Вмешаноста на црквата некогаш и сега

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Природните науки воопшто не се косат со Библијата, оти самата Библија е основа за истите. Проблемот настанува во моментот кога модерно ориентираните науки и научници се обидуваат да „докажат„ дека нештата во Светов и самиот живот се створени „онака„, сами од себе, и на кои Бог Творецот ѓоамити не им е потребен.
Micko be od den na den se pogolemi biseri tresesh....(nemam veke mesto u potpis)..Znaci osnovata na Hemija Biologija i Fizika treba da se bara u biblijata ...i na sekoja prasanje\pojava odgovorot ke bide ist..."bog" taka sakal\resil...so ubo lesno nemora nikoj da zamara da istrazuva nisto...za se si ima odgovor! :facepalm: So koj toa diskutirame nie...cccc!
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Секуларизмот е ист секаде,нема комунистички или капиталистички.Во глобала комунистите се творците на секуларизмот,одамна пред сите за време на француската република,кога паѓа монархијата.Подоцна тој е прифатен од нивните големи пријатели САД,подоцна од останатите земји во светот.Изменетоста доаѓа од различните религии во тие земји.Затоа тоа така го гледаш ,а не го сваќаш.Секуларизам во арапски земји,секуларизам во будистички земји.
Треба да ја увидиш прво разликата меѓу секуларизација и секуларизам, очигледно ги мешаш.Секуларизмот е многу растеглив очигледно, а воедно непрактичен. Еве ти само за пример неколку држави сите секуларни односот кон веронаука секаде различен.
Во Романија, уште од Револуцијата во 1990 година, државата ја врати веронауката во образовниот систем која пос-тоела и пред Втората светска војна
Во Чешка е воведен предметот религиозно воспитание во сите државни училишта и се изучува главно христијанската католичка традиција.
Од 1997 година, во соседна Бугарија вероучението е воведено како изборен предмет.
Во Србија со указ на премиерот Зоран Гинѓиќ, од 2000 година воведени се изборните предмети веронаука и граѓанска култура.
Во Грција православниот катихизис се учи и во основното и во средното образование, а предметот е задолжителен за сите.
Германија исто така има веронаука.
Албанија е единствена европска земја во која во никаква форма нема веронаука.
Македонија (мислам дека) факултативно се изучува се изучува веронаука.
Значи многу други земји и многу постабилни од Македонија сериозно се изучува овој премет, е сега како и за многу други работи во ’’јаката ’’ни држава така и со веронауката стана каша попара. Чуле неразбрале се дереа абдали секуларизација, вера, догми,21 век...оние што аргументираа никој не ги слуша бидејќи право има оној кој вика најсилно, и на крај комуњарските судии пресудија во демократски дух. Остави.[DOUBLEPOST=1441979767][/DOUBLEPOST]
И како би изгледала наставна програма математика, физика или хемија и биологија во една таква верска школа? И што тоа не е вистина од тие предмети (ако изземеш постанок на живот и такви ситници) кои сега се изучуваат, каде ги гледаш грешките?
https://mk.wikipedia.org/wiki/Константинополски_универзитет
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
.Znaci osnovata na Hemija Biologija i Fizika treba da se bara u biblijata ..
Хммм, а според тебе, кај треба да ја бараме нивната основа?[DOUBLEPOST=1441981700][/DOUBLEPOST]
:tapp: Не си сериозен ваљда со муабетиве. Јас не живеам според Библијата, ниту ги негирам тие науки. Чинам ти го напиша сето тоа. Не знам дали стварно не се сеќаваш што збореше вчера.
И вчера, и денес и утре (нека даде Бог живот и здравје...) го велам и ќе го велам истото. Нечие неразбирање не е мој проблем.[DOUBLEPOST=1441981743][/DOUBLEPOST]
а таа задача е?
Да прибира, крштева, поучува, спасува...[DOUBLEPOST=1441981887][/DOUBLEPOST]
да отвора средни и високи школи, не основни?
Не и лични желби...[DOUBLEPOST=1441981982][/DOUBLEPOST]
Инаку се работи за деца, со кои нема заебанција и филозофирање.
Постојниот образовен систем е гнил у суштина па такви ликови и произведува: луѓе, чиј животен идеал е поседувањето најнов модел од „Ај фон„ или некој „таблет„.[DOUBLEPOST=1441982086][/DOUBLEPOST]
На пример настанокот на светот, староста на земјата и вселената, настанокот на живиот свет и нивна еволуција...... сето тоа науката го објаснува и го побива госпот дека било како тој шо вели
Е ајде де, дај наведи еден единствен научен метод за побивање на Божјото постоење.

