Вистината за ЕУ која се премолчува

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.207
Поени од реакции
5.164
hrvatska i ostanatite post-komunisticki zemji koi posledni vlegoa vo EU,
imaat minimalni pridobivki, ako voopsto i takvi.

bas vo noemvri bev vo hrvatska. osven so sekoj den polnat avtobusi za avstrija i germanija za iseluvanje
nesto povekje EU turisti im doagjaat, druga promena nema.

makedonci i drugi non-eu balkanci odat tamu za da rabotat kelneri, taksisti i slicno,
posto nemaat rabotnici za toa.
1595931425929.png
1595931457934.png
Тоа што се иселуваат Хрватите има за последица рапиден раст на платите и пад на невработеноста. Огромен социјален проблем се реши и сега Хрватска лани имаше најголемо доселување во својата историја (и странци и Хрвати што се враќаат). Тоа е, живееме во глоализиран свет и треба секоја земја, посебно малите да научат што подобро да навигираат во него.

Ако ти смета тоа што Кауфланд и Лидл се најголеми ланци на продавници, нека ти смета тогаш што Венеција гради систем за одбрана од поплави правен во Сплит. Ако ти смета увозот на рандом чоколади од Чешка нека ти сметаат рекордните извози во Европа на Подравка и Краш.
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.013
Поени од реакции
1.489
Прегледај го приврзокот 260586
Прегледај го приврзокот 260587
Тоа што се иселуваат Хрватите има за последица рапиден раст на платите и пад на невработеноста. Огромен социјален проблем се реши и сега Хрватска лани имаше најголемо доселување во својата историја (и странци и Хрвати што се враќаат). Тоа е, живееме во глоализиран свет и треба секоја земја, посебно малите да научат што подобро да навигираат во него.

Ако ти смета тоа што Кауфланд и Лидл се најголеми ланци на продавници, нека ти смета тогаш што Венеција гради систем за одбрана од поплави правен во Сплит. Ако ти смета увозот на рандом чоколади од Чешка нека ти сметаат рекордните извози во Европа на Подравка и Краш.
ni pisav deka mi smeta izvoz/migracija/razmena, ni pa mi smeta, posto i jas sum momentalno nadvor od mkd.

komentarot mi bese na baza na kratok prestoj vo zemjata vo zagreb i okolu split, od razgovori so lokalni ziteli,
i random likovi po prodavnici i kafikji niz zagreb.

nemam gledano oficijalni brojki za platite vo hrvatska, ama bi rekol deka toj soliden prosek so go postiras
e dobien na baza na pogolemi plati na mal del od populacija (It, ekonomija, najcesto vo Zagreb),
slicno kako kaj nas so skopje.

vo odnos na nevrabotenost - neli i vo mkd se namaluva vo poslednite godini?
koga imas zgolemena migracija od zemjata, namaluvanje na nevrabotenost
e rezultat na toa.
samo ako gledame na migracija na naselenieto kako resenie za nevrabotenost
vo zemjata, gi izbegnuvame realnite problemi.

jas prvicno komentirav za "pridobivkite" na hrvatska i ostanatite eu zemji koi
posledno vlegoa vo unijata, a ne na nivnite ziteli, koi dobija zeleno svetlo da
rabotat kade sakaat vo evropa.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.207
Поени од реакции
5.164
ni pisav deka mi smeta izvoz/migracija/razmena, ni pa mi smeta, posto i jas sum momentalno nadvor od mkd.

komentarot mi bese na baza na kratok prestoj vo zemjata vo zagreb i okolu split, od razgovori so lokalni ziteli,
i random likovi po prodavnici i kafikji niz zagreb.

nemam gledano oficijalni brojki za platite vo hrvatska, ama bi rekol deka toj soliden prosek so go postiras
e dobien na baza na pogolemi plati na mal del od populacija (It, ekonomija, najcesto vo Zagreb),
slicno kako kaj nas so skopje.

vo odnos na nevrabotenost - neli i vo mkd se namaluva vo poslednite godini?
koga imas zgolemena migracija od zemjata, namaluvanje na nevrabotenost
e rezultat na toa.
samo ako gledame na migracija na naselenieto kako resenie za nevrabotenost
vo zemjata, gi izbegnuvame realnite problemi.

jas prvicno komentirav za "pridobivkite" na hrvatska i ostanatite eu zemji koi
posledno vlegoa vo unijata, a ne na nivnite ziteli, koi dobija zeleno svetlo da
rabotat kade sakaat vo evropa.
Види вака, јас сум Хрват и многу добро знам како е таму.
Реалноста е дека и покрај серуцкањето на локалните на кои тоа им е национален спорт работите се доста отидени на подобро од 2013та наваму во секоја можна општествена гранка. Скоро секој што го знам во некој приватен разговор ќе каже, абе не е добро, али сега кога влеговме малку се мрднаа работите.

Таков големраст на платите не може да го напумпаат неколку големи плати, општо и на обичниот аргат платата е многу дигната. Дел поради даночните реформи што ги растеретија сите плати, дел поради притисокот од иселувањето. Не е само платата, дури и ароганцијата на газдите е ставена до некаде под контрола бидејќи работникот доби на сила. Не е тоа масовна промена, но сепак е во доста подобра позиција него 2013.

