Вистината за ЕУ која се премолчува

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.589
Поени од реакции
55.304
Нешто во контекстот. Иако само кај етничките Македонци на прво место е Србија.


Е сега после ветото од Блгарија чисто се сомневам дека повеќе од 0.5% ќе ги одберат како најголеми пријатели, а и дека ЕУ ќе остане на прво место.
Страшно мал процент за Хрватска и Словенија.

Затоа што во Македонија не постојат Југоносталгичари, туку постојат Србомани повеќе за жал, како што покажала и акнетава, особено нормално пензионерите.

Таа категорија на луѓе сеуште се води по принципот Србија = ние. Пријателот на Србија е пријател и на Македонија ( пр. Русија), а непријателот на Србија е непријател и на Македонија. Токму „љубовта“ кон Србија е причина за толку малиот проент за Хрватска, просто сум уверен. Кај нас оваа категорија на луѓе ги гледа Хрватите низ призмата на српското око и ги смета за лоши затоа што немаат добри односи со Србите. Нешто слично е и за Словенците и Босанците, иако и Босанците се многу „попријателски“ расположени кон Македонците од Србите.

On the other hand, тоа секако не е случаји vice versa, односно Србите не ги сметаат Грците за лоши затоа што се лоши кон нас, туку напротив, ги сметаат за најголемите православни браќа на Србија заедно со Русите.

Единствен реален заеднички „непријателски народ“ за нас и Србите се Албанците и толку. Немаме други заеднички непријатели. Хрватска и Босна нас не ни се непријатели, со ништо не направиле да бидат тоа.

Реално е и доста поларизирано во Србија, има многу кои не сметаат за браќа и пријатели ама има и огромен дел кои не потценуваат и не сметаат за народ од втор ред.

Затоа јас лично не би ги ставил ниту во топ 5 најпријателски народи за Македонија, се шуњаат во топ 10, тука некаде се.

п.с. Не сум србофил, ни па ги мразам Србите, мразам србомани, а под србомани не мислам на СРБИ кои живеат во Македонија, туку Македонци кои немаат допирна точка веќе со Србија ама мозокот им е толку опран што српските победи и порази ги допираат повеќе отколку македонските.

п.п.с. едини поиспрани од овие што ги споменав погоре се овие што гласале за Бугарија и Грција, треба да си вон разум или дел од советничкиот тим на премиерот па да гласаш дека Бугари и Грци ни се воопшто пријатели, а не па најголеми пријатели.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
11.665
Поени од реакции
11.067
@ElNinho
Прилично сум сигурен дека ако се направи анкета со дадени држави каде што граѓаните треба да кажат/напишат посебно за секоја земја дали имаат позитивни или негативни чувства, тогаш останатите Екс-Ју републики ќе имаат 80-90% позитивни коментари со сигурност.