Еволуцијата како „...лага која трае...„ веќе е провалена.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Хммм, а според тебе, кај треба да ја бараме нивната основа?[DOUBLEPOST=1441981700][/DOUBLEPOST]

И вчера, и денес и утре (нека даде Бог живот и здравје...) го велам и ќе го велам истото. Нечие неразбирање не е мој проблем.[DOUBLEPOST=1441981743][/DOUBLEPOST]

Да прибира, крштева, поучува, спасува...[DOUBLEPOST=1441981887][/DOUBLEPOST]

Не и лични желби...[DOUBLEPOST=1441981982][/DOUBLEPOST]

Постојниот образовен систем е гнил у суштина па такви ликови и произведува: луѓе, чиј животен идеал е поседувањето најнов модел од „Ај фон„ или некој „таблет„.[DOUBLEPOST=1441982086][/DOUBLEPOST]

Е ајде де, дај наведи еден единствен научен метод за побивање на Божјото постоење.

Еволуцијата како „...лага која трае...„ веќе е провалена.
Бла, бла, бла...

Како не ти се смачи да труеш со идиотизми, ден по ден, по 12 саати на ден. Чудо едно.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Лагата се побива со вистина, но ти си далеку од вистината. Последично, лажните богови се побиваат со живиот и објавен Бог, а не со овосветовни науки и техники.
Тебе вистината око да ти извади нема да ја видиш.
Како треба да „изгледа„ доказот за докажување/побивање нечии лични ставови, упатени кон други субјекти?
Ти треба најдобро да знаеш како изгледа, 99% од постовите ти се во таа насока.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Е ајде де, дај наведи еден единствен научен метод за побивање на Божјото постоење.
Meтодот е лесен и може многу брзо да се спроведе до колку сакаат верниците, Имено кај Марко 16 Исус вели:

17 А знаците, на оние што ќе поверуваат, ќе им бидат овие: со Моето име ќе истеруваат бесови; ќе говорат нови јазици;
18 ќе фаќаат змии и ако Нешто смртомосно испијат, нема да им навреди; на болни ќе полагаат раце и тие ќе оздравувааат.”
Постоење на бог кој дал таква изјава се проверува да верник, кој поверувал пред научна комисија испие цијанид и тој не би требало да му наштети.
Но пошто од досегашни дискусии знам дека ни еден верник нема петља на тој начин да го докаже постоењето на госпот, може и вака.

Спрема Јован 14, Исус рекол:
12 Вистина, вистина ви велам: кој верува во Мене, делата што ги вршам Јас и тој ќе ги врши, и поголеми од нив ќе врши; оти Ја си одам при Својот Отец;
13 и што и да посакате од Отецот во Мое име, ќе ви го направам, за да се прослави Отецот преку Синот.
14 Ако посакате нешто во Мое име, Јас ќе го направам.
Тука без страв за својот живот треба да се направи експеримент и верниците да го замолат госпот да направи нешто нешто корисно за сите луѓе на светот нешто шо само поган неранимајко нема да го услиши, пример да од утре нема болни и гладни деца. Толку. И утре да се провери дали уште низ светот има болни и гладни деца и да се заклучи дека госпот е измислица до колку не е услишена таа молба
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Постојниот образовен систем е гнил у суштина па такви ликови и произведува: луѓе, чиј животен идеал е поседувањето најнов модел од „Ај фон„ или некој „таблет„.
Mesto veronauka oni apple inzinjering mi ucat...Nego micko kako ke im go obajnime dark ajgot i krstonosni vojni na decata bez da dobijat pogresna slika za crkvata..odnosno deka ne bilo bozjla vojla? Da kazeme deka crkvata se promenila\evoluirala ke bide grev neli?