Невработеноста е добро да се намали, па макар и на таков начин. Подобро е 25-35 годишници да отидат во странство и да заработуваат за леб него да седат дома и да чекаат социјала. На крају крајева не е секој отиден за века отиден. Tатко ми отиде во Хамбург да работи се врати,а пола од неговите колеги Хрвати планираа или одеа назад веќе(а и од другата половина повеќето од понос нема да се вратат). Да, 70% од тие што отишле веројатно се засекогаш изгубени, но пак ќе праќаат дома пари за родители, ќе градат викендици, ќе користат автобуси, летови за назад за празници и сл. Во векој случај подобро него да седат дома без работа и да се чист трошок, да ја рушат цената на трудот и психолошки да пропаѓаат.
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.013
Поени од реакции
1.489
Види вака, јас сум Хрват и многу добро знам како е таму.
Реалноста е дека и покрај серуцкањето на локалните на кои тоа им е национален спорт работите се доста отидени на подобро од 2013та наваму во секоја можна општествена гранка. Скоро секој што го знам во некој приватен разговор ќе каже, абе не е добро, али сега кога влеговме малку се мрднаа работите.

Таков големраст на платите не може да го напумпаат неколку големи плати, општо и на обичниот аргат платата е многу дигната. Дел поради даночните реформи што ги растеретија сите плати, дел поради притисокот од иселувањето. Не е само платата, дури и ароганцијата на газдите е ставена до некаде под контрола бидејќи работникот доби на сила. Не е тоа масовна промена, но сепак е во доста подобра позиција него 2013.

Невработеноста е добро да се намали, па макар и на таков начин. Подобро е 25-35 годишници да отидат во странство и да заработуваат за леб него да седат дома и да чекаат социјала. На крају крајева не е секој отиден за века отиден. Tатко ми отиде во Хамбург да работи се врати,а пола од неговите колеги Хрвати планираа или одеа назад веќе(а и од другата половина повеќето од понос нема да се вратат). Да, 70% од тие што отишле веројатно се засекогаш изгубени, но пак ќе праќаат дома пари за родители, ќе градат викендици, ќе користат автобуси, летови за назад за празници и сл. Во векој случај подобро него да седат дома без работа и да се чист трошок, да ја рушат цената на трудот и психолошки да пропаѓаат.
jas pisav komentar bazirano na kratka poseta i mal primerok, ocigledno imas povekje i podobri informacii
konkretno za hrvatska. kukanjeto e balkanski regionalen sport :ROFLMAO:

tocno e i toa za povratnici i prakjanje pari nazad i patuvanja i se. ama tie pari/prihodi se na baza na iseluvanje.
toj "proces" e najizrazen vo Polska, od vleguvanje vo EU, masovno prakjanje rabotnici vo site bogati zemji,
i ogromen del od denesniot razvoj na zemjata e bazirano na vrakjanje na tie gasterbajteri i otvaranje mali i sredni firmi.
daj boze istoto da pocne da funkcionira i na balkan , i hrvatska i makedonija, i ostanati.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
8.948
Поени од реакции
8.780
Да не ме разбери некој погрешно, не го постирав текстот за да кажам дека во Хрватска е лошо или дека во ЕУ не чини, туку интересна е ситуацијата, прво затоа што сега Хрватска е во обратна ситуација од времето на СФРЈ, а втората е што ЕУ е во слична форма на СФРЈ.

Се разбира разликите се големи, носечките нации во ЕУ Французите и Германците во моментов цврсто се држат заедно, затоа што знаат што значи да си голем во овој мултиполарен свет составен од големи болокови, за разлика од Хрватите и Србите кои не го разбираа значењето на СФРЈ.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.236
Поени од реакции
880
девојката от сликата е Октјабрина Максимова и е жива и здрава во својат дом во санкт петербург Русија .На Санторини е немало убијство от 2018 година.Жената која сликаше Бојко е највероватно кај Божков во Дубај
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.424
Поени од реакции
20.076
девојката от сликата е Октјабрина Максимова и е жива и здрава во својат дом во санкт петербург Русија .На Санторини е немало убијство от 2018 година.Жената која сликаше Бојко е највероватно кај Божков во Дубај
Чекај сега, Бојко ја пеглал таа или што е работава точно.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.236
Поени од реакции
880
Чекај сега, Бојко ја пеглал таа или што е работава точно.
нема убиена девојка ,девојката от сликата (новината) е русинка и нема врзка ниту со Борисов ниту со Б'лгарија, на санторини немало убијство во последни две години.Целата вест е лажна
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.343
Поени од реакции
10.092
https://slobodarskastranka.blogspot.com/2020/02/pokrecemo-istragu-o-nestanku-jadranke.html?m=1&fbclid=IwAR3AwiT7CQmQ7RHyzBJvfgxy92aaQVe1q15NnmnVlKT2glXwhFG8j-aF_fk

испаѓа полошо во држави каде постои ЈАВНОСТ и народот не се плаши, таму државната мафија ги ликвидира сведоците.... не дека таму функционира правосудство, ама сепак во ЕУ се и незгодни се такви работи...
кај нас барем нема потреба од ликвидација на сведок, ЈОЈО и кривосудството се како куклен театар, за медиумите па да не трошам тастатура...
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
833
Поени од реакции
969

Меркел зборува за демократски вредности на 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид.
Но не зборува за тоа како уште многу заостанува по стандардот истокот на Германија.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
6.728
Поени од реакции
14.794

Нека ги дупат Орбан и Полјакот гнасите Брисељачки со консензусот. Ваљда ќе им падне на памет дека унијата не е повеќе ЕЗЈЧ со 6 членки и дека е тежок промашај такво одлучување со 27 држави.
 
На врв Bottom