Вистината за ЕУ која се премолчува

Член од
15 мај 2016
Мислења
133
Поени од реакции
51
Добро можеби донациите на Кина се фејк њус, ама Кина ако не помага барем не одмага, а ЕУ затоа сака да ја прими и Македонија и останатите држави од Западен Балкан којшто не се членки за да се отараси од мигрантите којшто прават разно разни бељи (шират заразни болести) и да стане Балканот депонија за нуклеарен отпад...
Не трескај глупости. Каков нукларен отпад? Абе многу Васко Ефтов го гледате
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
633
Поени од реакции
869
Дали Васко Ефтов , дали пиончињана на ЕУ Заев и Димитров , исти курац е
Како и да е , ЕУ иде надоле и со време нема да биде никаков фактор ама баш никаде ;)
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
2.113
Не трескај глупости. Каков нукларен отпад? Абе многу Васко Ефтов го гледате
A што ќе има по твое?

Стотици милијарди евра неповратна помош? Потакај може и трилиони евра ќе ни даваат...И тоа без никакви уцени и условувања...
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
30.774
Поени од реакции
18.949
Вистината за ЕУ која се премолчува
Каде итате Македонци? - кренете ја рачната навреме , да не биде онаа старата- дала баба 5 пари да се фати на оро , ама дава 10 за да се пушти од него.
‘Дали нашите политичари се свесни за она што му го прават на својот народ? Дали се свесни дека со влез во ЕУ за мн.кратко време сите добра ќе прејдат во владение (сопственост) на белосветската мафија и дека нашиот народец ќе биде најмена работна сила , подобро кажано робови? ’Пример со возач на камион од Словенија кој на една-ТВ изјавил дека дневно работи по 16-18
часа за ГОЛА ПЛАТА,без платени прекувремни саати , без пари за платен топол оброк. Ако се побуни , неговиот газда едвај чека да го испрати под завод, а на негово место да вработи романец кој ќе му вози за пола цена,но истовремено газдата зборува како во ЕУ е супер, бидејќи секој месец си купува нов камион.
Бугар -зборува како Бугарија живела од извозот на овошје и зеленчук , а сега се’ увезуваат од ЕУ ,а државата се’ повеќе иповеќе се задолжува.
Унгарците зборуваат како станале наемни работници на( до вчера своите лозја- виногради), бидејќи французите најпрво ги уништиле со ниските цени ,за да кога унгарците не можеле повеќе да ги враќаат кредитите на банките , па од банките ги купиле за ситна пара скооро сите нивни виногради .Така сега најпознатиот унгарски виноград (Токај) http://en.wikipedia.org/wiki/Tokaj е во сопственост на англичаните.
Во Чешка ЕУ ги присили сопствениците на шеќераната да ја затворат фабриката , работниците ги отпуштиле ,а сето тоа само заради тоа што ЕУ има премногу шеќер,а го има затоа што го увезува од Куба и при тоа добро заработува.
Германија заради пречекорување на квотата на дозволено загадување - гплем дел од тешката индустрија ги префрла во Чешка.Единствениот човек кој успеа да собере 2+2 е чешкиот претседател Клаус кој тврди дека влезот на Чешка во ЕУ е жив промашај и во знак на протест не дозволува знамето на ЕУ да се закачи на неговата резиденција.
Ако ова и ред други работи кои намерно се премолчуваат верувајте дека не 50, туку 90% од граѓаните нема да сакаат да чујат за ЕУ , а не па да бараат влез во неа.
Само да не биде она - мижи бутај- влез во ЕУ,да не’ убутаат без мислење на народот ко што беше и во Холандија и Словенија кога преку испитување на јавното мислење сфатија дека народот е против влез во ЕУ , но веќе си ја завршија нагодбата, па кога се побуниле зошто не излегле на референдум , одговорот им бил;“ Па вие гласавте за оваа партија која во својата програма има влез во ЕУ и ние сега го извршивме она што во предизборната кампања го ветивме“.Зошто Уставот на ЕУ не пројде во франција и Холандија, зошто пребегаа кон лисабонскиот договор ?Затоа што ќе поминеа како во Ирска.