Еволуцијата како „...лага која трае...„ веќе е провалена.
Tacno ... primer Adam i Eva se stvoreni beli ...i site luge na zemjava denes se beli ili ne?

Е ајде де, дај наведи еден единствен научен метод за побивање на Божјото постоење
Za da spovede vakov naucen metod prvin treba da se dokaze deka nesto takvo postoi! Eve poveli dokazi prvin!
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Постојниот образовен систем е гнил у суштина па такви ликови и произведува: луѓе, чиј животен идеал е поседувањето најнов модел од „Ај фон„ или некој „таблет„.
Ова ти од сопствено искуство? Или ти можда на Папуа Нова Гвинеа се школуваше?
Заборави да ја ја дополниш листата на “луксузна стока“ со музички систем од неколку илјади евра.... или гладта за пари, на пр. не доволна плата па во слободно време (па дури и можеби злоупотребувањето на работното) барање на дополнителна тезга.... и тн...
Не ме ни чуди христијанин (и тоа од онаа највистинската вистинска црква) едно да зборува, друго да мисли а нешто сосем трето да прави. Имате и добри учители за таа работа, оние малку мрсничките со бради и црни фустани, кои велат не ме гледај што правам, слушај што зборам.
Еволуцијата како „...лага која трае...„ веќе е провалена.
За да ја знаеш лагата треба да ја знаеш вистината, што со тебе не е случај.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Полека вие,човеков ќе го разубедите како наваливте сите.Немој утре да гледаме како од прозор летаат икони,кандила,мантии:D.Ајде јас ќе го прашам од друг аспект.Мики дали Исус како Син Божји ги знаел сите настани,минати и идни?И ако знаел дека ќе дојде некој Кој ќе зборува во Негово Име,зошто тоа никогаш не го кажал.Нигде во Новиот Завет нема пишано за Мухамед,кој успеал да придобие половина свет.Друго дали негде пишал дека човекот ќе успее да отиде далеку до границите на Сончевиот Систем?Дали има кажано дека со помош на генетскиот инжинеринг приносите на жетвата,добитокот,млекото,живината ќе бидат големи?Дали им кажал на луѓето тогаш дека има неоткриени континенти кои треба да ги посетат?Јас такво нешто нигде немам прочитано во Библијата,а тоа не се некои безначајни работи кои се случиле.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Постојниот образовен систем е гнил у суштина па такви ликови и произведува: луѓе, чиј животен идеал е поседувањето најнов модел од „Ај фон„ или некој „таблет„...
Наместо да заврши богословија па идеал да му е најнов модел на мерцедес, ауди, масерати

1.jpg 2.jpg 3.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тебе вистината око да ти извади нема да ја видиш.
Е ако де, и двете нека ми ги истера, само дај конечно (аман веќе...) кажи ми ја вистината.[DOUBLEPOST=1442003175][/DOUBLEPOST]
Ти треба најдобро да знаеш како изгледа, 99% од постовите ти се во таа насока.
Не знам: дај кажи ми.[DOUBLEPOST=1442003331][/DOUBLEPOST]
Nego micko kako ke im go obajnime dark ajgot i krstonosni vojni na decata bez da dobijat pogresna slika za crkvata.
Суб,

проблемот се решава едноставно: токму ти ќе ги просветлиш деците и они веднаш ќе си помислат дека „даркот„ у ствари, бил многу „брајт„.[DOUBLEPOST=1442003378][/DOUBLEPOST]
... primer Adam i Eva se stvoreni beli ...!
Ова ти е генијална мисла извадена од задникот?...[DOUBLEPOST=1442003422][/DOUBLEPOST]
Za da spovede vakov naucen metod prvin treba da se dokaze deka nesto takvo postoi! Eve poveli dokazi prvin!
За тебе, репризно у недела...[DOUBLEPOST=1442003464][/DOUBLEPOST]
За да ја знаеш лагата треба да ја знаеш вистината, што со тебе не е случај.
А кој е твојот „случај„?...[DOUBLEPOST=1442003557][/DOUBLEPOST]
Ова ти од сопствено искуство? Или ти можда на Папуа Нова Гвинеа се школуваше?
Заборави да ја ја дополниш листата на “луксузна стока“ со музички систем од неколку илјади евра.... или гладта за пари, на пр. не доволна плата па во слободно време (па дури и можеби злоупотребувањето на работното) барање на дополнителна тезга.... и тн...
Не ме ни чуди христијанин (и тоа од онаа највистинската вистинска црква) едно да зборува, друго да мисли а нешто сосем трето да прави. Имате и добри учители за таа работа, оние малку мрсничките со бради и црни фустани, кои велат не ме гледај што правам, слушај што зборам.
.
Сакаш да ти пратам фотки од мојата аудо-опрема и фонотека?