Од прашањето на анкетава погоре не ми делува дека испитаниците дале повеќе од една или две држава како одговор.
И тебе утре некој да те сопре на улица и да те праша која држава ни е најблиска, чисто се сомневам дека ќе одговориш Словенија или Хрватска. Едноставно тие две држави не се споменуваат често кај нас и се имаме подзаборавено. Но тоа не значи дека се мразиме со нив.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
30.774
Поени од реакции
18.951
Вистината за ЕУ која се премолчува
Каде итате Македонци? - кренете ја рачната навреме , да не биде онаа старата- дала баба 5 пари да се фати на оро , ама дава 10 за да се пушти од него.
‘Дали нашите политичари се свесни за она што му го прават на својот народ? Дали се свесни дека со влез во ЕУ за мн.кратко време сите добра ќе прејдат во владение (сопственост) на белосветската мафија и дека нашиот народец ќе биде најмена работна сила , подобро кажано робови? ’Пример со возач на камион од Словенија кој на една-ТВ изјавил дека дневно работи по 16-18
часа за ГОЛА ПЛАТА,без платени прекувремни саати , без пари за платен топол оброк. Ако се побуни , неговиот газда едвај чека да го испрати под завод, а на негово место да вработи романец кој ќе му вози за пола цена,но истовремено газдата зборува како во ЕУ е супер, бидејќи секој месец си купува нов камион.
Бугар -зборува како Бугарија живела од извозот на овошје и зеленчук , а сега се’ увезуваат од ЕУ ,а државата се’ повеќе иповеќе се задолжува.
Унгарците зборуваат како станале наемни работници на( до вчера своите лозја- виногради), бидејќи французите најпрво ги уништиле со ниските цени ,за да кога унгарците не можеле повеќе да ги враќаат кредитите на банките , па од банките ги купиле за ситна пара скооро сите нивни виногради .Така сега најпознатиот унгарски виноград (Токај) http://en.wikipedia.org/wiki/Tokaj е во сопственост на англичаните.
Во Чешка ЕУ ги присили сопствениците на шеќераната да ја затворат фабриката , работниците ги отпуштиле ,а сето тоа само заради тоа што ЕУ има премногу шеќер,а го има затоа што го увезува од Куба и при тоа добро заработува.
Германија заради пречекорување на квотата на дозволено загадување - гплем дел од тешката индустрија ги префрла во Чешка.Единствениот човек кој успеа да собере 2+2 е чешкиот претседател Клаус кој тврди дека влезот на Чешка во ЕУ е жив промашај и во знак на протест не дозволува знамето на ЕУ да се закачи на неговата резиденција.
Ако ова и ред други работи кои намерно се премолчуваат верувајте дека не 50, туку 90% од граѓаните нема да сакаат да чујат за ЕУ , а не па да бараат влез во неа.
Само да не биде она - мижи бутај- влез во ЕУ,да не’ убутаат без мислење на народот ко што беше и во Холандија и Словенија кога преку испитување на јавното мислење сфатија дека народот е против влез во ЕУ , но веќе си ја завршија нагодбата, па кога се побуниле зошто не излегле на референдум , одговорот им бил;“ Па вие гласавте за оваа партија која во својата програма има влез во ЕУ и ние сега го извршивме она што во предизборната кампања го ветивме“.Зошто Уставот на ЕУ не пројде во франција и Холандија, зошто пребегаа кон лисабонскиот договор ?Затоа што ќе поминеа како во Ирска.
Зарем никој не гледа дека водечките членки на ЕУ( Англија, Франција, Холандија, португалија, Шпанија и Германија) сите по ред биле колонијални сили , дека колониите ги освоиле со војни , во тие војни испоубиле милиони луѓе и ограбиле се’ што можело да се ограби?.Но се’ што со оружје добиле ,со оружје и го изгубиле. Сега имаат полни музеи , но имаат и издајници (оние кои за нив војувале во сопсвената татковина против сопствениот народ) , и кои сега им се гоооолем проблем (во Франција: Мароканците, Тунижаните , Алжирците...) .
Лондон има преку 50% обоено население, а на што само личи Холандија? и сите се извор на криминал.
Сега имаат и едно големо искуство ,поучени од Аљаска која САД ја купи од рускиот цар доѓле до заклучок:се’ што ќе се одземе со оружје, со оружје може и да се врати, но и она што ќе се купи може само со купување да се поврати, па сега кренаа да го освојуваат светот на нов начин:со глобализација.
Што се крие зад глобализацијата?
Глобализацијата е колонизација без испукан куршум.
И ние наседнуваме на таквите хохштаплери, кои не’ учат што е тоа демократија, што е добро, што не, а до вчера сееја смрт низ светот истребувајќи цели цивилизации.
Па и така речено најголемите демократи на светов-САД, до неодамна имаа робови и до вчера не се возеа во исти автобуси со црнците.
И сега тактиката им е жртвата прво да ја фрлат на колена (најчесто преку финансиски задолжувања) а после доаѓаат со ковчежиња пари , адвокати и договори , и се’ што е вредно за кусо време си го менува сопственикот, и тоа за ситна пара бидејќи и кралот во пустина кога умира од жед , си го дава целото кралство за капка вода.
текстот е превземен од странска статија-но не е целосен ( ме мрзеше целиот да го преведам)
;)
,,,i posle skoro deset godini tekstov drzhi voda,,,,
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
808
Поени од реакции
839
Кај ти е линкот до сликите од изворната страна?
Секаде, но пребарувањето е проблем, затоа давам слики од мојот личен Архив, иначе бараш БЕЛОРУССКАја ДЕРЕВНја со тоа што yandex.ru или google.com решаваат што да ти покажат ;), зависи од политичката ситуација во моментот, тие најубавите Белоруски села и јас неможам да ги најдам, затоа веќе ги собирам во мој личен архив. Нормално се е пропаганда, дали либерал фашистичка на западот или белоруска на Лукашенко. Но за разлика од целиот Запад и делумно Русија, Лукашенко не ги затвори сите фабрики и не го ликвидира селото. Работат малите државни комбинати по малите населени места, си работиш во фабрика, си живееш на село, дома крава, кокошки, со парите си правиш убава куќа....

