Епа омилени, ви посакувам среќна и успешна 2018та година на сите, многу филмови, многу серии, многу љубов, од се по многу!

Yours truly <3
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.365
Поени од реакции
72.463
@Corvus да прекине да се надева во мене и да ме манијачи помалце...или повеќе..не знам, уште се немам решено.

@wot @Krk1 @grande-juve @џимеј @Anon @Zlatikevichius @FilipMKD007 @Ендорфиниус @Донев @Red John @Толстој @MyloXyloto @Erich Zann Неам желби за вас онака ве тагнав за евтини лајкови и да се израдувате дека имате нотификација :icon_mrgr::icon_mrgr:
 

Red John

natural born hater
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.136
Поени од реакции
21.318
Ете ти, атер за помошта во лоцирањето на продавницата. :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.365
Поени од реакции
72.463
Мистеријата откриена - драгонски е сунѓерот!
upload_2017-12-29_2-54-51.png

Ејс Вентура - 20 години пред времето.
Имаше филмови со ЛГБТ главни ликови пред овие глупостиве да излезат периодов.. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
7.577
Поени од реакции
16.210
Пак, и за 2018, истите желби. Еве ги резултатите од 2017:

-ќе ги изгледам сите серијали филмови за суперхерои за прв пат. И Супермени, и Бетмени, и Торови и Иксменови, и Спајдермени, и Авенџери...
Прегледај го приврзокот 182387

Подобрување за цели 3%. Или цели 8 нови филмови! ОК, задоволен.

-ќе гледам што е можно повеќе светска кинематографија, за да надоместам се што сум пропуштил
Прегледај го приврзокот 182388

И тука цели 3% подобар скор. Или од 51 во 2016, 64 во 2017, или 13 нови филмови. Процентот е уште низок, но на листата има огромен број на филмови, па затоа. Инаку, 3% ми беше напредокот и лани, па така, се држам. Задоволен.

-ќе ги комплетирам сите филмови од Филмскиот каталог за тапчовци
Прегледај го приврзокот 182389

И тука 3% напредок. Или од 115, на 122 филма комплетирани. Само 7 изгледани, до душа, ама и тоа е нешто. Задоволен.

-ќе присуствувам барем на 12 кино премиери/проекции
Ова никогаш не успевам да го остварам. Обврски (@Anon , :P). Само 4/12 годинава. Катастрофа!

-ќе пробам да ги изгледам сите филмови за Бонд
Прегледај го приврзокот 182390

Исто и ова. Уште стои недопрено, ама си ветив на себеси дека во еден од месеците предизвик во 5X предизвикот ќе ми биде да изгледам барем 5, со по еден од актерите. Па ќе видиме.

-ќе ја надминам бројката од 150 spotted movies
Прегледај го приврзокот 182391

Done. 172 до сега, само пола од тоа лани што изгледав, ама си ветив на себеси дека нема да одам со толкава бројка како лани 300+, па еве, ветувам дека и во 2018 ќе бидат помеѓу 150 и 200, никако повеќе од тоа!

-ќе изгледам минимум 30 анимирани кои сум ги пропуштил до сега
Прегледај го приврзокот 182392

Само 1% напредок. Лани имав 131, годинава 135, значи само 4 сум гледал од испуштените, но некако и на 150 вкупно, нереално беше да се очекува 30 анимирани да бидат. Ете, целта за 2018 ќе ми биде 10 анимирани.

-ќе ги изгледам сите македонски играни филмови
Прегледај го приврзокот 182393

Тука напредував доста. Цели 7%. Или од 37, на 44 филма, т.е. 7 македонски во 2017, што е супер бројка. Задоволен.

-ќе ги изгледам сите „Оскаровски“
Прегледај го приврзокот 182394

И овде потфрлив. Само 2 филма, т.е. само 1% подобрување.

-Film Club!
Прегледај го приврзокот 182395

Испуштив 3 од клубот (плус и новиот кој е од денес, затоа 4). Ама ќе ги изгледам и тие во 2018.

-5X Film challenge
Прегледај го приврзокот 182396

Тука бев добар. Од 68%, скок на 75%. Продолжуваме и во 2018 со нови теми!

Темата со Пат околу светот за 80 филма не ја продолжив, па така не знам каков ми е резултатот таму, ама од минимум 30 држави сигурно сум гледал по еден филм.

-Ќе изгледам што е можно повеќе филмови од новата КАЈГАНА ТОП 250 листа.
Прегледај го приврзокот 182397

Исто 3% напредок. Сум изгледал 9 филма во 2017.

-еве ми го резултатот од филмовите од 2017
Прегледај го приврзокот 182398

Многу послабо од 33% од 2016, кои сега се зголемени на цели 42%, а плус имаше и многу повеќе филмови на таа листа. Ама 2017 тек почнува. Таму до март, април, уште едно 40-50, сигурно ќе изгледам.

И најголемата желба од сите, La La Land да добие Оскар, не ми се исполни. Годинава немам така фаворит, на невидено, ама еве, од најсериозните кандидати, до сега стискам палци за The Shape of Water.