Зарем никој не гледа дека водечките членки на ЕУ( Англија, Франција, Холандија, португалија, Шпанија и Германија) сите по ред биле колонијални сили , дека колониите ги освоиле со војни , во тие војни испоубиле милиони луѓе и ограбиле се’ што можело да се ограби?.Но се’ што со оружје добиле ,со оружје и го изгубиле. Сега имаат полни музеи , но имаат и издајници (оние кои за нив војувале во сопсвената татковина против сопствениот народ) , и кои сега им се гоооолем проблем (во Франција: Мароканците, Тунижаните , Алжирците...) .
Лондон има преку 50% обоено население, а на што само личи Холандија? и сите се извор на криминал.
Сега имаат и едно големо искуство ,поучени од Аљаска која САД ја купи од рускиот цар доѓле до заклучок:се’ што ќе се одземе со оружје, со оружје може и да се врати, но и она што ќе се купи може само со купување да се поврати, па сега кренаа да го освојуваат светот на нов начин:со глобализација.
Што се крие зад глобализацијата?
Глобализацијата е колонизација без испукан куршум.
И ние наседнуваме на таквите хохштаплери, кои не’ учат што е тоа демократија, што е добро, што не, а до вчера сееја смрт низ светот истребувајќи цели цивилизации.
Па и така речено најголемите демократи на светов-САД, до неодамна имаа робови и до вчера не се возеа во исти автобуси со црнците.
И сега тактиката им е жртвата прво да ја фрлат на колена (најчесто преку финансиски задолжувања) а после доаѓаат со ковчежиња пари , адвокати и договори , и се’ што е вредно за кусо време си го менува сопственикот, и тоа за ситна пара бидејќи и кралот во пустина кога умира од жед , си го дава целото кралство за капка вода.
текстот е превземен од странска статија-но не е целосен ( ме мрзеше целиот да го преведам)
;)
,,,,ne e moj post,no vredi da se preprochita,,,
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.366
Поени од реакции
2.517
,,,,ne e moj post,no vredi da se preprochita,,,
abe moze da se kaze deka se si e na mesto, ama kakva vrska ima toa so EU? toa e politikata na svetot, golemite gi jadat malite, taka bilo porano, taka e i sega. so politicarite koi gi ima makedonija ne e ni bitno dali si vo ili nadvor od EU, sekako narodot i ekonomijata ne se zastiteni. zosto mislis deka EU ne ne pusta lesno da vlezime? znaat deka mozat da ne dupat kako ke im tekni i bez da sme vo EU, pa ne se ni zamaraat mnogu so toa dali ke vlezime ili ne. fintata bese za NATO i grcite da go dobijat toa sto go sakaat, a dali ke vlezime vo EU ili ne, toa ne im pravi golema razlika.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
30.774
Поени од реакции
18.949
abe moze da se kaze deka se si e na mesto, ama kakva vrska ima toa so EU? toa e politikata na svetot, golemite gi jadat malite, taka bilo porano, taka e i sega. so politicarite koi gi ima makedonija ne e ni bitno dali si vo ili nadvor od EU, sekako narodot i ekonomijata ne se zastiteni. zosto mislis deka EU ne ne pusta lesno da vlezime? znaat deka mozat da ne dupat kako ke im tekni i bez da sme vo EU, pa ne se ni zamaraat mnogu so toa dali ke vlezime ili ne. fintata bese za NATO i grcite da go dobijat toa sto go sakaat, a dali ke vlezime vo EU ili ne, toa ne im pravi golema razlika.
,,,,ako se si e na mesto vo postot,zoshto go kontraangumentirash,,,
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.366
Поени од реакции
2.517
,,,,ako se si e na mesto vo postot,zoshto go kontraangumentirash,,,
bidejki postot sugerira demek zaradi EU se toa se slucuva ili ke se sluci, a vistinata e deka sekako toa iskaca, samo vo nuansi moze da bide razlikata. znaci site tie navedeni raboti ustvari ne se argument protiv EU.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.324
Поени од реакции
1.320
Најверојатно ова со бетменчо ќе се искористи за федерализација на ЕУ и целосен премин во безготовинско плаќање. Германија веќе најавува дека ќе си легне на брашното.
Економските последици поради социјализмот, пробуваат да ги сокријат и решат со политички одлуки, кои претходно дел од државите не се согласуваа.
Ајде да видиме како ќе го изиграат и дали ќе успеат.

ЕЦБ ќе исштампале 1 трилион евра... Зашто не се 3 трилиони :toe: и така секоја година пуштаа ц.ц. 700 милијарди без никаков резултат :yid::bance:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.439
Поени од реакции
10.132
Најверојатно ова со бетменчо ќе се искористи за федерализација на ЕУ и целосен премин во безготовинско плаќање. Германија веќе најавува дека ќе си легне на брашното.
Економските последици поради социјализмот, пробуваат да ги сокријат и решат со политички одлуки, кои претходно дел од државите не се согласуваа.
Ајде да видиме како ќе го изиграат и дали ќе успеат.

ЕЦБ ќе исштампале 1 трилион евра... Зашто не се 3 трилиони :toe: и така секоја година пуштаа ц.ц. 700 милијарди без никаков резултат :yid::bance:
треба Русија и Кина да им ја удрат шемата на Ѕинго, какви евра, какви долари, само РОБНИ бонови... се научија цел свет да го пљачкосуваат со печатење безвредни , вештачки напумпани пари..
Всушност во 60/70-те, Шарл Де Гол, кој мислам едно време и ја изнесе Франција од НАТО, бараше да се уведе само робна размена... на него имаше извршено 100-ни обиди за атентат, (погоди кој стоел зад тоа :cool: )
Всушност сега со Короната и оди кон тоа, затварање на граници...
Само нашиве слепци како билмизи не применуваат Реципроцитет... господинот сега по ФБ поду со тоа тие биле британски државјани а преку Солун дошле и влегле тука со МК пасоши.. е сега назад да видам со мк пасошите како ќе се вратат во УК кога Грција ни ја затвори границата...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.001
Поени од реакции
8.831

На една страна се богатите или штедливите или цициите, а на другата страна се разузданите и неодговорни јужњаци кои попрво би арчеле туѓи, со пот заработени пари. Постои само една разлика. До крајот на 80-тите години, ние бевме северот и ние бевме цициите. А сега - фала на прашање - ние сме југот и ние сме мрзите.

„Ако сте живееле во Југославија во 80-тите, тогаш ви е јасно што се случува во Европската Унија денес“, концизно и мајсторски го срочи тој парадокс македонско-виенскиот макроеконономист Владимир Глигоров. Бидејќи, кој да има макар и површно сеќавање на политиката на Југославија во декадата спроти нејзиното распаѓање, не може да го избегне неугодното а занимливо чувство на дежа ву.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
910
Поени од реакции
556

На една страна се богатите или штедливите или цициите, а на другата страна се разузданите и неодговорни јужњаци кои попрво би арчеле туѓи, со пот заработени пари. Постои само една разлика. До крајот на 80-тите години, ние бевме северот и ние бевме цициите. А сега - фала на прашање - ние сме југот и ние сме мрзите.

„Ако сте живееле во Југославија во 80-тите, тогаш ви е јасно што се случува во Европската Унија денес“, концизно и мајсторски го срочи тој парадокс македонско-виенскиот макроеконономист Владимир Глигоров. Бидејќи, кој да има макар и површно сеќавање на политиката на Југославија во декадата спроти нејзиното распаѓање, не може да го избегне неугодното а занимливо чувство на дежа ву.
Јас добро знам како беше во Југославија во 80-тите,слободно прашајте ме што ве интересира
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.036
Поени од реакции
1.580

На една страна се богатите или штедливите или цициите, а на другата страна се разузданите и неодговорни јужњаци кои попрво би арчеле туѓи, со пот заработени пари. Постои само една разлика. До крајот на 80-тите години, ние бевме северот и ние бевме цициите. А сега - фала на прашање - ние сме југот и ние сме мрзите.

„Ако сте живееле во Југославија во 80-тите, тогаш ви е јасно што се случува во Европската Унија денес“, концизно и мајсторски го срочи тој парадокс македонско-виенскиот макроеконономист Владимир Глигоров. Бидејќи, кој да има макар и површно сеќавање на политиката на Југославија во декадата спроти нејзиното распаѓање, не може да го избегне неугодното а занимливо чувство на дежа ву.
hrvatska i ostanatite post-komunisticki zemji koi posledni vlegoa vo EU,
imaat minimalni pridobivki, ako voopsto i takvi.

bas vo noemvri bev vo hrvatska. osven so sekoj den polnat avtobusi za avstrija i germanija za iseluvanje
nesto povekje EU turisti im doagjaat, druga promena nema.

makedonci i drugi non-eu balkanci odat tamu za da rabotat kelneri, taksisti i slicno,
posto nemaat rabotnici za toa.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.324
Поени од реакции
1.320
Јас добро знам како беше во Југославија во 80-тите,слободно прашајте ме што ве интересира
Твое мислење, зашто, поради што се распадна тој систем...

И Тенеке живеел во тој систем, затоа кутриот плаче за социјализам и ЕУ. Одвреме навреме ќе си даде автогол, но тоа е резултат после многу години објаснувања, па некои работи му стануваат појасни.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
833
Поени од реакции
969
hrvatska i ostanatite post-komunisticki zemji koi posledni vlegoa vo EU,
imaat minimalni pridobivki, ako voopsto i takvi.

bas vo noemvri bev vo hrvatska. osven so sekoj den polnat avtobusi za avstrija i germanija za iseluvanje
nesto povekje EU turisti im doagjaat, druga promena nema.

makedonci i drugi non-eu balkanci odat tamu za da rabotat kelneri, taksisti i slicno,
posto nemaat rabotnici za toa.


Ех камо и ние да бевме како Хрватска во ЕУ.
А не во овој затвор наречен Западен Балкан.
 
На врв Bottom