Бујничи-Корчма
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.001
Поени од реакции
8.831

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.443
Поени од реакции
1.534
Страшно мал процент за Хрватска и Словенија.

Затоа што во Македонија не постојат Југоносталгичари, туку постојат Србомани повеќе за жал, како што покажала и акнетава, особено нормално пензионерите.

Таа категорија на луѓе сеуште се води по принципот Србија = ние. Пријателот на Србија е пријател и на Македонија ( пр. Русија), а непријателот на Србија е непријател и на Македонија. Токму „љубовта“ кон Србија е причина за толку малиот проент за Хрватска, просто сум уверен. Кај нас оваа категорија на луѓе ги гледа Хрватите низ призмата на српското око и ги смета за лоши затоа што немаат добри односи со Србите. Нешто слично е и за Словенците и Босанците, иако и Босанците се многу „попријателски“ расположени кон Македонците од Србите.

On the other hand, тоа секако не е случаји vice versa, односно Србите не ги сметаат Грците за лоши затоа што се лоши кон нас, туку напротив, ги сметаат за најголемите православни браќа на Србија заедно со Русите.

Единствен реален заеднички „непријателски народ“ за нас и Србите се Албанците и толку. Немаме други заеднички непријатели. Хрватска и Босна нас не ни се непријатели, со ништо не направиле да бидат тоа.

Реално е и доста поларизирано во Србија, има многу кои не сметаат за браќа и пријатели ама има и огромен дел кои не потценуваат и не сметаат за народ од втор ред.

Затоа јас лично не би ги ставил ниту во топ 5 најпријателски народи за Македонија, се шуњаат во топ 10, тука некаде се.

п.с. Не сум србофил, ни па ги мразам Србите, мразам србомани, а под србомани не мислам на СРБИ кои живеат во Македонија, туку Македонци кои немаат допирна точка веќе со Србија ама мозокот им е толку опран што српските победи и порази ги допираат повеќе отколку македонските.

п.п.с. едини поиспрани од овие што ги споменав погоре се овие што гласале за Бугарија и Грција, треба да си вон разум или дел од советничкиот тим на премиерот па да гласаш дека Бугари и Грци ни се воопшто пријатели, а не па најголеми пријатели.
Хрватите силно ги поддржуваа Албанците и во Косово 99 и во Македонија 2001.
Неофицијално 914 хрватски сандаци со доброволци им имаме пратено од Петровец, 2001/2002.
Се сеќаваш Колинда во Косово кога викаше `здраво браќа по оружје'?
Фала чао приетно
П.С. Србите никогаш не не' сакале, ние сме им нив алатка
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.622
Поени од реакции
11.344
Неофицијално 914 хрватски сандаци со доброволци им имаме пратено од Петровец, 2001/2002.
914 Хрвати сме убиле во 2001? Другар Клинтон дали сте вие озбилен?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Секаде, но пребарувањето е проблем, затоа давам слики од мојот личен Архив, иначе бараш БЕЛОРУССКАја ДЕРЕВНја со тоа што yandex.ru или google.com решаваат што да ти покажат ;), зависи од политичката ситуација во моментот, тие најубавите Белоруски села и јас неможам да ги најдам, затоа веќе ги собирам во мој личен архив. Нормално се е пропаганда, дали либерал фашистичка на западот или белоруска на Лукашенко. Но за разлика од целиот Запад и делумно Русија, Лукашенко не ги затвори сите фабрики и не го ликвидира селото. Работат малите државни комбинати по малите населени места, си работиш во фабрика, си живееш на село, дома крава, кокошки, со парите си правиш убава куќа....