И?

Што после?

Ќе ги стајш на форумов?...:sneaky:[DOUBLEPOST=1442003622][/DOUBLEPOST]
Полека вие,човеков ќе го разубедите како наваливте сите.Немој утре да гледаме како од прозор летаат икони,кандила,мантии:D.Ајде јас ќе го прашам од друг аспект.Мики дали Исус како Син Божји ги знаел сите настани,минати и идни?И ако знаел дека ќе дојде некој Кој ќе зборува во Негово Име,зошто тоа никогаш не го кажал.Нигде во Новиот Завет нема пишано за Мухамед,кој успеал да придобие половина свет.Друго дали негде пишал дека човекот ќе успее да отиде далеку до границите на Сончевиот Систем?Дали има кажано дека со помош на генетскиот инжинеринг приносите на жетвата,добитокот,млекото,живината ќе бидат големи?Дали им кажал на луѓето тогаш дека има неоткриени континенти кои треба да ги посетат?Јас такво нешто нигде немам прочитано во Библијата,а тоа не се некои безначајни работи кои се случиле.
Ај фати си златна рипка...[DOUBLEPOST=1442003728][/DOUBLEPOST]
Или најнов фото-апарат.

Ствар укуса, не?...:sneaky:[DOUBLEPOST=1442003817][/DOUBLEPOST]
Заборави да ја ја дополниш листата на “луксузна стока“ со музички систем од неколку илјади евра.... или гладта за пари, на пр. не доволна плата па во слободно време (па дури и можеби злоупотребувањето на работното) барање на дополнителна тезга.... и тн...
Ти, што ќе се пофалиш?
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
или некој фишеров или маранцов лампаш... сите сме робови на овоземни задоволства
Не сум стигнал до „лампаш„ ...:(...ама никад не се знае...:icon_lol:
А „Маранц„ е ретко добра фирма, која успеа да преживее, а има и што да понуди од аудио/видео техниката.

А постојат „задоволства„ и „задоволства„.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
А кој е твојот „случај„?...
Немам јас случај, ти ги имаш случаи и то подоста. Ем тврдиш дека твојог бог е вистинит на основ на верување, без доказ, Ем тврдиш дека другите се невистинити, повторно без доказ. Запрашај се.....
Сакаш да ти пратам фотки од мојата аудо-опрема и фонотека?

И?

Што после?

Ќе ги стајш на форумов?...:sneaky:
Нема јас потреба да ставам ништо на форумов, но кога ќе обвиниш некого за “ајфонманија“ погледни се себе си прво. Твојата лицемерност немој нас да ни ја продаваш, знаеме.
Ти, што ќе се пофалиш?
Ја арен бе, фала му на бога (Один се разбира а не тој твојот лажен бог).
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Немам јас случај, ти ги имаш случаи и то подоста. Ем тврдиш дека твојог бог е вистинит на основ на верување, без доказ, Ем тврдиш дека другите се невистинити, повторно без доказ. Запрашај се.....
Доказите се веќе поставени: кој има уши, нека слушне, кој има очи, нека види.[DOUBLEPOST=1442006023][/DOUBLEPOST]
Нема јас потреба да ставам ништо на форумов, но кога ќе обвиниш некого за “ајфонманија“ погледни се себе си прво. Твојата лицемерност немој нас да ни ја продаваш, знаеме.
Да, се гледам себе си: убав и паметен.
И скромен, оф корс...[DOUBLEPOST=1442006068][/DOUBLEPOST]
Ја арен бе, фала му на бога (Один се разбира а не тој твојот лажен бог).
И ја‘, слава на благиот Бог (не на Один).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom