Вистината за ЕУ која се премолчува

Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.379
Поени од реакции
30.050
А од друга страна, Полска и Унгарија, за секоја изречена критика и обвинување за наметнување политика од Брисел, да враќаат по една милијарда од добиените пари, што би било фер.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
6.726
Поени од реакции
14.791
А од друга страна, Полска и Унгарија, за секоја изречена критика и обвинување за наметнување политика од Брисел, да враќаат по една милијарда од добиените пари, што би било фер.
Дека тоа што го прават Орбанчо и Полјакот е да кажеме ,,нефер,, е повеќе од јасно. Но, искрено ми е баш мило да Брисељаците го почувствуваат на своја кожа нефер третманот од консензусот со кој нас не' тешат 30 години, а ништо по тоа не преземаат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Да се направи поголема (со поголем примерок) анкета, финансирана нормално од еу и од владата, сигурен сум % за во еу ќе биде на историско ниско ниво дури и кај македонците. Колку и да бил претходно.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
6.726
Поени од реакции
14.791
Да се направи поголема (со поголем примерок) анкета, финансирана нормално од еу и од владата, сигурен сум % за во еу ќе биде на историско ниско ниво дури и кај македонците. Колку и да бил претходно.
Нешто во контекстот. Иако само кај етничките Македонци на прво место е Србија.


Е сега после ветото од Блгарија чисто се сомневам дека повеќе од 0.5% ќе ги одберат како најголеми пријатели, а и дека ЕУ ќе остане на прво место.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.491
Дека тоа што го прават Орбанчо и Полјакот е да кажеме ,,нефер,, е повеќе од јасно. Но, искрено ми е баш мило да Брисељаците го почувствуваат на своја кожа нефер третманот од консензусот со кој нас не' тешат 30 години, а ништо по тоа не преземаат.
ne prezemaat deka ne mozat. za toa da se smeni potrebno e site da se soglasat, a toa nema da se sluci bidejki za nekolku drzavi moznosta na veto e nesto mnogu korisno.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.123
Поени од реакции
9.621
Проблемот всушност е мешањето на ЕУ во внатрешните работи на спомнатите држави членки. ЕУ, на чело со Германија, сакаат во Унгарија и Полска да се сменат одредени политики, и тоа сакаат да го постигнат преку контроверзниот нов механизам т.н. „Rule-of-Law“. За носење на легислатива за механизмот не е потребно апсолутно мнозинство, но за носењето на буџетот (нешто за помош за економските последици од КОВИД-19) е потребно таквото мнозинство - па Унгарија и Полска преку вето за буџетот всушност прават притисок за механизамот „Rule-of-Law“.

Проблемот со овој „Rule-of-Law“ „закон“ е што може да е толкува секако и никако, а најмногу зависно од толкувачот. Наводно се работи за некаков „суд“ кој ќе одлучува дали одредени држави „постапуваат по демократските принципи“, и ако не ги поминат критериумите тогаш нема да можат да го користат фондовите на ЕУ. Мене ме потсетува на Законот за говор на омраза, каде „говор на омраза“ има многу флуидна дефиниција па може да биде сѐ и сешто, зависно од толкувачот.

Подетално:
Poland joined Hungary in threatening to veto the European Union’s 1.8 trillion-euro ($2.1 trillion) budget over the bloc’s efforts to make sure funds only go to countries that adhere to democratic standards.
EU negotiators reached a preliminary agreement last week linking funds from the budget and stimulus package to adherence to the rule of law.

A junior party in Morawiecki’s government said on Tuesday that the proposal is an attempt by the EU and its biggest budget contributor Germany to force foreign values upon member nations. Without its support, the government doesn’t have a majority in parliament and would need opposition support to ratify EU plans to issue debt.

“Officials in Brussels are out of touch with reality,” Polish Finance Minister Tadeusz Koscinski told Polsat News late on Thursday. “It is not clear who will decide whether there is the rule of law in Poland.”

The EU only needs a qualified majority of nations to impose the rule-of-law conditions, but requires the unanimous approval of all member states and a majority of EU lawmakers to give the commission the authority to borrow from the markets to fund the recovery package. That gives Hungary and Poland an effective veto over the package.

“Hungary can’t be blackmailed,” Hungarian Prime Minister Viktor Orban told state radio last week. “The rule-of-law debate sounds like it’s about the law but it’s a political debate.”Без многу вртење одокулу, една од главните пречки за ЕУ се тврдиот став кон имигрантите, и одредени моменти како правото на абортус (кое во Полска е повеќе ограничено).

На пример:


И пар примери како се гледа на Полска и Унгарија:
За мене лично, токму мешањето во ваквите внатрешни работи на државите членки - е авторитативна репресија.


Инаку Полска и Унгарија не се осамени во ставот дека т.н. „Rule-of-Law“ е мешање во сувереноста на државите, Словенија им даде подршка:

Slovenian Prime Minister Janez Jansa on Wednesday (18 November) backed the criticisms made by Poland and Hungary when they vetoed the EU budget over plans to tie funding to respect for the rule of law.

