Вмешаноста на црквата некогаш и сега

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Meтодот е лесен и може многу брзо да се спроведе до колку сакаат верниците, Имено кај Марко 16 Исус вели:
„Методата„ на свесно и целисходно труење на некој субјект, за да видиме колку му е јака верата, може да биде „..од големо научно значење..„ така, што „...научно ќе „заклучиме...„ дека...хмммм...„...заморчето е мртво...„. :coffee:

Кажи ми сам, што е „научно„ во нечие свесно труење? Како може нечија вера да се измери со научен метод и кој е тој метод?

Патем кажано, веќе имаш мој одговор на ова прашање, ама се чини дека истиот не ти е по мерак па пак и пак прашуваш едно и исто прашање.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
„Методата„ на свесно и целисходно труење на некој субјект, за да видиме колку му е јака верата, може да биде „..од големо научно значење..„ така, што „...научно ќе „заклучиме...„ дека...хмммм...„...заморчето е мртво...„. :coffee:

Кажи ми сам, што е „научно„ во нечие свесно труење? Како може нечија вера да се измери со научен метод и кој е тој метод?

Патем кажано, веќе имаш мој одговор на ова прашање, ама се чини дека истиот не ти е по мерак па пак и пак прашуваш едно и исто прашање.
Мики, знаците на оној кој поверува дека постои бог и дека тој бог е Исус го даде самиот Исус. Не се ова зборови ни на Буда, ни на Кришна ни на Один ни на Озирис, ни на Баал, ни на Митра, ни на Алах, ни на Маниту, ни на Сварог ни на Зевс.
На вашио бог, даден збор - ветување дека на оној кој поверувал во него - отров нема да му нашкоди.
Али пошто заклучивме дека и вие не верувате во тие зборови на Исус, предложив за вас далеку побезопасен метод, како што рече Исус било што да побарате - то ќе ви се исполни за славата на татко му на исус.
Да не одиме сега на оние детски муабети “ај посакај миљон евра , или да ми дај најјаката женска или да ми позлати колата .... одиме на нешо шо дури ни Исус кога би бил стварно бог - не би можел да го одбие - молитва од верник или верници (ако ве има појќе) да го замолите да нема повеќе болни и гладни деца на светот.
Па да видиме дали постои или не госпот кој ветил дека било што да го замолите - тоа ќе ви се исполни
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики, знаците на оној кој поверува дека постои бог и дека тој бог е Исус го даде самиот Исус. Не се ова зборови ни на Буда, ни на Кришна ни на Один ни на Озирис, ни на Баал, ни на Митра, ни на Алах, ни на Маниту, ни на Сварог ни на Зевс.
На вашио бог, даден збор - ветување дека на оној кој поверувал во него - отров нема да му нашкоди.
Али пошто заклучивме дека и вие не верувате во тие зборови на Исус, предложив за вас далеку побезопасен метод, како што рече Исус било што да побарате - то ќе ви се исполни за славата на татко му на исус.
Да не одиме сега на оние детски муабети “ај посакај миљон евра , или да ми дај најјаката женска или да ми позлати колата .... одиме на нешо шо дури ни Исус кога би бил стварно бог - не би можел да го одбие - молитва од верник или верници (ако ве има појќе) да го замолите да нема повеќе болни и гладни деца на светот.
Па да видиме дали постои или не госпот кој ветил дека било што да го замолите - тоа ќе ви се исполни
Одговор:

„...Патем кажано, веќе имаш мој одговор на ова прашање, ама се чини дека истиот не ти е по мерак па пак и пак прашуваш едно и исто прашање....„.

Превземено од:

http://forum.kajgana.com/threads/Вмешаноста-на-црквата-некогаш-и-сега.71042/page-11#post-7402778
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Одговор:

„...Патем кажано, веќе имаш мој одговор на ова прашање, ама се чини дека истиот не ти е по мерак па пак и пак прашуваш едно и исто прашање....„.