Среќен сум што забавив со темпото во 2017, за разлика од ненормалната 2016, и најдов повеќе време за некои други работи. Од таму доаѓа и моето задоволство. Останува, реков, со исто (или дури уште послабо) темпо и во 2018.

На Кајгана, среќен сум што по 6 пат ја отворив темата за Оскарите, до година, среќен сум што и за некој ден ќе ја отворам, по јубилеен, 5 пат Moviespotting 2018 темата, а во март по 4 пат ќе имаме и Kajgana Movie Awards.

И пак, најсреќен од се сум што клубот се уште опстојува, иако со намален број на членови, но „колку сме, толку сме, токму сме!“ Секако, секој е добредојден да ни се приклучи, но некако многумина ветуваат, а не остваруваат. Еве, веќе го тераме 53 филм во клубот, што е одлична бројка, и освен темата за Генерална дискусија, не гледам дека некоја друга на подфорумот е толку активна како клубот. Продолжуваме со исто темпо и во 2018.

Пак, copy-paste-ирано од лани: најсреќен од сѐ сум што мислам дека придонесов да го направам ова наше катче поубаво место, иако со врзани раце и ограничени можности. Им благодарам пред сѐ на @џимеј и @wot , по стоти пат, за поддршката и ви благодарам на сите што сте најкул дружината на форумов. Во 2018 вам ви посакувам да имате филмска година како мојата 2016, и да останете најдобри! ;)
И за 2019, истите желби. Еве ги со резултатите од 2018:

-ќе ги изгледам сите серијали филмови за суперхерои за прв пат. И Супермени, и Бетмени, и Торови и Иксменови, и Спајдермени, и Авенџери...
Screenshot_1.jpg
Лани 58 филма, 32%. Значи сум гледал 8 нови суперхеројски и сум го подобрил процентот за 1%.

-ќе гледам што е можно повеќе светска кинематографија, за да надоместам се што сум пропуштил
Screenshot_2.jpg
Тука ми паднал процентот за 1%. Но тоа е поради фактот што ја дополнив листата. Инаку, од 64 изгледани до лани, сега 75. Значи 11 нови филма од светската кинематографија, затоа задоволен.

-ќе ги комплетирам сите филмови од Филмскиот каталог за тапчовци
Screenshot_3.jpg
2% напредок. Или од 122, на 128 филма комплетирани. Само 6 изгледани, до душа, ама и тоа е нешто. Задоволен.

-ќе пробам да ги изгледам сите филмови за Бонд
Screenshot_4.jpg
Мрднав тука, конечно. Од 0% и 0 филма, на 26% или 7 филма. Ако продолжам со тоа темпо, во 2021 ќе ги комплетирам Бондовците.

-ќе ја надминам бројката од 150 spotted movies
Screenshot_5.jpg
И тоа каков напредок! Очекував 150 филма годинава, а стигнав со 243, а реално, можам да истерам и до 250, ќе се потрудам. Одлична година за мене, презадоволен!


-ќе изгледам минимум 10 анимирани кои сум ги пропуштил до сега
Screenshot_6.jpg
Само 6 филма изгледани во 2018. Но ако ги додадам тие од 2018, кои ги нема на листата, ќе имам и повеќе од 10, затоа, и од овој предизвик задоволен.

-ќе ги изгледам сите македонски играни филмови
Screenshot_7.jpg
Само три филма. Далеку од 7% напредокот од лани.

-ќе ги изгледам сите „Оскаровски“
Screenshot_8.jpg
Од 39, на 44. Слабо!

-Film Club!
Screenshot_9.jpg
100% учинок во 2018. Ама остануваат четирите неизгледани од 2017 кои морам да ги надоместам до година.

-5X Film challenge
Screenshot_10.jpg
Тука бев добар. Од 94 филма, на 149, или цели 55 филма од предизвикот. Или во проценти од 75%, скок на 82%. Продолжуваме и во 2019 со нови теми, и малку модифициран предизвик во 3X!

-Ќе изгледам што е можно повеќе филмови од новата КАЈГАНА ТОП 250 листа.
Screenshot_11.jpg
Само 3 нови сум изгледал во 2018.

-еве ми го резултатот од филмовите од 2018
Screenshot_12.jpg
Но ќе има уште многу зашто сезоната на наградите допрва се вжештува.

На форумот: мило ми е што по седми пат ја отворив темата за Оскарите, среќен сум што и за некој ден ќе ја отворам, по 6 пат Moviespotting 2019 темата, а во март по 5 пат ќе имаме и Kajgana Movie Awards.

И најсреќен сум што клубот се уште опстојува. До кога, ќе видиме, но има неколку ентузијасти за кои се уште тераме со истата сила како на почетокот. А и не е така лошо, со оглед на тоа што по минимум 8 души го гледаат секој предложен филм. Пак, секој кој сака може да се приклучи, добредојден е. Продолжуваме со исто темпо и на стар начин и во 2019. На нам ни е убаво. Кој ги тииииит другите! ;)

И по трет пат, copy-paste од лани: пресреќен сум што мислам дека придонесов да го направам ова наше катче поубаво место, иако со врзани раце и ограничени можности. Им благодарам пред сѐ на @џимеј и @wot , по стоти пат, за поддршката и ви благодарам на сите што сте најкул дружината на форумов. Во 2019 вам ви посакувам да имате филмска година како мојата 2018, и да останете најдобри! ;) Па до кога гураме, гураме![DOUBLEPOST=1545673810][/DOUBLEPOST]
@Zlatikevichius ланската желба ми се исполни и се однесуваше на клубот. Оваа година, желбите ми се усмерени кон друг твој проект, кој за жал пропадна, а за среќа јас сакам да го реинсталираш. Сакам од 01.01 5х предизвикот повторно да го пуштиш in motion.
Барем една желба во 2018 ти се оствари, а претпоставувам не е единствена. Предизвикот постои и опстојува, и ќе го продолжиме во 2019. Затоа, ко ќе ми посакуваш нешто ново, посакај ми 10 000 евра, на пример, наместо тема. :D
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
7.957
Поени од реакции
7.225
Приклучување на 5x филмскиот предизвик и гледање на останатите филмови од филм клубот, што до февруари, најкасно март ќе си ја остварам. Тоа и да се преселам од сивово граТче кај што сум моментално и 2019 би ми била бонбона. (not that anyone cares)

И да, Филм и ТВ ми останува најкул подфорум со најкул ликови. :love:
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.910
Поени од реакции
48.770
test
Во новава година посакувам да има што помалце филмови со суперхерои... напнаа веќе со ваквите дела, ама вака кога ќе видам, нема во брзо време да ми се исполни желбата :(
Да се самоцитирам... Среќна нова филмаџии :)

Ај трета мајка... :/
Четврта мајка... :(
 

Xibalba

Punctum vivimus
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.785
Поени од реакции
10.431
Четврта мајка... :(
До колку планираш да броиш? :D
Пошто филмовите со суперхерои им се cash-cow на големите продукциски студија.

Он топик:
Во 2019 би сакал да почне да се снима ново продолжение на Blade runner, Ридли Скот имаше некоја изјава дека уште еден дел е можен, па зошто да не почнат да го реализираат следната година.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.910
Поени од реакции
48.770
До колку планираш да броиш? :D
Додека не престанат да ги снимаат :)

Види го њотомир ми ставил некаква казна за четвртата мајка :boksix:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.166
Поени од реакции
33.656
Вил Ферел пак да сними добра комедија.


(се зезам, знам дека више е немогуќе тоа)
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.000
Поени од реакции
5.721
Со мало закаснување оваа година, ама еве сум :X3:

Во новата 2019та посакувам:

@џимеј оваа желба ќе ја пишувам овде секоја година додека не ми се исполни. Сакам оваа година да ја држам во раце првата твоја книга.
@wot да ти продолжи 2019та како што ти заврши 2018та, со многу забава, алкохол, искуства, незаборавни моменти и љубов (both emotional and physical)
@grande-juve оваа година да си имаш многу весели и исполнети моменти со Кити и уште мноооогу Неделни филмски маратони
@Zlatikevichius ќе го испробаме ли 4К твто годинава?
@wicked_1 чиста привилегија е што ти пишувам у темава годинава, ми немаш стапнато во подфорумот, ако веќе не доаѓаш тука, доаѓај на гости почесто
@Red John со помалку сајкови во ДМс и повеќе пазење Фарси
@Goodfella те заборавивме, елај си ни
@Хефест види го ланското. Со среча. Кој заврши последен части пиво.
@Iceboy исто повеќе да се вртка низ подфорумов
@Донев самтинг самтинг Челзи? Also, врати ни ја Маги
@Маги самтинг самтинг Челзи? И да ни се вратиш
@moongoses ни е мвп, му посакувам успешна филмска година и квалитетни филмови во предизвкот
@whatto да си го врати филмското моџо и да дојде еднаш барем да ја дружи сектата на кино
@Толстој ти простуваме што не напушти и ти посакувам успешна академска година, не завлекувај како мене и Хефче
@Io Sono Interista ни се врати јеј, велл неам поим од овде натаму, остани I guess.
@Васил МКД да ни дојде во предизвикот yasyasyas!!
А исто и @MAJA 345
@Zarniwoop за ќотек си, и ти посакувам ќотек во новата година
@Scirea да им даде шанса на суперхеројските :'(
@Ендорфиниус да ја фрли цела заштеда на суперхеројски
@Krk1 тебе сакам да те запознаам годинава, сметај се поканет на филмските собири оваа година
@devilko да биде помалку mean со мене :((
@dragonsky да фати женска годинава за фајнли да кренеме глава од мемињата и општиот спам што ни го презентира дејли

На сите што не ги спомнав, пред се да им се извинам што останаа без таг, ама им посакувам многу убавини во новата година, оваа година нема хонорари меншн зашто лани изумив неколкумина и после ми беше криво што не сум ги вметнала во хонорари меншн барем, затоа оваа година сите што ќе го прочитате ова а не сте тагнати consider yourself во хонорари меншн и ми фалите и доаѓајте ни почесто и така :love:

Среќна нова на сите! <3
 
На врв Bottom