“Some political groups… are openly threatening to use the instrument wrongly called ‘rule of law’ in order to discipline individual EU Member States through a majority vote,” Jansa said in a letter to EU Council President Charles Michel published in local media.

On Monday Hungary and Poland vetoed the EU’s long-term budget and coronavirus rescue worth € 1.8 trillion over their opposition to a proposed rule-of-law mechanism.

“The ‘rule of law’ means that disputes are decided by an independent court and not by a political majority in any other institution,” he said.

“We need EU institutions that will not be involved in Member States’ internal political conflicts,” Jansa added.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.172
Поени од реакции
763
Западноевропската куќа гледана одстрана изгледа средено, ама се слушаат некој гласови кои личат на кавги викотници пискотници многу галама прават,дворот не им е среден,ѓубрето не го фрлиле и доаѓа опасна смрдеа.
Не би влагал таму никако.......
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.596
Поени од реакции
11.267
Западноевропската куќа гледана одстрана изгледа средено, ама се слушаат некој гласови кои личат на кавги викотници пискотници многу галама прават,дворот не им е среден,ѓубрето не го фрлиле и доаѓа опасна смрдеа.
Не би влагал таму никако.......
Така е баце, белоруската куќа како свети на пример, децата мирни, тивки, воспитани, тревата искосена, прашинка не можеш да најдеш :love:
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
2.200
Поени од реакции
4.503
Во Полска и Унгарија удрија по LGBTQRST и мигранти па сега RulEoFlAw измисија Европејциве. Минвајл имаме тотална тишина за Македонците во Грција и Бугарија кои со децении не смеат да се изјаснат како Македонци ниту пак да прават партии.

Сите малцинства се еднакви ама некои се поеднакви од другите.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
6.726
Поени од реакции
14.791
ne prezemaat deka ne mozat. za toa da se smeni potrebno e site da se soglasat, a toa nema da se sluci bidejki za nekolku drzavi moznosta na veto e nesto mnogu korisno.
Е па требало да му ја мислат кога беа јаки т.е. пред Лисабонскиот договор. Иако има значајна промена од консензус кон квалификувано мнозинство сепак сеуште клучните одлуки се донесуваат со консензус. А на кого поточно му одговара консензус? Јас мислам дека на никој всушност не му одговара. Консензус да, ако се федерализираше унијата, но вака во лабава економска унија со 27 различни интереси при одлучувањето практично се влегува од блокада во блокада и место обединета и силна Европа ЕУ стана гломазен апарат кој никој не може да го управува. Тоа НАТО тешко функционира со консензус, каде што САД е булдужер, не па ЕУ со млитавите Германија и Франција
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.123
Поени од реакции
9.621
Хмм... Не е проблемот „квалификувано мнозинство“ наспроти “консенсуз“.
Проблемот е кога Унија која има економски карактер, сака да наметне идеологии и на државите членки да им диктира внатрешни политики кои не се поврзани со економијата.

Економски сојуз нема никаква врска со воен сојуз, следствено споредбата на ЕУ со НАТО е целосно инфантилна.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.479
Поени од реакции
8.153
Ќе се повторам по трет пат.....не сакам да бидам дволичен, на западњаците од се срце им посакувам да им заигра мечката во нивниот двор

дури и по цена и ние да страдаме(ионака ќе страдаме....нема некоја разлика)
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.172
Поени од реакции
763
Синот од брат ми како мал,кога ќе се разбудеше,ќе почнеше да трча игра, се слушаше низ цела куќа.Нас не само што не ни пречеше туку сите се смеевме,па мајка ми веднаш ќе ме натераше да го земам да не падне случајно по скали зошто секако сака кај нас да дојде ама неговите не му даваат да не не вознемирува во попладневните часови.
Во таква куќе живеам со мои луѓе и во таква куќа сакам да живее и мојата Македонија.
Не сакам други непознати гласови вриштења тропања од непознати луѓе зошто тоа што не ми пречеше од внук ми ќе ми пречи од нив.
Француски,германски,грчки романски арапски турски....не ми се живее во таква куќа.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.596
Поени од реакции
11.267
Синот од брат ми како мал,кога ќе се разбудеше,ќе почнеше да трча игра, се слушаше низ цела куќа.Нас не само што не ни пречеше туку сите се смеевме,па мајка ми веднаш ќе ме натераше да го земам да не падне случајно по скали зошто секако сака кај нас да дојде ама неговите не му даваат да не не вознемирува во попладневните часови.
Во таква куќе живеам со мои луѓе и во таква куќа сакам да живее и мојата Македонија.
Не сакам други непознати гласови вриштења тропања од непознати луѓе зошто тоа што не ми пречеше од внук ми ќе ми пречи од нив.
Француски,германски,грчки романски арапски турски....не ми се живее во таква куќа.
Југоносталгичар тој на мајка :love: :love: :love:
 
На врв Bottom