Превземено од:

http://forum.kajgana.com/threads/Вмешаноста-на-црквата-некогаш-и-сега.71042/page-11#post-7402778
Мене не ме интересира твојот одговор, туку на верник кој поверувал навистина дека Исус е бог и поверувал дека ако испие отров нема да му нашкоди или дека негова молитва каде ќе бара било што од госпот - ќе му биде услишана.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Не сум стигнал до „лампаш„ ...:(...ама никад не се знае...:icon_lol:
А „Маранц„ е ретко добра фирма, која успеа да преживее, а има и што да понуди од аудио/видео техниката.

А постојат „задоволства„ и „задоволства„.
Зависи,некои свештеници имаат и задоволства да онадат нешто од Содома,а за нив тоа не е грев,туку само за смртниците-обичните верници.Кој ќе ги суди нив?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зависи,некои свештеници имаат и задоволства да онадат нешто од Содома,а за нив тоа не е грев,туку само за смртниците-обичните верници.Кој ќе ги суди нив?
За секого од нас, постои праведниот Судуја: Христос, кој ќе им суди и на верните во Неговата Црква, согласно нивната вера и дела.

Туку, ако веќе знаеш некој таков содомит, кој е дел од Црквата, дај посочи ни го, по име и презиме, оти у спротивно, ќе си помислам дека само „набадаш„ произволности и фантазни, засновани на твојата омраза кон Црквата и последично, кој Христа Бога.[DOUBLEPOST=1442067984][/DOUBLEPOST]
Мене не ме интересира твојот одговор, туку на верник кој поверувал навистина дека Исус е бог и поверувал дека ако испие отров нема да му нашкоди или дека негова молитва каде ќе бара било што од госпот - ќе му биде услишана.
И мене не ме истересира твоето прашање, оти истото веќе е одговорено, а ти упрно избегнуваш да одговориш на до тебе упатените прашања.

Така, неќе моќи: не може само да прашуваш, а да ескивираш од одговарање.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
И мене не ме истересира твоето прашање, оти истото веќе е одговорено, а ти упрно избегнуваш да одговориш на до тебе упатените прашања.

Така, неќе моќи: не може само да прашуваш, а да ескивираш од одговарање.
Tи даваш одговор во име на една од многуте рисјански цркви која не е ни најоригинална ни најстара, твојот одговор на ова е дека зборовите на Исус дека отров на вистински верници нема да делува и дека молитвите на вистински верници ќе бидат услишени е - дека тоа не е вистина
Ќе почекаме некој друг верник да покаже дека постои бог, вие не можете.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Tи даваш одговор во име на една од многуте рисјански цркви која не е ни најоригинална ни најстара, твојот одговор на ова е дека зборовите на Исус дека отров на вистински верници нема да делува и дека молитвите на вистински верници ќе бидат услишени е - дека тоа не е вистина
Ќе почекаме некој друг верник да покаже дека постои бог, вие не можете.
Ајде, постави го истово прашање уште пар илјади пати и може самото од себе ќе се одговори...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Ајде, постави го истово прашање уште пар илјади пати и може самото од себе ќе се одговори...
Mожеби, но она шо е сигурно е дека ти или било кој од твојата црква нема ни за жива глава да прифати да на дело ги потврди зборовите на госпот
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Доказите се веќе поставени: кој има уши, нека слушне, кој има очи, нека види.
Тоа што ти го мислиш дека е доказ, не е. И уши имаме и очи имаме само вера немаме. Верата е за наивните (да не употребам некој друг збор). Тоа што ти веруваш дека е вистина, посакуваш да е вистина, се надеваш дека е вистина.... итн, е една работа а што е вистина е сосем петнаеста работа.
Да, се гледам себе си: убав и паметен.
И скромен, оф корс...
Убав тој на мајка. :pipi: Да ја замолиш да ти купи огледалце, пошто ти штедиш за лампаш.
А скромен ептен се гледа бетер и од “лукавиот“.
И ја‘, слава на благиот Бог (не на Один).
“Ствар укуса“, што би рекол ти, нали :). А за “укуси“ не се расправа.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Mожеби, но она шо е сигурно е дека ти или било кој од твојата црква нема ни за жива глава да прифати да на дело ги потврди зборовите на госпот
Океј...