Бујничи-Корчма
Прашав затоа што мене вакви слики ми излегоа од етнографско село Могилев,
што би рекле музеј, а тракторите се од турата руски трактори наменети за Бразил. Барем од таа страна.
Инаку и ние имаме неколку етносела
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
808
Поени од реакции
839
Прашав затоа што мене вакви слики ми излегоа од етнографско село Могилев,
што би рекле музеј, а тракторите се од турата руски трактори наменети за Бразил. Барем од таа страна.
Инаку и ние имаме неколку етносела
Работава е што Лукашенко направи сосема различна транзиција од сите други социјалистички држави. Не го уништи селото, не е се розово, но спрема Југославија, СССР се одлични.
Штом има таму луѓе, работа си планира, некој села ги модернизира...
Каде да погледнеш се убави села, Могилев е нешто како музеј.
Штом треба да сме точни еве неколку. Имај предвид дека јас не сум ги сликал, секое сајтче, весник, прави малку ребаланс, боите ги преекспонира. ;) Се приметува, и дека самата политика е да се силни бои, дреч црвени-бордо керамиди, плаво...
Дел ги води како Агро Град но се со 1000-3000 жители, тоа е практично село, но со поликлиника или болница, школо...


Деревни будуштего: шесть адресов длја старта
Агро град-село Остромечево
Остромечево.jpg
село КОПЫСЬ
Копысь - Беларусь.jpeg
Агро град-село Лјасковичи
Агрогородок Лјасковичи.jpg
Агрогородок Обухово
Агрогородок Обухово.jpg
 
Последно уредено:

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
1.443
Поени од реакции
1.534
914 Хрвати сме убиле во 2001? Другар Клинтон дали сте вие озбилен?
Зошто да не бидам?
Двата напади на Тетово вкупно бројат над 3000 жртви, и тоа без ослободувањето на калето, битката кај радуша брои преку 1000. Не е само хрватската снајперистка жртва, имаше многу и платеници и муџахедини. А се беше издрогирано до бесвест. Не се ни чудо бројките
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
2.217
Поени од реакции
4.541
Зошто да не бидам?
Двата напади на Тетово вкупно бројат над 3000 жртви, и тоа без ослободувањето на калето, битката кај радуша брои преку 1000. Не е само хрватската снајперистка жртва, имаше многу и платеници и муџахедини. А се беше издрогирано до бесвест. Не се ни чудо бројките
Колку жртви имаа терористите во 2001?

Нели цело време се шпекулираше 500-1000, ептен ме изненади со овие бројки.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.622
Поени од реакции
11.344
Зошто да не бидам?
Двата напади на Тетово вкупно бројат над 3000 жртви, и тоа без ослободувањето на калето, битката кај радуша брои преку 1000. Не е само хрватската снајперистка жртва, имаше многу и платеници и муџахедини. А се беше издрогирано до бесвест. Не се ни чудо бројките
Океј, за таа Сузана или Наташа најдов одма „инфо“. Ама, од каде ти е тебе бројкава? Сум слушал и лични искуства и сето тоа, никој никаде нема спомнато Хрвати.

А, и настрана муабетот за тоа, не знам со какви Хрвати си контактирал, ама освен дебилите што бараат „заедничка илирска крв“ и се чувствуваат блиски со Албанците поради заедничкиот непријател, а кои се 0,1%, ниту еден друг Хрват не би се ставил на нивна страна.
 
На врв Bottom