Ја‘ ќе причекам да се јавиТ припаник од „најстарата„ црква и да ни дајт точен одговор на твоето веќе одговорено прашање.[DOUBLEPOST=1442082244][/DOUBLEPOST]
Тоа што ти го мислиш дека е доказ, не е.
И спред тебе, како треба да „изгледа„ доказот?
Дај нацртај го, за да бидиТ по воочлив.[DOUBLEPOST=1442082296][/DOUBLEPOST]
И уши имаме и очи имаме само вера немаме.
„Само вера„ немате?...
И мојов ПЦ нема вера...:icon_lol:[DOUBLEPOST=1442082375][/DOUBLEPOST]
Тоа што ти веруваш дека е вистина, посакуваш да е вистина, се надеваш дека е вистина.... итн, е една работа а што е вистина е сосем петнаеста работа.
.
Вистината е?...[DOUBLEPOST=1442082446][/DOUBLEPOST]
Убав тој на мајка. :pipi: Да ја замолиш да ти купи огледалце, пошто ти штедиш за лампаш.
А скромен ептен се гледа бетер и од “лукавиот“.
Призна‘ам: скромен сум си, по природа а и по оштество. А и дргутие атрибути не ми губат на вредност.[DOUBLEPOST=1442082547][/DOUBLEPOST]
“Ствар укуса“, што би рекол ти, нали :). А за “укуси“ не се расправа.
Тачно: ја‘ на пример, нејќам „појачало„ со лампи, туку сос транзистори, не интегрирани, туку поединечни, најмалу по 3-4 по „канал„, поставени на добро развиен ребраст ладилник. Не мора да се MOS-FET, може и од “обичните„.
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
И спред тебе, како треба да „изгледа„ доказот?
Дај нацртај го, за да бидиТ по воочлив.
Кога ќе имаш доказ и ќе знаеш како изгледа. Верата и доказите не одат заедно.
„Само вера„ немате?...
Многу што немаме. Непотребни работи не ни требаат.
И мојов ПЦ нема вера...:icon_lol:
Паметен компјутер, за разлика........
Вистината е?...
....различна од верата
9753 пати ја имам пишано вистната ама ти не сакаш тоа да биде вистина подрага ти е лагата.
Призна‘ам: скромен сум си, по природа а и по оштество. А и дргутие атрибути не ми губат на вредност.
Фали ме усто......... да познато ми е. Типично за христијанин.
Тачно: ја‘ на пример, нејќам „појачало„ со лампи, туку сос транзистори, не интегрирани, туку поединечни, најмалу по 3-4 по „канал„, поставени на добро развиен ребраст ладилник. Не мора да се MOS-FET, може и од “обичните„.
Ме заболе (знаеш што) за твој “укус“. Се додека твојот “укус“ не го фаворизираш над укусите на другите ок си.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кога ќе имаш доказ и ќе знаеш како изгледа. Верата и доказите не одат заедно.

Многу што немаме. Непотребни работи не ни требаат.

Паметен компјутер, за разлика........

....различна од верата
9753 пати ја имам пишано вистната ама ти не сакаш тоа да биде вистина подрага ти е лагата.

Фали ме усто......... да познато ми е. Типично за христијанин.

Ме заболе (знаеш што) за твој “укус“. Се додека твојот “укус“ не го фаворизираш над укусите на другите ок си.
...Срк...:coffee:
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Суб,

проблемот се решава едноставно: токму ти ќе ги просветлиш деците и они веднаш ќе си помислат дека „даркот„ у ствари, бил многу „брајт„.
Ова ти е генијална мисла извадена од задникот?...

За тебе, репризно у недела..
Abe micko nemoj vakvi oidgovori...ami ova ne e hristijanski ...ne si ja gazi verata....Poleka te obzema lukaviot...! Pazi se!
Nego so prajme so crnite i zutive rasi ...koj gi sozdal niv...ne mi odgovori?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom